Így jöhetünk egyenesbe 2016-ban

Habár az elmúlt években igazi tőkeforradalom volt Magyarországon és a vállalati hitelekhez is olcsón lehetett hozzájutni, akár befektető bevonásában, akár hitel felvételében gondolkodunk, fontos, hogy pénzügyeink egyenesben legyenek az idén. Ehhez adunk most öt tanácsot.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:FreeDigitalPhotos.net/Jesadaphorn

A Jeremie programnak, illetve a jegybank Növekedési Hitelprogramjának (NHP) köszönhetően valódi tőkeforradalom bontakozott ki a magyar piacon, a vállalkozások olcsón juthattak sok-sok pénzhez. Azonban a Jeremie programok kifutóban vannak és az NHP is zárószakaszába lépett, így aki még markolni akar az olcsó pénzből, annak sietnie kell. Csakhogy akár befektető bevonásában, akár hitelfelvételen gondolkodunk, a vállalkozásunk pénzügyeinek nem árt rendben lennie. Ez akkor sem hátrány, ha inkább kiszállnánk a mókuskerékből és a cégünk értékesítésén gondolkodunk. Ezért adunk most öt olyan tanácsot, amelyet érdemes megfogadni, mivel így 2016-ban kézben tarthatja cége pénzügyeit – legyen induló vállalkozó, vagy szakmabeli öreg motoros.

Válasszuk el a cég pénzét a sajátunktól!

Gyakorta követik el az induló és kisvállalkozók azt a hibát, hogy a céges bankszámlát személyi kiadásokra is igénybe veszik. Ez azonban minden esetben zűrzavarhoz vezet. (Jobb, ha egy tisztességes fizetést határozunk meg magunknak ehelyett. Itt olvashat arról, hogy hogyan.) Részben a könyvelésnél utólag nehezen lehet azonosítani a különféle tételeket, így majd hosszú órákon keresztül bogarászhatjuk, vajon a két hónappal ezelőtti kifizetés során csak a motorjába tankolt a cégvezető, vagy számlatömböt vásárolt az írószerboltban, ami egyáltalán nem mindegy a költségeink elszámolásával kapcsolatban. Másrészt, még aki az ellenkezőjét fogadja is meg, annak is hajlamos „megszaladni a keze”, azaz többet költ, mint kellene. Ez azzal a kellemetlen eredménnyel járhat, hogy a cég hátralékba kerülhet fontos számlák, vagy beszállítók kifizetésénél – és ez bizony egyik pillanatról a másikra a véget is jelentheti. Ezért válasszuk csak külön a magánszámlánkat és a céges pénztartalékot ne kezeljük otthoni malacperselyként.

Számlázó program: kis befektetés nagy segítség

Ha csak egyetlen ügyféllel rendelkezünk és havonta egy-egy számlát állítunk ki, ott nincs szükség arra, hogy bonyolult rendszerben adminisztráljuk mikor, kinek mennyit számláztunk, vagy fizettünk ki. Ám ha már két ügyfelünk van, akkor a számlák, utalások és bevételek hajlamosak végzetesen összekeveredni és nem egészséges egy NAV ellenőrzés során rádöbbenni, hogy valamelyik számlánkat „elfelejtettük” feltüntetni a bevallásunkban, vagy éppen az áfa-befizetésével csúsztunk meg. Ezért érdemes beszerezni egy számlázó programot, amely nem csak nekünk segít átláthatóbbá tenni pénzügyeinket, hanem könyvelőnknek is nagy segítséget jelenthet. (Itthon 2016-tól újabb elvárások vonatkoznak ezekre! Itt megtalálja, mire kell figyelni.)

Négy dolog, ami biztos zsákutcába viszi az üzletet
A kezdő vállalkozások rengeteg hullámhegyet és -völgyet élnek át, ez teljesen természetes. Hibákat véteni emberi dolog, és a cégfejlődés része. A hibákból rengeteget lehet tanulni, az így születő új megoldások pedig segítenek elkerülni, hogy újra belelépjünk ugyanabba a gödörbe.
Ha már itt tartunk: könyvelő

Ne sajnáljuk a pénzt, hogy szakembert alkalmazzunk a cégünk pénzügyeinek intézésére. (Az se baj, ha könyvelőnk előbb van, mint cégünk!) A szomszédasszony fia, aki jeles volt matekból bizonyára ki tudja számolni a bevételeinket és a kiadásainkat, de szinte bizonyos, hogy nincs felkészülve a szinte percről-percre változó adószabályokból, az olyan különlegességekről nem is beszélve, mint a helyi adók, vagy a kamarai regisztrációs díj befizetése, amelyek kis tételek ugyan, mégis milliókba kerülhetnek, ha elmulasztjuk befizetni, bevallani, lekönyvelni stb. őket. Egy jó könyvelő ugyanakkor nem csak abban segíthet, hogy elkerülhessük a büntetéseket, hanem arra is felhívhatja a figyelmünket, hogy milyen adóvisszatérítési lehetőségek, adókedvezmények vannak, amelyeket igénybe vehetünk. Márpedig így százezreket takaríthatunk meg, lényegesen többet, mint ha a könyvelő díján spórolnánk. (Hogy, hogyan válasszunk könyvelőt, arról itt olvashat!)

Tervezzünk előre

Nyilván nem lehet minden kiadásra előre felkészülni, de a legtöbbjére igen. Ha például tudjuk, hogy hamarosan patront kell venni a nyomtatóba, akkor érdemes ezt a költséget betervezni az idei költségvetésünkbe. Nem árt egyébként akár több évre előre eltervezni a vállalkozásunk működését és részletes üzleti tervet készíteni, de már egy költségvetés is segíthet, hogy tisztábban lássunk.

Készítsünk költségvetést

Ehhez persze nem árt egy éves költségvetést készíteni. Persze nem a magyar kormányzat bőrbe kötött több ezer oldalas éves költségvetésére gondoljunk, hanem tételesen vázoljuk a várható kiadásokat, ismert kötelezettségeket és bevételeket. Ez még akkor sem árt, ha néhány hónap múlva felül kell írnunk az egészet, mivel legalább áttekintést nyújt arra vonatkozóan, hogyan állnak a cégünk pénzügyei.

Alapszabályok a biztos bukás elkerüléséhez
Éjszakánként ábrándozni arról, hogy a hobbink a munkánk, és pillanatok alatt felépítünk egy jól menő céget, nagyon vonzó. Vállalkozónak lenni, hazai köntösbe bujtatott amerikai álmokat dédelgetni, majd megvalósítani nagyon jól hangzik. Ám itt jön egy igazán nagy pofon a rideg statisztikák földjéről, mégpedig, hogy Magyarországon minden 10 induló vállalkozásból 8 öt éven belül lehúzza a rolót. A szakértők szerint a kisvállalkozások nagy része ezt elkerülhetné, ha betartana néhány egyszerű és logikus szabályt.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo