Az idő mára talán a legfontosabb és a legszűkebben rendelkezésre álló erőforrássá vált a gazdaságban, így nem érdemes úgy tennünk, mintha korlátlanul rendelkezésünkre állna, hiszen a nap nem lesz több huszonnégy óránál, és a teljesítőképességünk határai sem válnak végtelenné. Ezért adunk most öt tippet, hogy a jövő héten ön márt a lehető legproduktívabb lehessen!
Ne agyaljunk, csináljuk!
Készítsünk menetrendet a hétre – és ne változtassunk rajta! Ha túl gyakran állunk neki tervezgetni a heti beosztásunkat, azzal nem javítjuk a hatékonyságunkat, hanem éppen hogy rontjuk. Ezért ne agyaljunk rajta, hanem kezdjük el és csináljuk! Ne tologassuk a „nemszeretem” feladatokat, hiszen azok nem tűnnek el egyik pillanatról a másikra, és pont olyankor válnak sürgetővé, amikor majd amúgy is szorít minket az idő.
Tényleg szükséges az a megbeszélés?
Hihetetlen mennyiségű időt töltünk el meetingeken, tárgyalásokon, megbeszéléseken. Ezért tegyük fel magunknak a kérdést, hogy valóban szükséges-e részt vennünk ezeken. Készítsünk egy táblázatot, hogy milyen feladatokat végezhetnénk el egy-egy meeting alatt és látni fogjuk, hogy mennyi hasznos munkaóránk megy el - sokszor feleslegesen.
Nem.
Ez az a szó, amely megkülönböztet egy sikeres embert egy nagyon sikeres embertől: az utóbbi ugyanis ki tudja mondani. nem vállalhatunk el minden feladatot, felkérést, nem lehetünk egyszerre két-három helyen, nem érdemes össze-vissza kapkodni a feladatok között. Csak azt vállaljuk amit teljesíteni is tudunk, de azt teljesítsük jól és pontosan – és tanuljunk meg nemet mondani.
Ha a tökéletességre törekszünk a munkánk során, akkor valószínűleg nem fogjuk produktívan tölteni a hetünket. Minél tökéletesebben – a vártnál jobban – akarunk ugyanis teljesíteni egy feladatot, vagy megrendelést, annál több időt fogunk eltölteni vele és elmaradunk a többi tennivalónkkal, amivel így többet veszíthetünk, mint amennyit azon az egy feladaton nyerünk. Ráadásul, ha egyszer valamit magasan az elvárások felett teljesítünk, akkor a következő alkalommal már a korábbi csúcsteljesítményünk lesz a minimum elvárás.
Senki feje nem káptalan
Senki sem tud mindent a fejében tartani, aki csak a memóriájára hagyatkozik azt éppen a legrosszabbkor fogja cserbenhagyni. (Persze lehet edzeni az agyat!) Ezért mindent írjunk le! Ráadásul már nem kell a régimódi jegyzetfüzetet sem használnunk, mikor olyan alkalmazások állnak a rendelkezésünkre, mint az Evernote, Any.do, vagy a Wunderlist. Ezeknek az applikációknak a segítségével hatékonyan és gyorsan megtervezhetjük a napunkat, vagy a hetünket. ne féljünk alkalmazni az új technológiákat!