Ray Kurzweil, akinek 108 hihetetlen jóslatából több mint 80 valóra vált, most azt mondja, az agyunk úgy fog az internetre kapcsolódni, mint most a gépeink. Elon Musk a Marsra készül. A nagy gondolkodók olyan univerzumot festenek fel, amit el sem tudunk képzelni – ezt kell tennünk a HR-ben is – mondta a HR Festen tartott előadásában Veres Rita, az AON vezetője. Át kell gondolni a koordináta rendszert, amiben működünk - a HR területén is.
A HR lassan programokra funkcionáló praktikus egységgé vált, Excel táblákat és halálos ppt-ket gyárt – fogalmazott a szakember. Ugyanakkor a Facebook COO-ja azt mondta, hogy a legfontosabb dokumentum, ami a Szilícium-völgyben született a Netflix nagy kultúra könyve. Ebben többek között olyan alapvetések szerepelnek, mint az előre szabályozott szabadság megszüntetése – megbeszélés kérdése, hogy ki mikor és mennyi időre maradhat távol a munkától. A Netflix túllépett az éves költségvetési terven is, ennél sokkal rugalmasabban gondolkodnak, minden helyzetben az éppen a cégnek legmegfelelőbb módon döntenek ahelyett, hogy folyamatosan átírnák az előzetes terveket.
Hogy ez rémisztő? Nem szabad, hogy megrémisszen a jövő, inkább meg kell tanulnunk, hogyan gondolkozzunk róla – hangsúlyozza Veres Rita. Ahogy William Gibson fogalmazott, „a jövő már most is itt van, csak nem egyenletes eloszlásban”.
A csillagokat megcélzó gondolkodás serkentésére tűzte ki Elon Musk az XPrize díjat, Veres Rita szerint pedig a HR szakmában sem ártana hasonló – az AON jövő májusban készül is valami ilyesmivel. Hogy miért adhatnák oda a HR XPrize-t? A szakember szerint az alábbi problémák megoldása például bőven megérné az elismerést.
- Letöltető tudás – egy szakma alapjainak megtanulásának képessége 6-12 óra alatt
- Prediktív tehetségpályák – egy olyan rendszer létrehozása, ami 12-14 évesek kompetenciáinak és érdeklődésének figyelembe vételével tehetség pálya előrejelzés, hozzá képzési rendszer és akár későbbi karrier modellezés
- Vezetői agyműtét – hogy lehet „áthuzalozni” a vezetők agyát, hogy az új problémákon agyaljanak a régi helyett.
Vagyis az emberi munkaerővel igenis foglalkozni kell, így a HR nem halott, csak azt kell végiggondolni, hogy a mostani turbulens időszak túléléséhez mivel kéne foglalkozni a helyett, amit eddig csináltunk – vonta le a következtetést Veres Rita.
3 dolog, amit halálra kéne ítélni a HR-en belül
- El kéne felejteni az organigramokat (szervezeti felépítés chartok), amelyekkel nagyjából azt próbáljuk mondani egy szervezetnek: most jó, ne mozogj! Ez pedig valójában elképzelhetetlen és életidegen. A szervezetek változékonyak, a jövő kihívásaira reagálni képesek pedig még inkább azok.
- Kukába kéne dobni a munkaköri leírásokat is, hiszen mire megfogalmaznánk őket, addigra nagyjából el is avulnak a gyorsan változó üzleti környezetben, így viszont inkább csak gúzsba kötnek.
- Sürgősen változtatni kéne a megszokott toborzási rendszereken, amelyek sokszor hónapokig elhúzódnak és sem a jelölteknek sem a cégeknek nem igazán megfelelők.Első lépésként muszáj lenne felgyorsulni.
Veres Rita azt is hangsúlyozta, a valódi eredményekhez nagyot kell tudni álmodni. Angolul „moonshot thinking”-nek, azaz „Holdat megcélzó gondolkodásnak” (vagy más néven exponenciális gondolkodásnak - ld. keretes írásunkat) nevezik ezt a sémát, ami nagyjából azt jelenti, hogy 10%-os növekedés helyett mindig inkább tízszeres növekedésben gondolkodjunk. Ezt vallják Jeff Bezos és mások. Hogy miért? Mert ha a 10% a cél, akkor nem fogunk kilépni a mostani keretekből és mire elérnénk a kis célunkat, a világ már elmegy mellettünk. Ehelyett új keretek kellenek, ráadásul sokkal szenvedélyesebben tudunk küzdeni egy nagy célért.