A hatékony nap pedig abban a pillanatban elindul, hogy kikelünk az ágyból. A legjobb menedzserek az egész napjukat kontroll alatt tartják, és erre már reggel felkészülnek. Hiába ugyanis a legjobb eszű szakember, nem megfelelő időgazdálkodással hamar a feje föl tornyosulnak a teendők, a végeláthatatlan feladatok pedig csak elkedvetlenítik az embert, ahelyett, hogy lendületet adnának neki. Adunk néhány tippet, hogy teheti hatékonyabbá a reggeleit.
Korai kezdés
Abban a pillanatban, hogy reggel megcsörren az ébresztőóra, az emberek rögtön két csoportba oszlanak: azok, akik kipattannak az ágyból és azok, akik a fejükre húzzák a takarót és úgy tesznek, mintha meg sem hallották volna a csörgést. Talán nem meglepő, hogy a sikeres vállalkozók mind az előbbi csoportba tartoznak. Míg az átlag felnőttek szeretnek 7-8 között kelni, addig a jó vezetők már hajnalhasadtával talpon vannak. Hogy kávéval, testmozgással vagy a hírek és e-mailek átfutásával kezdik a napot, már más lapra tartozik, a lényeg, hogy a lustálkodást kizárták az életükből.
Edzés
Egy reggeli edzés felpezsdíti a vért és a megnövekedett pulzus mozgásba hozza az agytekervényeket is, így nem csoda, hogy sok sikeres vállalkozó szereti mozgással kezdeni a napot. Az edzésnek rengeteg formája lehet: futás, jóga, kerékpározás a munkába (de csakis izomból) vagy éppen egy kis box egy felakasztott boxzsákon. A reggeli mozgásnak számtalan előnye van: beindítja az anyagcserét, aktivizál egész napra, ráadásul nem lehet a teli hasra fogni a kihagyását, így sokkal kisebb az esélye, hogy elszabotálja az ember.
A napi rutin fárasztó és unalmas lehet - de nem reggel. Rutint vinni a reggeli feladatokba annyit jelent, mint rengeteg felesleges kört megspórolni azon, mit is reggelizzünk, mit vegyünk fel, hol lehet a kocsikulcsunk. De - figyelem! - kiváló gyakorlat lehet az is, ha reggelente 10 perc alatt nyugodtan végiggondoljuk a napi teendőket, sorbarakjuk őket egy időtengelyen, hogy előre lássuk, hogyan is zajlik a napunk. Furcsán hangzik, de ha pontosan tudjuk, mikor mivel kell foglalkoznunk, könnyebben kezeljük majd a váratlanul felmerült problémákat is.
Család
Akik sokat dolgoznak, akár hétvégén is, bizony nehezen szakítanak időt a családra. Azonban a reggelek alkalmasak arra is, hogy egy kis időt a családtagokkal töltsünk. Aki korán kell, biztosan szívesen csinál reggelit saját magán kívül az egész családnak, de jó alkalom a szülő-gyerek kapcsolatok elmélyítésére az út is az iskoláig.
Fontossági sorrendek
A fontossági sorrendek felállítás kulcskérdés a hatékony munkavégzéshez, enélkül a legszorgosabb cégvezető is úgy fogja érezni, megfullad a feladatok súlya alatt. Erre pedig a legalkalmasabb időpont a reggel. Egy jó menedzser ilyenkor nem csak a saját feladatait veszi sorba, hanem a csapat teendőit is, amit aztán reggel meg is tud beszélni a munkatársakkal. Egy reggeli gyors megbeszélés során mindenkinek ki lehet osztani a feladatokat, meg lehet róla győződni, hogy mindenki tudja és érti a teendőjét és hogy a nap során nem fog kárba veszni az értékes idő vagy forrás.