Kevés a fiatal gazda – Felmérést indít az AGRYA és a KSH

Közös kutatást indít a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége (AGRYA) és a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a fiatal gazdák helyzetének felmérésére.

Laczka Éva, a KSH elnökhelyettese ismertette, hogy a kutatás alapja egyrészt a hivatal adatgyűjtése, másrészt pedig egy online kérdőív is készül, amely abban lép tovább a klasszikus statisztikai összeírásokon, hogy a gazdák jövőbeli terveit is vizsgálja. Weisz Miklós hozzátette, hogy a 36 kérdésből álló kérdőívet az interneten lehet kitölteni október 31-ig; és a kérdőív a VM, a KSH, valamint az AGRYA honlapján is elérhető lesz. Hangsúlyozta: remélik, hogy a projekt végére elkészülő kiadvánnyal a döntéshozóknak is értékes segítséget nyújtanak majd. A felméréshez nem vesznek igénybe pályázati támogatást, azt saját erőből és önkéntes munkával valósítják meg.

A kérdőív letölthető itt.

A KSH elnökhelyettese szerint 10 évente teljes körű mezőgazdasági összeírást (ÁMÖ) kell végrehajtani, háromévente pedig reprezentatív felmérést (GSZÖ) készítenek az ágazat helyzetéről minden uniós tagállamban, amelyek alapján viszonylag részletes statisztikai adatok állnak rendelkezésre a fiatal gazdák helyzetéről. 2010-ben volt az utolsó összeírás Magyarországon, ekkor a fiatal gazdálkodók aránya 13,5 százalék volt, amely számszerűen több mint 76.000 olyan gazdaságot jelent az országban, ahol 40 év alattiak gazdálkodtak. Hozzáfűzte: a fiatal gazdák támogatása azért is fontos, mert a termelők átlagéletkora 56 év Magyarországon, miközben a fiatalok körében jelentős a munkanélküliek aránya.

Czerván György államtitkár szerint Magyarországon nagyon alacsony a 40 év alatti gazdák aránya, és az EU-ban sem jobb a helyzet. Ha nem történik fordulat, akkor néhány év múlva nem lesz, aki a traktorra felüljön, vagy az állatokat ellássa, ezért a 10 évre szóló Nemzeti Vidékstratégiában is kiemelt helyen szerepel a fiatal gazdák támogatása. A 2007-2013-as pénzügyi időszakban háromszor - 2007-ben, 2009-ben és 2012 augusztusában - hirdették meg a fiatal gazdák támogatására szóló pályázatokat, összesen 29 milliárd forintos keretösszeggel - emlékeztetett az államtitkár. Kifejtette, hogy az első két kiírásra közel 9.000 fiatal gazda nyújtott be pályázatot, és 2.400-an nyertek támogatást. Az idei kiírás keretösszege 4 milliárd forint, a beérkezett mintegy 3.300 pályázat elbírálása még zajlik.

Túl kevés a fiatal gazdálkodó - Kép: SXC

Czerván György kiemelte, hogy a kormány döntését követően folyamatban van a jelenleg is működő Új Magyarország Agrárfejlesztési Hitelprogram átalakítása (kibővítése), amelynek keretében az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) induló támogatásban nem részesülő, pályakezdő fiatal gazdák kedvezményes hitelt igényelhetnek, legfeljebb 40.000 euró támogatástartalommal. A felvehető hitel szabad-felhasználású, amely akár termőföldvásárláshoz is igénybe vehető. A hitel összege maximum 50 millió forint, futamideje legfeljebb 15 év, azon belül a türelmi idő maximum 3 év lehet. A VM ez irányú módosítási kérelmét már benyújtotta az Európai Bizottsághoz, elfogadását követően a hitelprogram a kibővített új feltételekkel lesz elérhető.

Tízből hat fiatal gazda hibázik
A korábban EMVA fiatal gazda támogatást elnyert gazdálkodóknál az elmúlt időszakban nagy számban folytatott le az MVH ellenőrzéseket, az AGRYA tapasztalatai szerint tízből hat fiatal gazda hibázik a támogatás felhasználása során.
Az államtitkár a 2014-2020 közötti támogatásokról elmondta, Magyarország kedvezőnek tartja, hogy az új EMVA tervezetben továbbra is célterületnek tekintik a fiatal mezőgazdasági termelőket. Az őket segítő intézkedésen túl, ami akár 70 ezer eurós támogatást is jelenthet gazdánként, a fiatal gazdákra vonatkozó tematikus alprogram lehetőségét is meg kívánja teremti a Bizottság.

Czerván György kifejtette, hogy Magyarország új elemként üdvözli a közvetlen támogatások között, a fiatal gazdák kiegészítő támogatását, mely lehetőséget biztosít a mezőgazdaság korösszetételének javítására. A Bizottság javaslata alapján a tagállam a közvetlen támogatási forrásának legfeljebb 2%-át különítheti el fiatal gazdálkodók többlettámogatására. A teljes keret kihasználhatósága érdekében Magyarország kezdeményezte, hogy a Bizottság emelje meg a többlettámogatásra megállapított 25 hektáros támogatási felső határt. Magyarország továbbá szeretné bővíteni a kedvezményezettek körét azzal, hogy a támogatás ne csak a pályakezdő, hanem minden 40 év alatti gazda számára elérhető legyen.

Véleményvezér

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 
Nem lehetünk büszkék: ezen a listán is utolsó helyen szerepel Magyarország

Nem lehetünk büszkék: ezen a listán is utolsó helyen szerepel Magyarország  

Ukrajna és Románia is jobban teljesített. 
Hadházy Ákos megmutatta, hogyan szépül a hatvanpusztai Orbán-birtok

Hadházy Ákos megmutatta, hogyan szépül a hatvanpusztai Orbán-birtok 

Épül, szépül a körbezárt uradalom környéke is. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo