Magyarországon egyre több munkáltató szembesül fokozódó munkaerőhiánnyal: csak az IT szektorban például több mint 20 000 programozó tudna rögtön elhelyezkedni az IVSZ (Informatikai Vállalkozók Szövetsége) szerint, de hiány van a szakmunkásiparban és szinte minden területen. Többek között ezért is válhat egyre hangsúlyosabbá a szervezetek számára, hogy a kollégák megtartása érdekében megismerjék munkavállalóik véleményét a cégnél töltött tapasztalataik alapján.
Egy erre irányuló felmérés eredménye, hogy azok közül, akik alkalmazottként dolgoznak, minden második ember (pontosan 57 százalékuk) munkahelyet váltana. Az online elégedettségi felmérést a CX-Ray HR-technológiai vállalat végezte számos magyarországi céget érintve, melyet csaknem 900-an töltöttek ki.
A felmérésekkel kinyert információk birtokában a cégek kellően megalapozott szervezetfejlesztési döntéseket hozhatnak, amellyel a munkacsoportok teljesítménye jelentősen javulhat.
Van pozitív példa
Számos olyan cég is működik ugyanakkor az országban, amelyek munkavállalói szemmel kifejezetten kedveltek. Idén szeptemberben indult el a Dreamjobs vezetésével az úgynevezett Szerethető Munkahelyek Díj, melynek célja, hogy összegyűjtse azokat a 250 főnél kisebb magyar cégeket, ahol kifejezetten szeretnek a munkatársak dolgozni. A listához szintén a CX-Ray csapat végez egy, speciálisan a díjra készített elégedettségi felmérést egyebek mellett azt vizsgálva, mennyire összetartó a csapat, milyen az iroda, van-e lehetőség szakmai fejlődésre, marad-e idő a magánéletre és így tovább. A díjra eddig több mint 200 cég jelentkezett, a még folyamatban lévő elégedettségi felmérés alapján azonban már most látható, hogy tudatos, adatokra építő szervezetfejlesztéssel akár 90 százalék fölé is emelkedhet a maradni vágyó kollégák aránya.