Hol állunk a régiós adóversenyben?

Vegyes képet mutat a közép-kelet-európai régió adózási szempontból. A befektetők számára egyre nehezebb az összehasonlítás, s a trendek sem egyértelműek a Mazars friss kiadványában összegzett információk szerint. Magyarország több ponton – egyebek mellett a forgalmi adó mértéke, illetve az élőmunka-terhek terén – a szélsőséges példák között említhető. Mindezzel együtt Smicsek Sándor, a könyvvizsgáló és tanácsadó cég partnere szerint a jövőt illetően a legfontosabb a befektetők bizalmának visszaszerzése lenne.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A 2008-as válságot megelőzően erős adóverseny jellemezte a régió országait. Az elmúlt években ugyanakkor – bár a befektetők kegyeiért folytatott harc továbbra is kiemelt szempont – a költségvetési hiány leszorítása érdekében a legtöbb országnak lépnie kellett. A megoldások eszközeikben és megközelítésükben számottevő különbözőségeket mutatnak a Mazars most bemutatott tanulmánya alapján. (Az adózási környezetre és az alapvető versenyképességi tényezőkre vonatkozó összehasonlítás kitér Magyarországon, hazánk szomszédain és a visegrádi országokon kívül Görög- valamint Oroszországra, továbbá a volt jugoszláv utódállamokra.)

Forrás: Mazars

Eltérő stratégiák

Az országok egyik csoportja – köztük hazánk – a jövedelemadók csökkentéséve, s a forgalmi típusú adók emelésével próbált megoldást találni. E csoportnál a legszélsőségesebb változások Magyarországot jellemezték, de hasonló utat járt Románia is.

Az államok egy másik csoportja épp ellentétes válságkezelési stratégiát választott: a személyi jövedelemadó (szja) kulcsokat, illetve a társasági adót emelték.

E csoportba tartozik egyebek mellett Szlovákia, ahol elsőként vezeték be az egységes adókulcsot, ám északi szomszédunk az idén visszaállította a magánszemélyeknél a progresszív adóztatást, és a korábban 19 százalékos társasági adókulcsot is 23 százalékra emelték, miközben az áfa nem változott (20%).

Hasonló választ adott a válságra Ausztria is, ahol az áfa az átlagnál alacsonyabb (20%), ám a progresszív szja felső kulcsa 50 százalék, s a társasági adó is 25 százalék.

Középutas megoldások

Voltak ugyanakkor olyan megoldások is a Mazars összehasonítása alapján, amelyek minden szempontból a középmezőnyben kívántak maradni. Ide tartozik Lengyel- és Csehország.

Lengyelországban a kétkulcsos szja átlag feletti (18/32%), az áfa (23%) nem kiemelkedően magas, a társasági adó 19 százalék. Csehországban 15 százalékos egykulcsos szja-t vezettek be, de a bruttósítás miatt az effektív szja teher 20 százalék körüli, az áfa (21%) és a társasági adó (19%) pedig átlag körüli.

A volt jugoszláv államok megint más utat választottak: Montenegró, Bosznia-Herecegovina, Macedónia és Szerbia mind a jövedelemadók, mind a forgalmi adót igyekeznek az átlag alatt tartani.

Jó lenne szakítani az unortodoxiával

Arra a kérdésre, hogy melyik út tekinthető jó megoldásnak Szmicsek Sándor a tanulmányt bemutató sajtóbeszélgetésen úgy nyilatkozott, hogy zsugorodó gazdaságban bármely adópolitikai stratégia sikere bizonytalan. Ebben az időszakban a befektetői döntéseknél a gazdaságpolitika  kiszámíthatósága az alapvető szempont. A bizalom visszaszerzése esetlegesen még egy vonzó adórendszernél is fontosabb.

Változások mindenhol voltak, vannak. Ebben sem tűnik ki Magyarország. A válságadókat is egyre több állam alkalmazza. A befektetők hazánkkal szemben elsősorban a kiszámíthatatlanságot kritizálják. Ezen kellene változtatni a szakember szerint - mint mondta - "2014-től jó lenne szakítani az unortodoxiával".

Súlyos versenyhátrányt jelentenek Magyarországnak az élőmunkaterhek

Versenyképességi szempontból Magyarország számára hátrányt jelent, hogy a bérterhek régiós összehasonlításban továbbra is kiemelkedően magasak. Különösen 2013-tól igaz ez, amikortól már járulékplafon sincs a felső jövedelemkategóriában.

Magyarországon 100 eurónyi nettó jövedelem kifizetése, közel kétszer annyi (196 euró) költséget jelent a munkáltatónak, amely a térségben csak az utolsó helyre elegendő. (A Mazars szakértői megjegyezték, hogy a képet némiképp árnyalják a családi és egyéb kedvezmények, s persze igaz az is, hogy a különböző jövedelemkategóriákban eltérőek a sorrendek, ám az alapvetően nem változtat a helyzeten.)

Magyarországhoz hasonló költségek Csehországban vannak, ahol 100 euró nettó juttatás 194 euróba kerül a munkáltatónak. A másik oldalon a volt jugoszláv tagállamok állnak, ahol egyes országokban nincsenek munkáltatói járulékok (Macedónia, vagy Bosznia-Hercegovina), másutt viszonylag alacsonyak. Itt is van ugyanakkor kivétel: Szerbiában 168 eurós költséget jelent 100 euró nettó jövedelem kifizetése.

Minimálbér: a középmezőnyben Magyarország

Az utóbbi évek számottevő minimálbér változásai után Magyarország az összehasonlítás alapján a középmezőnybe tartozik. Az átlagbéreknél hasonló a helyzet, a Visegrádi négyekkel egy mezőnyben áll hazánk.

A tanulmány készítői érdekességként kiemelték, hogy a Visegrádi államok közül Csehországban a legalacsonyabb a minimálbér, míg ugyanitt a legmagasabb  az átlagbér. Mivel ez az adat a feketegazdaság térnyerésétől is jelentősen függ, a Mazars szakértői szerint elképzelhető, hogy Csehországban nagyobb arányban vallják be a munkavállalói jövedelmeket.

 

 

 

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo