Varga Mihály egy konferencián arról beszélt, hogy az elkövetkező években 5 százalékponttal csökkentenék a költségvetési kiadásokat. A csökkentés hatása már a jövő évi költségvetésben is látható lesz. A jövő évi költségvetést az önkormányzati választásokat követően, október végén nyújtják be. Korábbi újsághírek arról szóltak, hogy egészségügyi, oktatási és társadalombiztosítási változásokra készül a kormány. Állítólag a népszerűtlennek tűnő lépéseket Orbán Viktor is támogatná.
Megítélésünk szerint a kormány a jelenlegi magas, 85%-os GDP arányos államadósság csökkentését szeretné felgyorsítani a lépésekkel. Korábban az Európai Bizottság már figyelmeztette Magyarországot, ami végső soron az évi 3 milliárd euró (GDP 3%-a) EU forrás befagyasztását is eredményezhetné. A lépés egyértelműen pozitív, de nem szabad elfelejteni, hogy 3 éve a kormány már indított egy költségcsökkentő programot, látható eredmények nélkül. A sikeres költségvetési lefaragás csökkenthetné Magyarország kockázati felárát, ami pozitív hatással lenne a cash flow alapú értékeltségre.
Tegnap nagyot zuhant a DAX index, ami elsősorban a gépjármű gyártó cégek árfolyamának csökkenésén keresztül valósult meg. Látszott, hogy a konjunktúra körül kialakult aggodalmaknak volt köszönhető az árcsökkenés, hiszen az ahhoz kapcsolódó cégek árfolyama csökkent. Persze a Deutsche Bank körül újra felhevült Kirsch-ügy (hamisan tanúztak a DB vezetői) is kést döfött a DAX szívébe. Így a DAX index gyakorlatilag a 9.550 és 9.580 pont környékére tehető támasz közelébe esett, ahonnan a mai napon megpróbálhat elrugaszkodni. A BUX esetében is kis emelkedést várunk.
USA
A tegnapi kereskedés sem sikerült jól a tengerentúlon, már a nyitás után elindultak lefelé a börzék, és zárásig nem enyhült a negatív hangulat (Dow -0,68%, Nasdaq -0,41%, S&P500 -0,57%). A Markit feldolgozóipari beszerzési menedzser index értéke nem változott, így szeptemberben is 57,9 ponton maradt, ami négyéves rekordnak számít. A piac ennél hajszálnyival magasabbra, 58 pontra számított.
Megváltoztatta a társasági adózási szabályokat az amerikai kormány azért, hogy a vállalatok nehezebben tudják elkerülni adófizetési kötelezettségüket. Eddig több technikát is alkalmaztak a vállalatok, hogy kevesebb adót kelljen fizetniük, például nem hozták haza a profitot, vagy egy fúziót követően külföldre helyezték át a székhelyüket. A közelmúltban például a Burger King is kihasználta ezt a menekülő utat, de a Pfizer is hasonló okok miatt tervezi megvenni a londoni AstraZenecát.
A Stabucks úgy döntött, hogy megvásárolja a japán partnerének, a Starbucks Coffe Japan Ltd.-nek az eddig nem tulajdonolt 60,5%-át, több mint 900 millió dollárért. A Starbucks 1995-ben jelent meg Japánban, és jelenleg már több mint 1.000 vendéglátó egysége és 25.000 alkalmazottja van. Augusztusi újlakás építési adatokat és új lakásértékesítéseket publikálnak délután a tengerentúlon.
Európa
Az eladók uralták tegnap a piacokat Európában, aminek köszönhetően a FTSE 100 index 1,44%-ot, a DAX index 1,58%-ot, míg a CAC 40 index 1,87%-ot veszített az értékéből. A NATO szerint Oroszország jelentős mértékben vont ki katonai csapatokat Kelet-Ukrajnából, a szakadárok pedig megkezdték a nehéztüzérség leépítését. A tűzszünet törékenysége miatt azonban még nem tudunk fellélegezni.
Ed Balls, a brit munkáspárt kancellárja szerint a külföldiek 2 millió font feletti ingatlanvásárlásaira (110 ezer ingatlant érintene Angliában) évesített adót kell kivetni, amit az egészségügy fejlesztésére fordítanának. A növekvő adóbevételek mellett az ingatlanpiaci lufi visszafogását is támogatná egy ilyen intézkedés. Az ügyhöz közel álló források szerint a Pfizer és az Actavis közötti felvásárlási tárgyalások nem folytatódnak tovább, ami az AstraZeneca részvényesei számára kimondottan jó hír.
A Phillips leválasztaná világítástechnikai üzletágát. A Siemens-Osram páros esetén már láthattunk hasonló példát az előbbi leválásra. A pontos részletekről 2015-ben tájékoztatják a befektetőket, de nem lennénk meglepve, ha a tőzsdei bevezetés az első helyen állna. Ma a 11 órakor megjelenő német IFO üzleti bizalmi index mellett a svájci jegybank délután publikálandó harmadik negyedéves riportjára figyelünk.
Olaj, arany
A WTI 91,8 dollár volt ma reggel, miközben korábban 91 dollár alatt is volt az árfolyam, ami 16 havi mélypontot jelent. A piac a mai készletadatokra figyel, a várakozás 750 ezer hordó bővülés 363 millió hordóra. A líbiai kitermelés felfutása várható, míg Irakból is ömlik az olaj, ami további nyomást ad az olaj árára. Az arany viszont 1.224 dollárra korrigált az elmúlt napok heves esése után. A befektetők elsősorban a közel-keleti feszültségekre figyeltek, hiszen az USA bombázásokkal gyengíti az ISIS befolyását, míg sokan bíznak nagyobb indiai és kínai fizikai keresletben, ami általában az év vége felé fokozódik.
Devizák
Varga Mihály pénzügyminiszter tegnapi szavaira a negatív globális hangulat ellenére is erősödött a forint. A miniszter devizában denominált kötvény kibocsátásának lehetőségéről és a költségvetés kiadási oldalának lefaragásáról beszélt. Mindkét tényező pozitív, és a forint erősödését támogatja. A hír hatására a forint 312-ről 310,7-ig erősödött a dollárral szemben.
Napon belül nagy kilengést mutatott az EUR/USD árfolyam, azonban nap végére a nyitó 1,285-ös árfolyamhoz tért vissza a devizapár. Az EURUSD árfolyamában továbbra is a negatív trend a meghatározó.
Távol-Kelet
A Shanghai index 1,4%-ot, a Hang Seng 0,7%-ot emelkedett, míg a Nikkei esetében tovább tart a korrekció, így 0,3%-kal csökkent az index értéke. Elsősorban a termelő vállalatok tudtak emelkedést felmutatni, amit még a tegnapi vártnál jobb PMI adat vezérelt.
A Goldman Sachs az idei 7,3%-os GDP előrejelzését változatlanul hagyta, azonban jövő évben már csak 7,1%-os növekedésre számít Kínában, míg korábban 7,6%-ra számítottak. A Bloomberg által gyűjtött elemzői konszenzus is a vártnál a korábban vártnál kissé lassabb GDP növekedést valószínűsít. Eszerint 2016-ig fokozatosan 7,0%-ra fog csökkenni a kínai gazdaság növekedési üteme.
A China Mobil csaknem 1%-ot emelkedett, miután utolsó fázisába érkezett az iPhone6 kínai engedélyeztetésének folyamata.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) is a pozitív tartományban voltak.