Egy kisvállalkozó vagy egyéni vállalkozó számára a szabadidő ismeretlen fogalom. Még ha a munkája nem is köti helyhez, az életstílusa még akkor is a laptop vagy a tablet képernyője elé köti, ha épp egy strandon ül.
Nem könnyű cégvezetőként szabadságra menni. Kezdő vállalkozóként ez általában egyet jelent a bevételkieséssel. De ha anyagilag meg is tehetné, hogy szabadságra megy, ott a nehéz kérdés: ki foglalkozik az üzlettel és az ügyfelekkel, amíg Ön pihen?
A karácsonyi ünnepek során szerencsére a partnerek és ügyfelek nagy része sem dolgozik, így az év végén praktikusan stressz- és bűntudatmentesen dőlhet hátra a karosszékben egy kis pihenésre. Adunk néhány tippet, hogyan tegye az ünnepeket a lehető legpihentetőbbé.
Mielőtt azonban elindul az igazi ünnepi szezon, még van néhány teendő!
1) Szóljon jó előre! Mindenki tisztában van vele, hogy előbb vagy utóbb szabadságra szeretne menni. Ezért még egyetlen ügyfél vagy vásárló sem fog rossz szemmel nézni Önre - különösen ha ezt az év végi ünnepek idején teszi. Arra figyeljen csak, értesítsen mindenki idejében a "nyitva tartásáról". A lényeg, hogy az ügyfelek, szállítók, vásárlók és egyéb üzleti partnerek elég időt kapjanak, hogy rendezzék a nyitott ügyeket, papírmunkát, számlákat, stb. Ha olyan szerencsés, hogy talál valakit, aki helyettesíti Önt az ünnepek közötti időszakban, adja meg az ő elérhetőségét az összes kontaktjának. A partnerek nagyon szívesen veszik, ha látják, hogy addig sincsenek elhanyagolva, amíg Ön szabadságon van. (Aki teheti, érdemes elutazni pár napra. A miniszabik rengeteg előnnyel bírnak!)
2) Ossza be az idejét! A legtöbb pszichológus és szakértő egyetértene abban, hogy az ünnepek alatt a legjobb kikapcsolni a telefont és rá sem nézni a céges e-mailekre. Csakhogy ez egy kis cég esetében gyakorlatilag megoldhatatlan. Inkább készüljön rá előre, mikor különít el egy kis időt a munkával kapcsolatos ügyei intézésére. Ne a karácsonyi asztal mellől ugráljon fel e-maileket olvasgatni, inkább jelöljön ki minden nap egy-két órát, amikor félrevonul megnézni, hogy megy az üzlet. Amikor viszont a családjával van, tegyen félre minden elektronikai eszközt a látóköréből. Nagyon nehéz úgy kikapcsolódni, hogy folyamatosan azt látja: új üzenete érkezett.
3) Foglalkozzon kicsit a hosszabb távval! Az év vége sok cég és egyéni vállalkozó számára a lelassulás, leállás ideje. Ilyenkor könnyebb találni néhány nyugalmas órát, amikor áttekintheti, meddig jutott a cége idén és merre haladjon jövőre. Tekintse át a megvalósult és kátyúba jutott terveit, szedje össze, hol tudna javulni a vállalkozás, mely termékek vagy szolgáltatások voltak sikeresek és melyeket kéne inkább befejezni.
4) Ne feledkezzen el a csapatról sem! Ha vannak alkalmazottai, ne terhelje le őket az év csendes időszakában sem, amíg Ön kényelmesen pihenget. Igyekezzen a körülményekhez képest takarékra állítani a céget és a munkatársakat is arra biztatni: élvezzék ki az ünnepeket annyi pihenéssel, amennyivel csak lehet.
5) Ne stresszelje magát! Az ünnepek körüli időszak a pihenésé. Ne most próbálja meg bepótolni, amit év közben kihagyott: az elhanyagolt rokonok és barátok meglátogatását, a nyaralást és a ház körüli teendők bepótlását. Inkább mondjon le néhány programot és koncentráljon a maradék kevésre, mint hogy megpróbáljon mindent beleerőltetni ebben a néhány napba. A céges ügyeiből is csak azt végezze el, ami feltétlenül szükséges, ne áldozza fel értékes szabadidejét apró-cseprő felesleges feladatokra.
6) Ne kérjen bocsánatot! Ne érezzen bűntudatot, mert pihen, élvezi az életet, a családi estéket és jól érzi magát. Az ilyen pihenők pont arra vannak, hogy az agy is lazítson, összeszedje magát és újra felkészüljön a következő évi feladatokra. Meg fog lepődni, mennyire más szemmel látja majd a világot, ha hagyja az agyát szabadságra menni.