Így verik át százezrekkel a cégeket

Az elmúlt időszakban elterjedt gyakorlat szerint főleg külföldi cégek kéretlen díjfizetési felszólításokat küldenek közvetlenül védjegyjogosultaknak. Ez a gyakorlat több százezer forintos kárt is okozhat a gyanútlan áldozatok számára, pedig elkerülhető lenne.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Több cég szabadalmi, illetve védjegybejelentésekkel, továbbá védjegyoltalom-megújításokkal kapcsolatban – hivatalos számla látszatát keltő – kéretlen díjfizetési felhívásokat küld magyarországi bejelentők, jogosultak részére. A levelek a szabadalmi, illetve védjegybejelentéssel kapcsolatos hivatalos számlának tűnnek, de nem azok. Legtöbbször csak a levélben található apró betűs tájékoztatóból derül ki, hogy valójában egy adatbázisba való bekerülést, „publikálást" ajánl a cég a befizetett összegért – közölte a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH).

„Amennyiben ilyen megtévesztő díjfizetési felhívást tartalmazó levelet kap valaki, mindenképp győződjön meg annak eredetéről, tartalmáról, továbbá a kínált szolgáltatás jellemzőiről. Különösen ajánlott a kiszámlázott összeg rendeltetésének és a levélen szereplő bankszámlaszámnak az ellenőrzése” – hívta fel a figyelmet dr. Lantos Judit, a Sár és Társai Ügyvédi Iroda védjegyjogi szakértője.

Az SZTNH nem áll kapcsolatban olyan vállalkozásokkal, amelyek megtévesztő díjfizetési felhívásokkal keresik meg a bejelentőket és a védjegyjogosultakat. A Hivatal arra is felhívja a figyelmet, hogy az e cégek által nyújtott szolgáltatások semmilyen kihatást nem gyakorolnak az általa intézett iparjogvédelmi hatósági eljárások lefolytatására, a védjegyoltalomból eredő kizárólagos jog keletkezésére, módosulására, illetve megszűnésére. A „védjegypublikálás", illetve más hasonló „megújításra” vonatkozó megtévesztő szolgáltatás felajánlása a magyarországi, közösségi, illetve nemzetközi védjegyoltalom megszerzésére-fenntartására semmilyen kihatással nincs.

Az elrettentő példák

„Nagyon fontos, hogy a magyarországi védjegybejelentők, illetve védjegyjogosultak tudjanak erről a problémáról, hiszen ha nem rendelkeznek kellő jártassággal és információval a védjegy bejelentésével és megújításával kapcsolatosan, akkor könnyen azt hihetik, hogy a kapott díjfizetési felhívás teljesítésével a védjegyoltalmat megszerezhetik, illetve fenntarthatják. Ez történt egyik ügyfelünk védjegye esetében is, aki a számukra oltalom alatt álló magyar nemzeti védjegy tekintetében kapott egy átutalási megbízást. A felhívás védjegypublikálás tárgyat jelölt meg, kétéves időtartamra, és 217 500 forint összeg fizetésére szólított fel. Szerencsére a cég rögtön jogi képviselőjéhez, azaz ügyvédi irodánkhoz fordult, így még időben el tudtuk számukra magyarázni, hogy semmiképpen ne teljesítsenek kifizetést. A számlát kiállító cég Ausztriában van bejegyezve; ez a bevett gyakorlat, hogy mindig más országban lévő székhelyű cég adja az ilyen jellegű megtévesztő ajánlatot” – mondta el dr. Lantos Judit.

Mindent visz az uniós védjegy
Ha egy védjegyet uniós szinten bejegyeztek, akkor bizony lehet, hogy akkor sem kaphatunk engedélyt hasonlóra, ha Magyarországon az eredeti márka teljesen ismeretlen.
„Sajnos nem mindig sikerül elkerülni a téves kifizetést. A közelmúltban például egyik ügyfelünk egy európai közösségi védjegyével kapcsolatosan kapott hamis számlát, amelyet sajnos ki is fizettek cégen belül anélkül, hogy minket megkérdeztek volna; utólag pedig már sajnos nem tudtunk segíteni. Hasonló történt minap egy másik ügyfelünknél is, akinek a javára nemzetközi védjegyoltalom áll fenn a világ számos országában. Ez utóbbi számlát a cseh székhelyű World Patent & Trademark Service (WPTS) s.r.o. állította ki, 1854 EUR (582 000 Ft) összegben, a tárgyban pedig ez szerepelt: „Registration of the international trademark renewal.”

Kinek és mennyit kell fizetni?

A magyar nemzeti védjegyeket az SZTNH lajstromozza és tartja nyilván. A védjegyoltalom időtartama 10 év, amely a bejelentés napjától kezdődik. A védjegy bejelentésekor kell a bejelentőnek megfizetnie a védjegybejelentési díjat, amelynek mértékét a 19/2005. (IV. 12.) GKM rendelet tartalmazza. A díj nagysága attól függ, hogy hány áru- vagy szolgáltatási osztályra kérik a védjegy oltalmát. 3 áruosztályig a védjegybejelentés díja és a védjegyoltalom megújítására irányuló kérelem díja egyaránt 74 800 forint, amely háromnál több osztályba tartozó árujegyzék esetén a negyedik és minden további osztály után 32 000 forinttal emelkedik osztályonként.

Mekkora gazdasági súlya van a szellemi tulajdonnak?
Először készült tanulmány annak számszerűsítésére az Európai Unióban, hogy a szellemitulajdon-intenzív ágazatok milyen mértékben járulnak hozzá az uniós gazdasághoz a GDP, a foglalkoztatás, a bérek és a kereskedelem tekintetében. Magyarországon az uniós átlag feletti ezen ágazatok gazdasági súlya.
A védjegyoltalom 10 évre keletkezik, erre az időtartamra kell megfizetni a védjegybejelentés díját. A 10 éves lejárat előtt az SZTNH értesítőt küld a védjegy megújításának esedékességéről vagy a védjegyjogosultnak, vagy pedig a jogi képviselőjének, ha ő nyújtotta be a védjegybejelentést. A megújítás díja az SZTNH által megküldött postai készpénz-átutalási megbízás segítségével vagy banki átutalással fizethető meg. A díjat az SZTNH-nak a Magyar Államkincstárnál vezetett előirányzat-felhasználási keretszámlájára kell befizetni. Az SZTNH nem küld számlát a bejelentők, jogosultak részére.

A védjegy megújításának díja ugyanannyi, mint a védjegybejelentés díja, és ismét további 10 évre ad kizárólagos oltalmat. A védjegy oltalma ily módon 10 évenként tetszőleges időtartamig megújítható. Természetesen a védjegyjogosultnak használnia kell a védjegyét, mert ha 5 éves időtartamot elérően nem használja a védjegyet, akkor bárki kezdeményezheti a védjegy törlését használat hiánya miatt, hiszen méltánytalan volna a többi piaci szereplővel szemben, hogy valaki huzamos időtartamon át lefoglaljon magának kizárólagos módon egy olyan megjelölést, amelyet végül nem használ.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo