Kilencedik éve interjúztat Dankó Tímea a Hucap HR szakértője, aki a napokban egy állásinterjún szerzett tapasztalata alapján hasznos tanácsokat ad az állásinterjúra készülőknek. A szokásos első pillanatok, a bemutatkozás és néhány semleges felvezető mondat közben helyet foglaltunk. A jelölt első mondata - szó szerint idézve - a következő volt:
- Na, essünk túl rajta! Engem úgysem szeretnek a HR-esek!
A kijelentést néma csend követte. Néhány pillanat alatt tömérdek gondolat merült fel bennem. A szalonképesek közül csak egy: vajon mit szólna a megbízóm, ha a bemutatás során az első húsz másodpercben megismétlődne a fenti mondat? Valószínűleg ugyanaz a szótlanság következne és hasonló döbbent tekintetek.
Az első benyomás alapvetően meghatározhatja, hogy vajon mi lesz a várható eredmény. Ezért is segítjük át ilyen alkalmakkor munkatársaimmal az első pillanatokon a tapasztalatlanabb jelölteket. A pályázó már a hozzáállásával saját maga döntötte el az interjú eredményét.
Az önbeteljesítő jóslat működésbe lépett: nagyon hamar túlestünk az interjún. A jelölt indító kijelentése hozta azt az eredményt, melyet jó előre megfogalmazott. Egy-egy rosszul eltalált kijelentéssel nagyon könnyen falakat építhetünk magunk köré, nem beszélve arról, hogy feleslegesen raboljuk egymás idejét.
Ha már megpályázunk egy állást és elmegyünk egy interjúra, akkor figyeljünk oda magunkra és kijelentéseinkre; bátran mutassuk meg: kik vagyunk, mit képviselünk és mindazt, amit elértünk! Gondoljuk át a beszélgetés előtt, hogy miben vagyunk tehetségesek, milyen kiemelkedő képességekkel rendelkezünk, milyen sikereket értünk el. Kezdésnek jó lehet, ha a kézfogás során egyenesen a partner szemébe nézünk és kihúzzuk magunkat. Ugyanakkor legyünk pontosan tisztában azzal, hogy mi a célja a találkozónknak. Ebben lehet segítségünkre egy próbainterjú, ahol a HR szakértők tét nélkül és kendőzetlenül adnak visszajelzést az álláskeresők erősségeiről és fejlesztendő területeiről. Ne feledjük, nem elég jónak lenni, annak is kell látszani!