Idén sem fognak kevesebbet keresni az informatikusok

Az informatikusok kétharmada számít idén is fizetésemelésre, a munkáltatók a legkeményebb bértárgyalásokra a 26-35 év közötti korosztály kapcsán számíthatnak – derült ki a NetAcademia friss kutatásából. Az oktatócég tapasztalatai alapján bár még mindig alacsony, de tavaly megduplázódott a más területről érkező „szakmaváltó” résztvevők aránya.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tavalyi (2017-es) év elején az informatikusok közel kétharmada kapott fizetésemelést, nemek szerint vizsgálva azonban az is látszik, hogy a szakmán belül a nők ritkábban részesültek ebben, mint a férfiak – derült ki a NetAcademia Oktatóközpont januárban végzett online felméréséből.

A kutatásban részt vevők tapasztalatait összegezve a munkaadók fő motivációját az emelés során a piaci elvárásoknak való megfelelés adja. „A bértárgyalásoknál, még akkor is, ha konkrétan nem kerül szóba, ott van a levegőben a 25 ezres informatikushiány. A munkáltató ezért az egyre jobb fizetéssel, játszószobával, jóléti szolgáltatások bevezetésével igyekszik megtartani az IT-szakembereket. Nem véletlen, hogy az olyan klasszikus bérnövelők, mint például az előléptetéshez, kitűzött cél eléréséhez kötött emelések nem igazán jellemzőek” – mondta Litkei Péter ügyvezető.

Kép:Pexels

Az informatikusoknak mindössze 3 százaléka maradéktalanul, 13 százaléka alapvetően, míg 31 százalékuk inkább elégedett jelenlegi fizetésével. Mindezek ismeretében az sem véletlen, hogy az IT-szakemberek kétharmada idén is számít arra, hogy növekszik a bére: 40 százalékuk legalább 5 százalékos, harmaduk 10-15 százalékos, ugyancsak harmaduk pedig 15 százalék feletti emelést remél, vagy már meg is kapta azt. „Az elvárások tekintetében a munkáltatók a legkeményebb bértárgyalásokra a 26-35 év közötti korosztály tagjaival számíthatnak. A kor előrehaladtával a fizetésemeléssel kapcsolatos várakozások és elvárások némileg visszafogottabbá válnak” – tette hozzá Litkei Péter.

Az informatikusok top 5 munkahelyi elvárása
  • 1. Kellemes munkahelyi légkör.
  • 2. Kompenzációs csomag (bér, juttatások).
  • 3. Megfelelő technikai háttér.
  • 4. Elérhető képzések.
  • 5. Kihívásokkal teli, izgalmas projektek.
Elindult a nagy szakmaváltások kora?

Az IT-területen dolgozók kétharmada maximálisan elégedett szakmaválasztásával. Persze a többség azzal is tisztában van, hogy értéke megőrzésének kulcsa, tudásának naprakészen tartása. Ennek leggyakoribb formája a munkáltató által finanszírozott külsős képzés, ugyanakkor minden ötödik IT-szakember saját költségén vesz részt szakmai fejtágítón. „A korábbi évhez képest megduplázódott azok aránya, akik egy másik szakmából átnyergelve kezdték el informatikussá képezni magukat. Ők gyakorlatilag nulláról vágtak bele, s helyezkedtek el IT-területen sikerrel” – mondta Litkei Péter.

A kutatás keretében azt is vizsgálták, hogy mi az, ami saját bevallásuk szerint meghatározó az informatikusok motiválásában, és az adott munkahelyen tartásában. A válaszok összegzése alapján a kellemes munkahelyi légkör végzett az élen, amit a kompenzációs csomag (bér, juttatások), illetve a megfelelő, innovatív technikai háttér követ. A szempontok között a negyedik helyen szerepel a képzési, tanulási lehetőség, míg az ötödiken a kihívásokkal teli, izgalmas projektek. „A kellemes munkahelyi légkör megteremtésének egyik eredménye, hogy informatikusokat nagyobb létszámban foglalkoztató vállalatoknál már alap a csocsóasztalt, konzolt és egyéb „munkahelyi lazítókat” tartalmazó játszószoba. Emellett előretört a home office és a rugalmas munkaidő támogatása is, amelyek révén a vállalatok hatékonyabb munkavégzést várnak” – kommentálta az eredményeket a NetAcademia ügyvezetője.

Nem akarsz többé bölcsész lenni, ha meglátod ezeket a kezdő fizukat
Milyen pozíciókba juthat el célzott képzéssel 4 hónap alatt egy jó tanulási képességekkel rendelkező, de korábban az informatikában nem dolgozó munkavállaló? Mekkora fizetésre számíthat kezdőként? Ezt foglalta össze az IseeQ fejvadász cég annak kapcsán, hogy az állam négy év alatt 4 ezer informatikai fejlesztő képzését támogatja egy most indult program keretében.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo