Több mint húsz év után jövőre ismét lehetősége lesz egy cégnek arra, hogy az államtól visszaigényeljen akár egy öt éve behajthatatlannak tűnő követelés áfáját is. Így az Országgyűlés által júliusban elfogadotttörvény alapján az 1997-ben megszüntetett lehetőség újbóli bevezetése számos magyar vállalkozásnak jelenthet pozitív fejleményt.
Behajthatatlannak azok a követelések számítanak, amelyek a végrehajtás, felszámolás, csődeljárás során nem térülnek meg, így az eladónak addig kell finanszíroznia a fizetendő áfát, amíg nem sikerül behajtani a számlát a vevőtől.Az Európai Bíróság 2017 végi ítélete áll annak hátterében, ami miatt az Országgyűlés úgy döntött, hogy ismét bevezeti a behajthatatlan követelésre jutó áfa-visszatérítést. Az EB döntése szerint az uniós tagállamoknak lehetőségük van meghatározni azokat a szabályokat és feltételeket, hogy mikor, milyen esetekben adják vissza a ki nem fizetett számlára jutó áfát az eladónak. Arra egyébként nincsen lehetőségük, hogy egyáltalán ne adjanak vissza áfát, még akkor sem, ha nyilvánvalóan behajthatatlan a követelés.
„Az elfogadott törvény az áfarendszer semlegességét erősíti, mivel ezentúl
az eladónak nem kell méltánytalanul viselnie a végleges adóterhet a nem fizető vevő helyett, ráadásul a lehetőség visszamenőlegesen, az elmúlt öt évben kiszámlázott tételek után is megnyílik, ha az közben behajthatatlanná minősült– mondta el Földes Balázs. A Crowe FST szenior menedzsere hozzátette: csak a nagyobb összegek esetén éri meg visszakérni az áfát, továbbá azt is csak abban az esetben, ha már lezárult a csődeljárás, a végelszámolás, illetve megtörtént a felszámolás. Érdemes tehát adótanácsadóval együttműködve végigcsinálni az ilyen típusú eljárást, mert a jog érvényesítésekor sokszor hosszú eljárásra kell számítani – figyelmeztetett a szakember.
A jövőre hatályba lépő törvény értelmében amennyiben az eredeti ügylet során az eladó a jogszabályban felsorolt minimálisan óvatos módon járt el, úgy értesítenie kell vevőt és a NAV-ot arról, hogy a követelést áfa szempontból behajthatatlannak minősítette. Majd ezt követően az eladó a soron következő bevallásában a korábban megfizetett adó összegét levonhatja az adóbevallásból. Ezzel egyidejűleg a vevő köteles az áfát utólag visszafizetni az állam részére.