A kezdeti nagyszámú érdeklődést tekintve a kisadózók tételes adója (kata) igazán komoly segítség lesz a hazai mikrovállalkozásoknak, de lényeges könnyebbséget nyújt az egészen kicsi, mondhatni önfoglalkoztató vállalkozások számára is – az NGM közleménye szerint. A kata-t választó kisadózók valószínűleg így vélekedtek, az legalábbis ötször annyian választották, mint a másik slágerterméknek szánt kivát.
A kisvállalati adó (kiva) a tárca becslései szerint több százezer vállalkozásnak nyújt kedvezőbb adózási feltételeket - bár egyelőre alig közel tízezren választották. Ennek a csoportnak a „kemény magját”, a legnagyobb nyerteseket azonban az ennek töredékét jelentő, 5-25 fős vállalkozások adják (40-50 ezer vállalkozás). Ez a csoport számosságában kevésbé jelentős, de a foglalkoztatásban betöltött súlya számottevő, így az átlépők számát figyelembe véve az új adónem számos munkavállaló foglalkoztatását segítheti elő. A kisvállalati adóval kapcsolatban pedig a nemzetgazdasági tárca bízik abban, hogy miután az alkalmazás során a könyvelői szakma is jobban megismeri ezt az adózási szemléletet, a későbbiekben lényegesen bővül majd az új adónemet választók száma.
A megszokott társasági adórendszer – főképpen a kisvállalkozások és azok könyvelői számára – már begyakorlott, rutinfeladatokat jelent a mindennapokban, a kiva esetében pedig meg kellett volna ismerkedniük egy merőben új szabályrendszerrel. Ráadásul a jogalkotó szinte valamennyi adózással foglalkozó törvényben módosította menet közben az új adónemre vonatkozó előírásokat. "Sokaknak nem volt mindemellett világos, hogy mit kell tennie a cégnek, ha a társasági adó hatálya alól szeretne átjelentkezni a kivába" - sorolta Zara László a Piac&Profit kérdésére a kiva iránti visszafogott érdeklődés okait.