A magyar otthonokban háztartásonként átlagosan 12 lámpatest és 19 égő található. A kompakt fénycső előfordulása a legmagasabb; ez a háztartások háromnegyedében van jelen, míg a második helyen a hagyományos izzó áll 62 százalékkal. LED-et a magyar otthonok több mint felében találunk. Egy átlagos otthonban az izzók fajtáját nézve a hagyományos, a kompakt és a LED izzók is hasonló, 25 százalék körüli arányban vannak jelen. A maradék 25 százalékot egyéb, pl. halogén izzók teszik ki – derül ki az INESA kutatásából.
Akik nyitottak, és akik nem
A a fogyasztók jelentős része, 37 százaléka már erősen elkötelezett a LED izzók irányába: a legmagasabb elköteleződés elsősorban a városi, magasabb végzettségű és magasabb pozícióban dolgozók férfiakra jellemző. Ők leginkább saját tulajdonú ingatlanban élnek, nyitottak az új technológiákra, és foglalkoztatják őket a környezetvédelemmel kapcsolatos dolgok.
Közel minden második válaszadónak már a LED az első számú választása; ők azok, aki izzóvásárlás esetén nagy valószínűséggel LED-et vásárolnának. 10-ből csak 1 ember zárkózik el teljesen a kategóriától, ők azok, akik sajnálják a hagyományos izzók kivonását. Ők jellemzően inkább fiatalok, kistelepüléseken és nem saját tulajdonú lakásban élnek, leginkább költség és teljesítmény okokra hivatkoznak, illetve arra, hogy nem hisznek a termék tartósságában.
Mikor váltunk?
2009 óta az Európai Unió energiatakarékossági szempontok miatt több szakaszban elrendelte a hagyományos izzók kivonását: először a 100W-os, később a 75W-os, a 60W-os, és 2012-ben a 25W-os és 40W-os általános célú hagyományos izzólámpák forgalomba hozatalának beszüntetését írta elő a területén. Bár a megkérdezettek 87 százaléka hallott már erről a folyamatról, energiatakarékosabb fényforrást a megkérdezettek 62 százaléka csak akkor vásárol, ha az előző kiég, vagy elromlik. Kisebb arányban ugyan, de elégedetlenségből is történhet izzócsere: kiderült, tízből heten nem maximálisan elégedettek az otthoni fényforrásokkal az elért megvilágítás és az energiatakarékosság miatt.
A megkérdezettek háztartásuk átlagos villanyszámláját havi 8000 Ft-ra becsülték, amelyből, szintén becslés alapján 30 százalékot fordítanak világításra. „A villanyszámla világításra eső része akár 90 százalékkal is csökkenthető LED fényforrások alkalmazásával.” – mondta Tóth László. “A LED-es fényforrások ára évről évre mérséklődik, a hagyományos és az energia hatékony LED izzók közti árkülönbség folyamatosan csökken, ez pedig még versenyképesebbé teszi a LED-et az energiatudatos fogyasztók számára" – tette hozzá a műszaki igazgató.