Így fogadjon be számlát adószámos magánszemélytől

Nem túl szerencsés, mégis gyakran megesik, hogy egy cég úgy fogad be számlát az alvállalkozótól, hogy akkor szembesül a számlát kiállító jogi személyiségével. Amennyiben az alvállalkozó nem cég, hanem adószámos magánszemély, le kell vonni tőle az előírt adókat és járulékokat.Mik ezek pontosan? Mikor nem kell vonni szja-előleget? Összefoglaltuk.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:sxc

Adószámos magánszemély kategóriába sorolható az, aki a személyi jövedelemadó törvény értelmében valamilyen önálló tevékenységet végez, de nem egyéni vállalkozó és mezőgazdasági őstermelő. De azt sem szabad elfelejteni, hogy az egyéni vállalkozó az adószámmal rendelkező magánszemélyek egyik speciális esete.

Adószámos magánszemély a legtöbb esetben köteles számlát adni a megrendelőnek a munka, vagy szolgáltatás ellentételezésekor. Ilyen, amikor a megrendelő egy kifizetőnek minősülő személy, akkor köteles levonni a törvényben előírt adókat, járulékokat. (Erről részleteket keretes írásunkban olvashat.)

Az adószámos magánszemély esetében a számlán a nettó és bruttó összeg akkor egyezik meg, ha alanyi vagy tárgyi mentesség miatt – amire külön hivatkozik a számla -  nem terheli áfa fizetési kötelezettség. Egyébként, ha áfa fizetési kötelezettség felmerül, akkor ezt is kell a számlának tartalmaznia - hangsúlyozza Szolnoki Béla, a Taxatipp Kft. adószakértője. Bár az esetek nagy részében az adószámos magánszemélyek főleg alanyi adómentesek, így ezért eleve nem tartalmaz áfát a számlájuk.

A befizetési és bevallási kötelezettség a kifizetőt terheli, pontosabban a számlát befogadónak kell a tárgyhónapot követő hónap 12-éig bevallani, illetőleg megfizetni az állami adóhatóságnak az előírt adókat és járulékokat.Nem kell levonni a személyi jövedelemadó-előleget és a további adókat, ha teljesülnek a Szja tv. 46.§. (4) bekezdésének feltételei, azaz őstermelőről vagy családi gazdálkodóról van szó, - aki ezeket megfelelően igazolja – vagy egyéni vállalkozóról. Adószámos magánszemélynél ugyan ritkán teljesülnek ezek a feltételek, de kérhet adószámot családi gazdálkodó, aki így rögtön adószámos magánszeméllyé vált.

Ahhoz, hogy ne kelljen levonni az adóelőleget az alábbiak szerint kell nyilatkoznia a számlát kiállítónak:

Megfelel a személyi jövedelemadó törvény 46.§. (4) bekezdésének és kifejezetten nem kéri adóelőleg levonását, - a személyi adót- és előleget e szerint saját maga fizeti. Célszerű egyébként arról is nyilatkoztatni, hogy az áfatörvény rendelkezéseinek megfelelő számla kibocsátására köteles. Továbbá azt is, hogy az áfatörvény szerint alanyi mentes  és e szerint fog eljárni és az ezzel kapcsolatos felelősséget és kötelmeket vállalja és ismeri. (Arról, hogy alanyi adómentes vagy áfás vállalkozást érdemes indítania korábbi cikkünkben olvashat részletesen)

Ennyi adót és járulékot kell levonni az adószámos magánszemélytől
Abban az esetben, ha a jövedelem nem éri el a mindenkori minimálbér, illetve egyes esetekben a garantált bérminimum mindenkori összegének a 30 százalékát, akkor nem keletkezik biztosítási jogviszony, és ebben az esetben nem kell járulékokat fizetni, egyedül csak a 16 százalékos személyi jövedelemadót.Az adóelőleg alapja az esetek többségében eltér a számlán feltüntetett bevételtől, és a kifizetői levonásoknál meghatározó az adóelőleg alapja, ami azt a célt szolgálja, hogy a jövedelem legyen a kifizetői adóelőleg-levonásnál figyelembe vett összeg is. A megbízási viszony biztosítási minősítésénél is az előzőek képezik a kiindulópontot.
Ellenkező esetben fizetni kell a 27 százalékos szociális hozzájárulási adót, a 10 százalékos nyugdíjjárulékot, és a 7 százalékos egészségbiztosítási járulékot. A munkaerő-piaci járulékot nem kell fizetni. A 16 százalékos személyi jövedelemadó természetesen ebben az esetben is befizetendő.
A kiadások, költségek elszámolásánál két módszer közül lehet választani. Az egyik a tételes költségelszámolás, ahol mindent számlával kell igazolni, a másik módszer pedig a 10 százalékos költséghányad fizetés vállalása.
 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo