Nem jutott több pénz a beruházások támogatására
Mindenképpen érdekes, hogy míg a koronavírus-járvány alatt a válságkezelés egyik fő eszközének a beruházások támogatása bizonyult – elég csak arra gondolni, hogy Szijjártó Péter a napokban arról beszélt, hogy a versenyképesség-növelő támogatás keretében 904 cég összesen 425 milliárd forint értékű beruházásához nyújtott változó összegű támogatásokat a kormány – addig 2019-ben az előző évekhez képest tovább csökkent a beruházásokra adott fejlesztési adókedvezmény. Ugyanakkor azt fontos megjegyezni, hogy az ilyen jellegű támogatások a pandémia miatt sokkal inkább fókuszba kerültek, így a jövő évi zárszámadásban ezen a területen már szinte biztos, hogy növekedés fog látszani.
Megugrottak a szochó-kedvezményekTavaly ezen a jogcímen 143,2 milliárdot hagyott a kormány a cégeknél, amely több mint 40 milliárddal nagyobb kedvezmény a 2018-as adathoz képest. A jelentős ugrás magyarázatát abban kell keresni, hogy a nyugdíjasok foglalkoztatottságának erősítése céljából a munkáltatók már a szociális hozzájárulási adóból is kapnak kedvezményeket – 2019-ben rögtön 56,4 milliárd forintot hagyott a cégeknél ezen a jogcímen az állam.
Az 1000 milliárd forintos állomhatár felett
Ugyan a cégek számára a 2019-es év az adókedvezmények tekintetében mérsékelten, de visszaesést hozott, összességében több mint 100 milliárd forinttal nőttek az adókedvezmények 2018-hoz képest, 1086,9 milliárd forintra.
A legnagyobb szeletet 2019-ben is az előző évhez képest 33,6 milliárd forinttal emelkedő szja-kedvezmények alkotják, ezt a társasági adó-, és illetékkedvezmények követik.