Meddig érvényes az ajánlati kötöttség?

Az új Ptk. sok mindenben átírta a szerződéskötések módját és a velük járó kötelezettségeket. Az ajánlati kötöttség sem maradt változatlan. De miről is van szó?

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Először azt kell tisztázni, hogy mi is az ajánlati kötöttség. A szerződés leegyszerűsítve egy olyan ajánlat, amelyet a másik szerződő fél elfogadott. Vagyis két fél egybehangzó jognyilatkozata, amelyet a szerződő felek kölcsönösen efogadtak, amelyben a lényeges kérdésekben megállapodtak. A szerződés egy ajánlat elfogadásával jön létre.

Szabad a szerződés
Az ajánlattevő meghatározhatja az un. szóbanállási határidőt, azaz, hogy meddig vállal kötelezettséget, de ki is zárhatja ezt a kötelezettséget (kötelezettség nélküli ajánlat.
Az ajánlat arra irányul, hogy az egyik szerződő partner a másiknak valamilyen szolgáltatást, lehet ez munka, dolog (tárgy), vagy akár ingatlan felajánl. Mielőtt ezt elfogadják, értelemszerűen van egy időszak, amelyben az ajánlatot már megtették, de azt a másik fél még nem fogadta el.

Talán fel sem merül a jogalkalmazók egy részében a kérdés: meddig érvényes  az ajánlati kötöttség. De ez miért is fontos? Nos azért, mert a gyakorlatban az ajánlat megtétele és elfogadása között akár hónapok is eltelhetnek. Ez idő alatt változhatnak az adózási szabályok, változhatnak az árak, a devizaárfolyamok és sok minden más, ami miatt az ajánlattevő esetleg már nem kívánja fenntartani korábbi vállalását.

Kép:Flickr

A válasz egyszerűnek tűnik, azonban nem teljesen egyértelmű. A vízválasztó ez esetben is a 2014. március 15., az új Ptk. hatálybalépésének a napja. A rendelkezés szerint a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (új Ptk.) rendelkezéseit a hatálybalépését követően keletkezett tényekre és jogviszonyokra, valamint megtett jognyilatkozatokra kell alkalmazni.

Hogy rendelkezik a régi Ptk a 2014. március 14-el bezárólag kiküldött ajánlatok esetén? Jelenlévők, vagy telefonon megtett ajánlat alkalmával mentesült az ajánlati kötöttség alól az ajánlattevő, ha ajánlatát a címzett azonnal nem fogadja el. Távollevők esetében az ajánlati kötöttség függött a szolgáltatás jellegétől és az ajánlat elküldésének a módjától, valamint volt még egy feltétel, mely szerint a választ a címzettnek addig kellett megadnia, amíg a válaszra az ajánlattevőnek számítania kellett. Vagyis távollevő szerződő felek esetén az ajánlati kötöttség a bíróság mérlegelési jogkörébe tartozott. Az ajánlati kötöttséget jogszabály is meghatározhatta, de erre nézve a felek meg is állapodhattak.

Így készítsünk visszautasíthatatlan árajánlatot
Sokszor nehéz eldönteni, milyen ajánlat lenne az, amire a vevő nem tud nemet mondani. A tartalom és a forma is számít! Íme néhány hasznos tipp árajánlat készítéséhez.
Az új Ptk. részletesebben szabályozza az ajánlati kötöttség megszűnését, így közvetve utal a kötöttség kezdetére is. Úgy rendelkezik, hogy az ajánlat hatályossá válásával kezdődik az ajánlati kötöttség ideje. Felvetődik a kérdés, hogy mikortól hatályos egy ajánlat. Álláspontom szerint a tudomásszerzéstől, vagyis attól az időponttól, amikor az ajánlat a címzett részére kézbesítésre kerül.

Az is kétséges lehet, hogy egy küldemény mikor kerül kézbesítésre. Erre nézve a postai szolgáltatásokról szóló 2012. évi CLIX. törvény 41.§ (1.) bekezdés szerint egy küldemény akkor kézbesített, ha az a címként megjelölt helyen, amennyiben jogszabály másként nem rendelkezik kézbesítésre kerül. Mindebből az következik, hogy az ajánlatot célszerű átvetetni a címzettel, akár személyesen, akár postai úton térti vevényesen.

A szabályozás értelmében, ha az ajánlattevő a kötöttség idejét nem határozza meg, akkor mindkét fél jelenlétében tett ajánlat esetén a kötöttség megszűnik, ha a másik fél az ajánlatot nem fogadja el azonnal.

Távollévők között tett ajánlat esetén az ajánlattételi kötelezettség akkor szűnik meg, amikor az ajánlattevő a tranzakció jellegét figyelembe véve a válasz megérkezését „rendes körülmények között várhatta”. Emellett az ajánlati kötelezettség megszűnik az ajánlat visszautasításával is. Az új törvény tartalmazz egy speciális megszűnési módot is: eszerint az ajánlattevő az ajánlatot visszavonatja, ha ezt még azelőtt teszi, hogy az másik fél elfogadta volna azt.

Előfordulhat, hogy az ajánlatot a másik fél elfogadja, de annak tartalmát módosítja. Az ajánlattól eltérő tartalmú elfogadást új ajánlatnak kell tekinteni, tehát bizonyos értelemben felcserélődnek a szerepek: az eredeti ajánlattevő az új, módosított ajánlat címzettje.

Összességében megállapítható, hogy az ajánlati kötöttség lényegi szabályai nem változtak inkább finomodott és részletesebbé vált a szabályozás.

Dr. Illés Zsolt Ügyvéd Ingatlanforgalmi szakjogász

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo