Sikeres üzletasszonyok, sikeres női vállalkozások. Vajon mi lehet a titkuk? – ezzel a címmel tartott rendezvényt az Amerikai Kereskedelmi Kamara Kkv Bizottsága. A bizottság elnöke dr. Erdei Sándor hangsúlyozta a téma fontosságát, sajnálatát fejezve ki amiatt, hogy a nőkkel szembeni elvárások között még mindig az anyaság az egyedüli és legfontosabb elem. Mint mondta, ezért tartják fontosnak, hogy jó példákkal mutassák meg a vállalkozó nőknek, van lehetőség a családban és karrierben is sikeresnek lenni.
Erre kiváló példa az AmCham női kiválóság díját 2011-ben elnyert Szűts Ildikó, az OTP Bank kommunikációs igazgatója. Tapasztalatairól beszámolva fontosnak tartotta említeni, hogy az X generáció tagjaként, a rendszerváltásban szocializálódva alapvetéssé vált számára a teljesítmény fontossága, ugyanakkor az új helyzet erős motivációt is adott az akkori fiataloknak. Azt is hozzátette, szerencsésnek érzi magát, hogy bár generációja számos tagja küzd vele, ő maga sosem szembesült a kiégés problémájával.
- a nemzetközi trendek és példák folyamatos követése
- elkötelezettség a cég iránt
- kreativitás, valami egyedi és különleges létrehozása
- minőségi munka MINDEN esetben- egyetlen rossz munka is tönkre teheti az évek alatt felépített jó hírünket
- személyes részvétel
- jól működő kapcsolati háló – ugyanazokkal az emberekkel találkozol amikor felfelé mész a lépcsőn, mint amikor majd lefelé tartasz. Ezt mindig szem előtt kell tartani
„Az ember nem lehet mindig vezérigazgató”
A sokat emlegetett flow élményről is sajátos felfogása van a sikeres üzletasszonynak. Számára, mint mondta, a teljesítmény, a gyermeke és az önmegvalósítás együtt hozza létre az élményt. A magas teljesítmény elvárás nem csak magával, de kollégáival szemben is áll, ami vezetőként nem könnyű, de igyekszik tudatos motivációval és visszajelzéssel segíteni a munkájukat. Gyermekével is tudatosan igyekszik időt tölteni, mint mondja, csak így működik jól az életük. Ezért viszi minden reggel iskolába a fiát – biztosítva a legalább húsz perc zavartalan beszélgetést minden nap.
Fontos tétel az önmegvalósítás is, a sikert azonban nem titulusokban méri. „Voltam első számú vezető, (a Magyar Posta vezérigazgatója – a szerk.), ami segített megtanulni a teljes önállóságot. De aki egészséges személyiség, annak nem okoz gondot váltani. Az ember nem lehet mindig vezérigazgató.”
- maradj nő minden helyzetben!
- nyújts mindig kifogástalan szakmai teljesítményt! – folyamatosan bizonyítani kell, hogy fel tudod venni a versenyt a férfiakkal
- szervezd meg tökéletesen a mindennapokat! – így lehet egyensúly munka és magánélet között
- érezd magad szerencsésnek, ha támogató, nyugodt családi háttér van mögötted
- törekedj a személyes flow elérésére
A most nagyvállalatnál dolgozó szakember karrierjét magánvállalkozóként kezdte egy HR tanácsadó cég alapítójaként. Mint mondta, alapvetés, hogy egy ilyen cégben a vezetőnek minden esetben legyen egy olyan társa, akiben feltétel nélkül megbízik, aki helyettesíteni tudja, akinek „hátat mer fordítani”. Arra is fel kell készülni, hogy a vállalkozói lét folyamatos tanulást jelent, ami nélkül elérhetetlen a siker.
De nagyvállalati karrierje során is igyekszik személyes kötődéseit belevinni a munkába, ennek köszönhető például, hogy az OTP CSR programjába bekerült a mellrák elleni küzdelemben való szerepvállalás.
Véleménye szerint a női vezetők jobbak mind a tudásmegosztás, mind a belső kommunikáció területén, ami javára válik a cégeknek. Alkalmasabbak az összefüggések átlátására és sokszor személyes példaként is jobban „beválnak”. Szűts Ildikó mosolyogva emlegetett egy kutatást, mely szerint az egyetlen terület ahol a férfiak a statisztikák szerint jobban teljesítenek a nőknél az a hosszú távú stratégiák kidolgozása – melynek azonban saját példájával mond ellent. Ráadásul, mint mondta, a bizonyítási kényszer csak még inkább motiváló a nők számára.
Azt, hogy egyelőre nemzetközi összehasonlításban is kirívóan kevés a női vezető Magyarországon, véleménye szerint nem a szabályozás, hanem a nők kiváló teljesítménye fogja megváltoztatni, az fogja kiszorítani a nemi előítéleteket.
Itt olvashatja Szűts Ildikóval korábban, még a Magyar Posta vezérigazgatójaként készült interjúnkat.