Klaszter: együtt jobb!

Ma már a nagyvállalatoknak is egyre vonzóbb klasztertagnak lenni, 28 új szervezettel bővült a legutóbbi minősítés óta a klaszter. Az Európai Unió gazdaságfejlesztési programja kiemelten számít a klaszterekre a következő uniós költségvetési időszakban is.

Immáron negyedik alkalommal találta érdemesnek az Akkreditált Innovációs Klaszter címre az annak odaítéléséért felelős testület az ArchEnerg Regionális Megújuló Energetikai és Építőipari Klasztert. Ezzel a szervezet Magyarországon rekordnak számító negyedik akkreditációját szerezte meg. Fennállása óta a klasztermenedzser-iroda és partnercégei, bővülő területi fókusz mellett, mintegy 2,2 milliárd forintnyi beruházást generáltak, amihez közel 1,4 milliárd forint pályázati forrást nyertek el a projektek. A minőségi tevékenység elismeréseként egyre több – köztük multinacionális – vállalat érdeklődik a tagság iránt.

Az újabb, két évig érvényes akkreditáció révén az ArchEnerg taglétszáma 85 szervezetre bővült 2013 elején. Az elsősorban fejlődési potenciállal és erős innovációs tevékenységgel rendelkező kis- és közepes vállalatokat tömörítő klaszter tagjai között jelenleg 77 ilyen méretű társaság található, 5 nagyvállalat és 3 oktató-, kutatóintézet mellett. Ezekkel a mutatókkal az ArchEnerg kiemelkedik a hazai akkreditált innovációs klaszterek mezőnyéből.

Az Európai Unió gazdaságfejlesztési programja kiemelten számít a klaszterekre a következő uniós költségvetési időszakban is. Amennyiben egy szervezet sikeresen veszi az akkreditáció akadályát, minden tagja két év időtartamra jogosultságot kap a kifejezetten klasztertagsághoz kötött pályázatokon történő indulásra, illetve egyes pályázatokon egyéb előnyök, többletpontok és jelentősen magasabb projektnagyság is megszerezhetővé válik számukra.

A szervezeti együttműködések keretében zajlói közös termék- és szolgáltatásfejlesztés segíti a régiók gazdaságának fejlődését, de hozzájárul a nemzeti értékek gyarapodásához, hiszen az előállított szellemi – és gyakran fizikai – termék és know-how is a magyar értéklánc eleme marad. A klaszterek által keretbe foglalt gazdasági kooperációban rejlő értékeket egyre több hazai vállalat is felismeri – az elmúlt hónapokban az ArchEnerg klaszter tagi helyeire közel ötszörös volt a túljelentkezés.

Rendszergazdák: klaszterben jobb?
Tizenöt informatikus és rendszergazda vállakozás részvételével klaszter alakult, válaszuk az IT paic változásaira. A szervezet célja többek között a független rendszergazdák és informatikusok összefogása és segítése. Az informatikai eszközöket vásárló vállalatok és a rendszergazdák segítése egyaránt célja az Országos Minősített Informatika és Rendszergazda Hálózat Klaszternek (OMIR). A frissen alakult szervezetet a piacon régóta meglévő igények hívták életre: a Magyarországon működő vállalatok közel fele nem rendelkezik saját rendszergazdával, ezért fontos számukra, hogy megbízható partnereket találjanak. „A klaszter válasz az évek óta elhúzódó válság hatásaira, mely megviselte a rendszergazdai szolgáltatást nyújtó vállalkozásokat is: amellett, hogy egyre nehezebb ügyfelet szerezni, csökkennek az IT költségvetések és egyre csökkennek a szolgáltatások díjai” – mondta a megalakulás okairól Kiril Kirov az Országos Minősített Informatika és Rendszergazda Hálózat Klaszter ötletgazdája és szervezője.
A klaszter által biztosított folyamatos pályázat- és jogszabályfigyelés lehetővé teszi, hogy a kiírásokban történt változásokról azonnal értesüljenek a tagok, ráadásul felmerülő kérdéseikre szakértőktől kérhetnek tájékoztatást. Ez a segítség, illetve a gazdasági integrátori szerep, a hazai nagyvállalatok – például a Magyar Közút Nonprofit Zrt. – számára is egyre vonzóbbá teszi az akkreditált innovációs klasztereket.

„Megítélésünk szerint a területen érdekelt szervezetek összefogása hozzájárulhat mindannyiunk sikeresebb működéséhez, céljaink megvalósításához, így a klaszterhez való csatlakozás által tevékenységünk is hatékonyabbá válhat, legyen szó akár a plusz információk jelentette előnyről, újabb pályázati lehetőségek kiaknázásáról, vagy a projektek még eredményesebb megvalósításáról" – hangsúlyozta Horváth József, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. kommunikációs vezetője a csatlakozás számukra biztosított előnyeiről.

„Tagjaink felvételénél kiemelten kezeljük az adott társaság exportképességét, munkahelyteremtő képességét, fejlődési potenciálját és a többi taggal együtt végrehajtható lehetséges projektek lehetőségét” – mondta Makra József, az ArchEnerg klaszter elnöke. Külön figyelmet igényel az olyan jelentkezők kiszűrése, akik csak az elnyerhető uniós támogatások miatt kívánnak csatlakozni a szervezethez. „Célunk, hogy csak azokat a vállalatokat segítsük, amelyek előremutató innovációs projektekkel kívánják segíteni a hazai építőipart és megújuló energetikai iparágat” – teszi hozzá.

„A tagság legnagyobb értéke, hogy a klaszter támogatja az azonos iparágban mozgó, de különböző részterületeken dolgozó kis- és közepes vállalkozások egymásra találását. Mi elsősorban az innovatív megoldások, valamint az energetika, megújuló energiák és a számítástechnikai megoldások ötvözésének területén tevékenykedünk. Az eredményeink iparági szintű teszteléséhez viszont partnerekre van szükségünk” – mondja dr. Szakács Tamás, a klaszterhez 2012 év végén csatlakozott IC-Produkt Zrt. igazgató tanácsának elnöke. Az energetikai megoldások irányába kettő éve forduló vállalat első embere szerint további értéket jelent számukra, hogy a klaszter a szektor számára kiírt pályázatokról folyamatosan pontos információkat látja el tagjait.

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo