„Bár az utóbbi hetekben, hónapokban a figyelem nagy része a humán koronavírus nyomán kialakult pandémiás intézkedésekre helyeződött, nem szabad megfeledkeznünk a haszonállatok egészségéről sem, a gazdák számára ugyanis komoly problémát jelent az afrikai sertéspestis és baromfiinfluenza elleni védekezés” – mondta Baranyi Gábor, a Deloitte agrár- és élelmiszeripari üzletágának igazgatója.A Vidékfejlesztési Programban most kiírt pályázat célja a baromfi- és sertéstartó telepek járványvédelmi fejlesztéseinek támogatása. Ilyen – és hasonló – támogatások terén fontos, hogy a pályázók ne csupán a kiírás feltételeinek való megfelelésre koncentráljanak, hanem törekedjenek arra, hogy a beruházások minél inkább hozzájáruljanak a felhívással kapcsolatos stratégiai célok eléréséhez.
A termelőknek érdemes megkülönböztetniük az alapvető és a hazai környezetben innovatívnak tekinthető fejlesztéseket. A gazdálkodóknak természetesen a működésüket jelenleg jellemző fejlettségi szint függvényében eltérő jellegű beruházásokra lehet szükség. Alapvető fejlesztéseknek tekinthetőek többek között:
- Kiléptető és beléptető kapuk felújítása;
- Fekete-fehér öltözők felújítása, korszerűsítése;
- Fiaztatók, kocaszállások és hizlalda megfelelő elszeparálása, közlekedők korszerűsítése (sertés esetén);
- Takarmánykiosztók áthelyezése, fejlesztése (baromfi esetén);
- Szellőzők, átjárók felújítása;
- Fertőtlenítők és hulladékégetők modernizálása.
“Bár a termelők egy része a fenti infrastruktúraelemekben már jelenleg is előrehaladott gyakorlatot folytat, számukra is releváns lehet a pályázat, hiszen a felhívás célrendszeréhez illeszkedhet például egy olyan beruházás, amely modern technológiák, érzékelők segítségével (kamerás vagy mozgásérzékelő rendszerek) követi nyomon a termelésben résztvevők tevékenységét” – mondta Fábián Tamás, a Deloitte agrár- és élelmiszeripari üzletágának vezető szakértője.A pályázati felhívás részletei ITT érhetők el.