Tudom-e érvényesíteni az érdekeimet? Tudok-e együttműködni a másik féllel? — Alapvetően e két paraméter mentén dől el, hogyan veszünk részt egy döntési folyamatban. Konfliktuskezelési stílusunk, — akárcsak személyiségünk más aspektusai, — egymástól különböző lehet. Kenneth Thomas és Ralph Kilmann a különböző konfliktuskezelési stílusokat két fő szempont alapján írta le: mennyire vagyunk együttműködőek, vesszük figyelembe mások érdekeit, és emellett mennyire vagyunk asszertívek, azaz érvényesítjük saját érdekeinket.
Lássunk egy példát!
Egy cég HR vezetője azt a feladatot adja munkatársainak, hogy válasszák ki a legmegfelelőbb csapatépítő tréninget a sales-es kollégák számára. A megbeszélésen 5 HR-es kolléga vesz részt. Hamarosan kiderül azonban, hogy nemcsak elképzeléseik, hanem konfliktuskezelési stratégiáik is eltérőek.
Versengő Vera szólal meg először, és a legtöbbször. Azonnal leteszi a voksát egy klasszikus outdoor csapatépítő program mellett, terepjárós érkezéssel, kalandos erdei akadálypályával, közös esti sütögetéssel. Erősen ragaszkodik az elképzeléséhez, mely szerinte az egyetlen ésszerű megoldás. A többiek véleménye kevéssé érdekli, hiszen ha az az övétől eltér, nyilvánvalóan nem lehet helyes. Épp ezért nem is látja sok értelmét annak, hogy részletesen foglalkozzanak más szempontjaival. Ha időt szakít a meghallgatásukra, azt csak azért teszi, hogy fenntartsa a döntés demokratikus látszatát.
Versengő Verát magas önérvényesítési törekvés, és alacsony együttműködési hajlam jellemzi. A saját, illetve az általa képviselt kör érdekei, valamint a helyesnek tartott értékek képviselete mindennél fontosabb számára. A megállapodás során magas egyéni nyereségre törekszik.
Aladár pont ellentétesen működik, mint Vera. Őt magas együttműködési hajlam, és alacsony önérvényesítési törekvés jellemzi. Nem áll bele a konfliktusba, mert fontosabb számára a gyors és békés döntéshozatal, és ezért áldozatot is hajlandó hozni. A konkrét helyzetben partnerénél lesz a nyereség, Aladár legfeljebb a tárgyalás békés kimenetelét könyvelheti el eredményként.
Elkerülő Elek sem fogja tudni érvényesíteni az érdekeit. De ő nem is akarja. Sőt ezt az egész helyzetet nem akarja. Azt sem tartja különösebben fontos kérdésnek, hogy milyen csapatépítésen vesznek részt a kollégák, és azt sem, hogy erről hogyan születik döntés. Pár szóban említést tesz arról, hogy egy korábbi munkahelyén rendezett családi nap során a közös élmény szemmel láthatóan építette a kollégák egymás iránti bizalmát, és együttműködési készségét, ám, – mint hangsúlyozza, – neki édesmindegy, hogy a kollégák mivel töltik a közös szabadnapot, az mindenképpen a csapat épülésére szolgál, és egyébként neki 10 perc múlva el kell mennie.
Problémamegoldó Péter viszont nem hagyja annyiban a dolgot. Elképzelése szerint egy szellemi vetélkedő válna hasznára a társaságnak, ahol a kollégák a közös problémamegoldás során kerülhetnének közelebb egymáshoz. Nemcsak az fontos számára, hogy döntés szülessen, hanem az is, hogy az a lehető legjobb legyen, ahol mindenki érdekei érvényesülnek. Fontos számára, hogy a vita során mindenki megfogalmazhassa a szükségleteit, végül pedig olyan döntés szülessen, melyben a felek együttes nyeresége is a legnagyobb, és mindenki külön-külön is elégedetten távozik. Nemcsak a várható tréningben, hanem az erről szóló vita folyamatában is fejlődési lehetőséget lát. Éppen ezért ő lesz az, aki igyekszik mederbe terelni a véleménynyilvánítás és a döntéshozás menetét. Számottevő időt és energiát áldoz arra, hogy Elkerülő Eleket benntartsa a folyamatban, és felerősítse Alkalmazkodó Aladár erőtlen megszólalásait, Versengő Vera elsöprő érvelésével szemben. Ha Problémamegoldó Péter akcióba lendül, Elkerülő Elek aggódhat, hogy odaér-e a moziba, viszont biztos lehet abban, hogy a közösen meghozott döntést senki nem fogja később megfellebbezni. Pétert magas önérvényesítés és magas együttműködés jellemzi.
Csonka Ágnes Kinga
Mediátor, tréner