Jól érzik magukat a magyar cégek Szlovákiában – de miért?

Magyar tulajdonosok kezében volt május végén a Szlovákiában működő külföldi érdekeltségű vállalatok egyötöde, vagyis az itt működő külföldi érdekeltségű cégek közül a legtöbb – közölte a Bisnode Slovensko vállalati információs társaság adataira hivatkozva a Hospodárské Noviny szlovák gazdasági lap kedden.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jó megy a magyar cégeknek a szomszédnál – Kép: SXC

A magyarországi befektetők ebben a tekintetben az idén váltak listavezetővé, megelőzve a tavaly még az első helyen lévő cseheket. Szlovákiában ez év május végén 7955 magyar tulajdonú vállalat volt, arányuk az országban működő külföldi cégek 19,8 százalékát tette ki. Ezeknek a vállalatoknak az alaptőkéje összesen 1,68 milliárd euróra rúgott. A legnagyobb magyar tulajdonban lévő szlovákiai vállalat a 680 millió eurós alaptőkével rendelkező Slovnaft, a Mol 98,41 százalékos résztulajdonú leányvállalata.

A külföldi tulajdonú, Szlovákiában működő vállalatok második legnagyobb hányada május végén cseh érdekeltségű volt, számuk meghaladta az 5800-at, összesített alaptőkéjük pedig az 510 millió eurót. A legnagyobb cseh résztulajdonban lévő szlovákiai vállalat a Szlovák Gázipari Vállalat (SPP), amelynek 49 százalékát birtokolja a cseh Energetikai és Ipari Holding (EPH).

Szlovákiában május végén csaknem 174 ezer hazai és több mint 40 ezer külföldi érdekeltségű vállalat működött. Bár a külföldi tulajdonú vállalatok számbéli aránya csak az országban működő cégek mintegy 20 százalékát tette ki, a cégek alaptőkéjét tekintve ez az arány meghaladta a 40 százalékot. A külföldi tulajdonú, Szlovákiában működő vállalatok számát tekintve Magyarország a listavezető, a második Csehország, majd Ausztria, Németország és Olaszország következik a sorban.

Vállalkozási konstrukciók:
1. Ha nem haladja meg a 6 hónapot a szolgáltatás, más a rendszer. Ha a vállalkozó magyar alkalmazottakat visz ki magával, akkor azok a magyar előírások vonatkoznak az alkalmazásra. Nem Szlovákiában adózik a magyar vállalkozó ez esetben. DPH – a hazai áfának megfelelő adó – regisztráció a központi adóhivatalban, Pozsonyban.
2. Ha több, mint 6 hónap, a magyar vállalkozónak szervezeti egysége keletkezik Szlovákiában (fiók, képviselet stb.) ezeket be kell jegyezni a cégbíróságon. Ez adóügyi kategóriát is jelent. A DPH regisztrációt az adott telephelyhez tartozó adóhivatalban kell intézni. Jövedelemadót is Szlovákiában kell fizetni az ott elért nyereség után.
3. Egyéni vállalkozó: lehetséges, iparengedély kiváltása kötelező. Feltétele a szlovákiai lakóhely. A tevékenység nem meghatározott időtartamú, nincs cégbírósági bejegyzési kötelezettség.
Az alaptőke összegét véve alapul azonban már más a sorrend. E tekintetben a listavezető Hollandia, amelynek befektetői 4 milliárd eurós alaptőkéjű cégállománnyal rendelkeznek Szlovákiában, ez az összes külföldi érdekeltségű befektetés 18,1 százaléka. A hollandiai befektetőket a németek (2,38 milliárd eurót kitevő alaptőkével rendelkező cégállomány), illetve az osztrákok (2,26 milliárd euró) és az olaszok (2,11 milliárd euró) követik.

Jó terep a magyar cégeknek

Szlovákia kiváló terep a magyar vállalkozások számára azért is, mert a hivatalok jelentős részében – különösen a déli területeken – akár magyar nyelven is lehet intézkedni – hangsúlyozta Janok Júlia, a Mark Plus Kft. könyvelő szakértője a Piac&Profit Szlovákia üzleti szemmel című konferenciáján. A sikeres szlovákiai vállalkozáshoz a valódi irányítás a legfontosabb dolog a szakember szerint. Vagyis nem elég létrehozni ott egy céget, egy címet, szerezni egy adószámot. Ha valójában Magyarországról irányítjuk, az adóhatóságok évek múlva is átminősíthetik a céget, és számon kérheti az elmaradt adót – így ez a forma adóelkerülésre nem alkalmas.

Létre lehet hozni önálló szlovák céget, amelynek alapítója magyar cég. Be kell jegyeztetni a cégbíróságon, Szlovákiában adózik, stb., a nyereség kerülhet át a magyar céghez, de ez kapcsolt vállalkozásnak minősül, a transzferértékesítés szabályai vonatkoznak rá. Az innen származó osztalékból Magyarországon 30 napon belül 16% osztalékadót be kell fizetni – hívja fel a figyelmet a szakember. Az is lehetséges, hogy önálló cég helyett csak szervezeti egységet hoz létre kint egy magyar cég. Nagyon fontos viszont, hogy ez esetben is valóban elérhető székhely létezzen, a posta átvétele biztosítva legyen, legyen ott egy megbízott személy, aki intézi például a DPH regisztrációval együtt járó helyi szemlét a hatósággal. Ugyanakkor fontos tudni, hogy nem minden kirendeltség adóügyi szervezeti egység és fordítva. Például ha nem folytatunk tevékenységet idegen vállalkozások számára,k csak saját marketinget lát el, akkor nem keletkezik adóügyi szervezeti egység.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo