Így legyen király az ember a Facebookon

Nem szerezte meg az elnökjelöltséget, Hillary Clintont indította a demokrata párt, de Bernie Sanderst nem abból a fából faragták, aki letörne és feladná. Vermont szenátoraként továbbra is bombázza a szenátust a középosztályt segítő törvényjavaslatokkal. És a Facebookon profi módon aknázza ki a népszerűségét.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"Gazdag lennél, ha úgy használnád a Facebookot, mint Bernie Sanders". Ezzel a címmel közölt cikket az Entrepreneur magazin, s rögtön nekiveselkedett kielemezni, mi lehet a 75 éves Bernie Sanderds titka. Egy kamerába dumálós videója a minap 1,75 millió megosztást generált. Ami komoly hangvételű politikai üzenetnél szép teljesítmény. (Márpedig a személyes bizniszt a közösségi média pörgeti fel igazán!)

Video rulez

Sanders leül egy semleges háttér elé, belenéz a webcambe és mondja a frankót. Ennél egyszerűbb már nem is lehetne a dolog. Persze az sem baj, ha meg van vágva az anyag, tehát az "őőő"-ket és "izé"-ket kiszedi a vágó, hogy feszesebb legyen a beszéd.

A Cisco prognózisa szerint az internetes videók adatforgalma 2020-ra az összes fogyasztói (nem céges) internetforgalom 82 %-át fogja kitenni. Magyarán nézzük majd a filmeket, klipeket, és keveset olvasunk. Kevesebbet mint most. 2015-ben a videók részesedése 70 % volt.

Bernie Sanders vermonti szenátor
(fotó: Flickr/Phil Roeder)

Kockának lenni kúl

Az emberek nagy része a mobilján nézi a videókat, és nem fordítja el az eszközt, hogy téglalap alakú képernyőt kapjon. Függőlegesen tartja a telót, így a kép, amit lát kocka alakú.

Tudj meg többet!
A Piac & Profit szeptember 7-i Social Media 2017-es konferenciáján további haladó tippek a közösségi oldalak használatáról!
Marketingguruk egyre többször hívják fel a figyelmet rá, hogy ezt a szempontot bele kell kalkulálni abba, hogyan komponáljuk meg a képet, milyen képkivágásba rakjuk a képi információ lényegét. Ha Bernie bá' feje félig kilóg, mert téglalap alakú formátumot gondolt ki az operatőr, az ugye gáz.

Statisztikák is vannak már rá, hogy a kocka alakú klipeket többen nézik meg, állítólag kétszer annyian, mint a téglalap alakúakat. Lehetséges, hogy ez azért van, mert a kocka alakú kép (ami lefelé és felelé ugye hosszabb kiterjedésű), több teret vesz el a hírfolyamunkban, mint a szélesebb -tehát függőlegesen keskenyebb- kép. Már appok is vannak, amik átkonvertálják a klipeket kocka képernyőre.

Felteszi a csillagot az i-re
(fotó: Facebook/Bernie Sanders oldala)

Feliratozott videók

Sokan nyúlnak ehhez a fogáshoz, és megéri. Nem minden felhasználó tudja hallani a hangot (lehet, hogy éppen a metrókocsiban áll, mondjuk nincs nála fülhallgató stb.), ezért a feliratozás garantálja, hogy hang nélkül is mindenki követni tudja az elhangzottakat. Akik tutorial videókat, vagyis valamilyen tevékenységet betanító anyagokat tesznek közzé vagy az előadásaikat, beszédeiket, azoknak ma már kötelező a feliratozás.

Kicsit olyan hatása is van, hogy aláhúzza, megerősíti az elhangzottakat. Két fronton támad: a dobhártyán és a retinán. Az egy dolog, hogy halljuk, de ha közben olvassuk is, amit mondanak a videón, talán jobban eljut az agyunkba a tartalom.

Kapcsolódás, engagement
(fotó: Bernie Sanders/FB)

Kapcsolat, kapcsolódás

Minden rajongói, nézői, lájkolói kapcsolat alapja az "engagement", vagyis hogy a felhasználó reagáljon a tartalmakra, érezze, hogy meg van szólítva, és interaktívkodhasson rajongása tárgyával. A lájkolt hírességgel.

Ehhez kell egy jól beazonosítható üzenet: Sanders-nek az a vesszőparipája, hogy nehogy má' mindig csak a gazdagok járjanak jól. A középosztály is kapjon fair lehetőségeket. Ezt mindig szem előtt tartja, bármiről is beszéljen.

Egy ilyen "egyszerű, de nagyszerű" üzenettel könnyű azonosulni -a befogadói oldalon is-, mert könnyen felfogható. Egyszerű filozófia a brand alapja, mindenféle megmozdulást erre lehet felépíteni. (Sanders most például azt javasolja, hogy az állami finanszírozású egyetemeken tandíjmentesen lehessen tanulni.)

Tegnap még "tükör által homályosan", ma már okostelón által pixelesen.
(fotó: Flickr/Phil Roeder)

Nem kellenek drága eszközök

Egy okosteló és egy szelfirúd az össz, ami kell a mai világban. Az előbbi kellőképp jó képminőséget ad, az utóbbi meg segít, hogy ne remegjen össze-vissza a kép.

Persze ha az ember összevágja az anyagot, szoftver is kell hozzá, de ez is elfér a laptopjában. Sanders olyan basic szinten nyomja a közösségi médiát, hogy láthatóan még a fésűt is kihagyja az eszköztárából. Kócosan dumál a kamerába.

Nyilván ha az ember egy céget próbál pozicionálni, ahhoz már több is kell hozzá (reklámfilm, logo, termékdizájn csillivilli fotókkal való bemutatása a neten stb.), de ne feledjük az alapot: az üzenet sokszor maga az ember, a hitvallása, a szándékai, az elvei, s ezeket elég egyszerű módon is lehet kommunikálni ahhoz, hogy szimpátiára és visszhangra találjon vele a közösségi média univerzumában.

Hat nyerő hashtag-tipp kisvállalkozásoknak
Valljuk be, eligazodni 2017-ben a social media dzsungelében nem is olyan könnyű, mint az elsőre tűnik, ha nekiállunk létrehozni a cégünk Instagram-, Facebook-, netán Twitter-tartalom-stratégiáját. A megfelelő hashtag-használat önmagában külön tudomány, és számos íratlan szabálynak kell megfelelni ahhoz, hogy megtaláljanak minket rajtuk keresztül. Vendégszerzőnk hat olyan hashtag-tippet ad, melyekkel hatékonyabbá teheted a tartalmaid menedzselését.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo