Így változott az ekho szabályozása

A 2015-ös év változásokat hozott az ekho bevételi értékhatáraiban. Az eddigi 25 millió forint helyett már hatvan millió forintig lehet alkalmazni az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulást.

Idén az a magánszemély, aki az ekho-törvényben felsorolt FEOR-számmal azonosított tevékenységet folytat (például író, újságíró, színész, rendező, képzőművész) és arra tekintettel az adóévben legalább az év első napján érvényes minimálbért elérő nagyságú általános szabályok szerinti közterheket viselő jövedelmet szerez (munkabérként, egyéni vállalkozói kivét formájában, társas vállalkozás tagjaként személyes közreműködés ellenértékeként, vagy megbízási díjként), 60 millió forintos bevételi határig alkalmazhatja az ekhot a korábbi 25 millió forint helyett.

Kép: Pixabay

60 millió forintos bevételi értékhatárt alkalmazhatják az ekho választására szintén jogosult sportszervezők és -irányítók, a hivatásos sportolók, a sportmunkatársak és a sportszervezettel, sportszövetséggel fennálló jogviszonya keretében sporttevékenységgel kapcsolatban közvetlenül vagy közvetve feladatot ellátó magánszemélyek is (például sportlétesítmény főállású karbantartója) – írta Hegedüs Sándor, az RSM-DTM adóüzletág vezetője legfrissebb blogbejegyzésében.

Mindezekkel egyidejűleg a korábbi 100, illetve 50 millió forintról egységesen évi 125 millió forintra emelkedik a bevételi értékhatár azon magánszemély esetében, aki az adóévben az országos sportági szakszövetség, országos sportági szövetség első osztályú versenyrendszerében induló sportszervezet hivatásos sportolója, valamint országos sportági szakszövetség, országos sportági szövetség első osztályú versenyrendszerében induló sportszervezet edzője, vagy az országos sportági szakszövetség, országos sportági szövetség edzője, válogatott vezetőedzője (szövetségi kapitánya).

Sok minden más is változott a cégeket érintő adószabályokban – az erről szóló összefoglalónkat itt olvashatja!

Amennyiben az általános szabályok szerint adózó jövedelem az éves minimálbért nem éri el, a bevételi összeghatár az évi 60 millió (vagy adott esetben a 125 millió) forintnak olyan hányada, amilyen arányt az általános szabályok szerinti közterheket viselő jövedelem az éves minimálbérhez viszonyítva képvisel.

Az ekho-t választó nyugdíjas magánszemélyre vonatkozó bevételi értékhatár szintén 60 millió forintban került meghatározásra a korábbi 25 millió forinttal szemben. A nyugdíjas magánszemélyre vonatkozó értékhatár abban az esetben is 60 millió forint, ha a nyugdíjas általános szabályok szerint adózó jövedelme az éves minimálbért nem éri el.

ÖNT IS ÉRINTI? SOK MINDEN VÁLTOZOTT AZ ÁFATÖRVÉNYBEN
Változott az áfatörvény az év elejével, több termék esetében csökkent az adókulcs, módosultak az áfamentességre vonatkozó szabályok, és átalakultak részben a bevallási kötelezettséget érintő változások is, és új területekre terjedt ki a fordított adózás hatóköre.

Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt 

A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.
Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo