Kiszúrtak az oroszok a magyar húsiparral

Komoly problémát okoz az exportra termelő magyarországi húsipari cégeknek, hogy május 14-étől átmenetileg megtiltotta termékeik bevitelét Oroszországba az ottani állat- és növényegészségügyi felügyelet, a Roszszelhoznadzor. Többen kifogásolták azt is, hogy az intézkedést az orosz hatóság nem indokolta.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Itthon maradnak a magyar disznók - Kép: Pixabay

A Roszszelhoznadzor április 30-án közzétett tájékoztatása szerint az állati eredetű termékek   magyarországi ellenőrzése eredményeként hozták meg korlátozó döntésüket. A Pick Szeged Zrt. oroszországi exportjának megközelítőleg 70 százalékát már a korábbi, az EU minden országára kiterjedő beviteli tilalom is érintette, a mostani intézkedés a maradék 30 százaléknyi, hőkezelt termék kiszállítását akadályozza - közölte a Bonafarm Csoport.

Hozzátették, hogy a Pick Szeged az orosz piacok megtartása érdekében az elmúlt hónapokban komoly kereskedelmi és gyártási erőfeszítéseket tett a hőkezelt termék portfóliójának bővítésére. Ennek sikerét is akadályozza az orosz hatóság lépése. Az exportengedély ideiglenes felfüggesztésének szakmai okait a cég nem ismeri, így egyelőre nem tudják, hogy milyen gondjai lehettek az orosz hatóságnak olyan üzemekkel, amelyek egyébként a rendkívül szigorú japán-, koreai-, és amerikai auditoknak éppúgy megfelelnek, mint a nemzetközi kiskereskedelmi láncok által megkövetelt, mind szigorúbb beszállítói feltételeknek - írták. (Részben az orosz korlátozás miatt a magyar élelmiszerek, többek között a fagyasztott sertéshús exportja is élénkülhet Kína felé.)

A Veszprém megyei vállalkozások közül a Pápai Hús Kft.-t érinti az export felfüggesztése  - közölte Markovszky György, a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke hétfőn. Elmondta: a cég számára nagy gondot jelent az intézkedés, hiszen két jelentős orosz partnerük is van. A Pápai Hús keresi a megoldást arra, hogy miként lehetne mielőbb ismét exportálni Oroszországba. Hozzátette: a cég kivár - nem kötelezi el magát más partnerek irányába -, hiszen fontosnak tartja a jövőben is az Oroszországgal való együttműködést.

Sok a kiváló sertés
Már hat vállalkozás szerezte meg az új, Kiváló Minőségű Sertéshús (KMS) védjegy használati jogát. Az új védjegy azt jelöli, hogy a sertéshús és húskészítmények Magyarországon felnevelt, GMO mentes kukorica és egyéb szemes gabona alapú, az EU által engedélyezett takarmánnyal etetett sertésekből származnak, szigorú minőségbiztosítási és nyomonkövethetőségi szempontok szerint készültek és kiemelkedő élvezeti értékkel bírnak.
A kisvárdai székhelyű Master Good havonta 150-200 tonna, orosz exportengedélyhez kötött csirkehúst ad el. Így nemcsak a közvetlenül Oroszországba irányuló exportnál okoz a tilalom problémát, hanem olyan esetekben is, amikor a magyar baromfihús tovább feldolgozásával harmadik országból szállítottak húsipari termékeket Oroszországba - áll a cégcsoport közleményében. Egyelőre nem kaptak pontos tájékoztatást arról, hogy miért függesztették fel a társaság exportengedélyét, és leszögezték: üzemük az oroszországinál jóval szigorúbb előírásokkal működő vevők és országok által is elfogadott.

A kiskunfélegyházi Hungary Meat Kft.-nek heti 20-30 kamion kiesést jelent a korlátozás - közölte a társaság. Hozzátették, hogy az orosz fél semmilyen értesítést nem küldött a továbbiakat illetően. Tájékoztatásuk szerint amikor a kiskunfélegyházi vágóhídat vizsgálták, semmilyen hibára, hiányosságra nem hívták fel a figyelmet. A vállalat a termékeit más piacon is tudja értékesíteni, ez azonban veszteséget okoz.

Az olasz tulajdonban lévő, sertésfeldolgozást végző Hungary Meat Kft. Kiskunfélegyházán Közép-Európa egyik legkorszerűbb és legnagyobb vágókapacitású vágóhídját működteti, 500 munkavállalót foglalkoztat. A vágóhidat a hazai és nemzetközi higiéniai és élelmiszer-biztonsági előírások figyelembevételével tervezték és építették. A sertésvágó termelési kapacitása 500 sertés óránként, éves szinten egymillió állatot dolgoznak fel. A sertéshús minősítése az Európai Unió általi Europ minősítő rendszer alapján történik. A cég Japánba, Koreába, Olaszországba, Spanyolországba, Tajvanra, Szlovákiába és Romániába is exportál, éves árbevétele megközelíti a 40 milliárd forintot, melynek 70 százaléka az exportértékesítésből származik.

Az átlagnál is rosszabb helyzetben a húsipar
Komoly gondokkal küzd a magyar húsipar, ezen belül elsősorban a sertéságazat, amely az átlagosnál rosszabb kockázati minősítéssel rendelkezik hitelbiztosítási szempontból.
A szarvasi Alföldi-Hús Zrt. termékei megfelelnek az orosz piaci elvárásoknak, a cég azonnal képes megfelelő mennyiségű és minőségű árut szállítani az orosz piacra, amennyiben az orosz állategészségügyi hatóság feloldja az export felfüggesztéséről szóló döntését - hangsúlyozta az Alföldi-Hús vezérigazgatója. Tóth Tibor elmondta: a termék minőségében nem találtak kifogást az orosz ellenőrök, a cég összességében megfelelt a Roszszelhoznadzor certifikációs feltételeinek.

A feldolgozó üzemhez kapcsolódó öltözőknél és a csempézésben észrevételeztek apróbb hiányosságokat, amit azonnal kijavítottak. A szarvasi vállalat évente ezer tonna bacon szalonnát exportál az orosz piacra, ami a feldolgozott termékek közel húsz százalékát jelenti. Az üzemben jelenleg 160 ember dolgozik, amennyiben május 14-én életbe lép az exporttilalom, elkerülhetetlen lesz a foglalkoztatás átszervezése, hosszabb távon a kényszerszabadságok alkalmazása - mutatott rá a vezérigazgató.

Kardeván Endre, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára az MTI-nek szombaton azt mondta, hogy a helyzet 1-1,5 hónapon belül normalizálódhat. Az orosz ellenőrök Magyarországon 20 üzemet auditáltak, ebből 14-nél találtak hiányosságot, esetükben ideiglenes intézkedést hoztak - tette hozzá. A hibákat 1-1,5 hónap alatt ki lehet javítani, a magyar auditot ő személyesen, mint országos főállatorvos fogja igazolni az orosz fél számára, és ezt követően az érintett cégek ismét szállíthatnak az orosz piacra.

A Piac&Profit üzleti fórumot tartott az orosz piac jelentette lehetőségek témájában. Beszámolónkat itt olvashatja!

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo