Hogyan lehet megtartani a jó munkaerőt?

A jelenlegi gazdasági körülmények között sok vállalatnak nincsen kerete arra, hogy fizetésemeléssel és bónuszokkal jutalmazza a kiemelkedő teljesítményt nyújtó munkatársakat. A rugalmas munkavégzési lehetőség azonban olyan motivációs eszköz, amely nem jár többletkiadással.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Regus

A rugalmas munkavégzés igazi vízválasztó az állásajánlatok terén – derül ki a Regus, a munkaterek globális szolgáltatójának legújabb felméréséből. A megkérdezett üzletemberek 79 százaléka állítja, hogy két hasonló állás közül azt választaná, amely felkínálja a rugalmas munkavégzés lehetőségét, 74 százalékuk szerint pedig a rugalmas munkavégzés a munkaerő megtartását is eredményesebbé teszi. (Van, ahol egészen extrém bónuszokkal igyekeznek magukhoz kötni a cégek a munkavállalókat.)

A munkaerő-toborzás költséges folyamat, amelyen számos nemzetközi vállalat szívesen spórolna.  A brit CIPD humán erőforrással foglalkozó szakmai szervezet az egy alkalmazott távozásával járó költségeket 4625 angol fontra becsüli, amely vezetők esetében akár 5000 font is lehet. Tekintettel arra, hogy a munkaerő-megtartást a vállalkozások több mint harmada prioritásként kezeli, milyen lépéseket kellene szem előtt tartaniuk a toborzási költségek csökkentésének, illetve a színvonalas munkaerő vonzásának és megtartásának érdekében? A rugalmas munkavégzés a válaszadók szerint mindhárom kérdésre megoldás lehet.

A felmérések eredménye szerint a fiatal munkavállalók számára különösen fontos a rugalmasság.

Változott a kötetlen munkaidő szabályozása
Január 1-jétől visszatér a régi szabály, miszerint csak akkor beszélhetünk majd kötetlen munkarendről, ha a munkáltató a teljes munkaidő beosztásának jogát átengedi a munkavállaló részére. Itt találja a részleteket.
A munkaidő rugalmas és költségkímélő beosztása és felhasználása elengedhetetlen a sikerhez. Nem mindegy ugyanakkor, hogy hogyan szabályozzuk, egy rossz struktúrával ugyanis sok szükségtelen kiadás jelentkezhet, legyen az akár feleslegesen kifizetett pótlék, vagy esetleg munkaügyi bírság.
A 90 ország több mint 20 ezer üzleti vezetőjének véleményét tükröző felmérés megerősíti, hogy a rugalmas munkavégzésnek köszönhetően Magyarországon is ki lehetne küszöbölni a gyors munkaerő-cserélődést, mivel a hazai válaszadók 71 százaléka a rugalmas munkavégzést emelte ki a tehetségeket leginkább vonzó szempontként.

A felmérés legfontosabb eredményei:

  • A válaszadók 72 százaléka szerint a rugalmas munkavégzés lehetőségének biztosítása a munkavállalók lojalitásának növekedését eredményezi
  • A munkavállalók 56 százaléka utasítaná el azt az állást, amelynél kizárt a rugalmas munkavégzés lehetősége
  • 55 százalékuk állítja, hogy tovább maradt volna az előző állásában, ha lehetősége lett volna a rugalmas munkavégzésre
A felméréssel kapcsolatban Katerina Manou, a Regus regionális igazgatója megjegyezte: „A legjobb munkaerő alkalmazása és megtartása ősidők óta a vállalkozások sikerének kulcsa, azonban nem minden vállalat engedheti meg magának a mesebeli bónuszokat és csábító fizetéseket, hogy versenyképes maradhasson. A munkaerő-cserélődés visszaszorítása abból a szempontból is fontos, hogy el lehet kerülni a HR-cégek bevonásával felmerülő költségeket és a toborzási folyamat kényelmetlenségeit.”

„A rugalmas munkavégzés olyan előnyöket kínál a meglévő és leendő munkavállalók számára, mint a kevesebb stressz vagy a munka és magánélet egyensúlyának javulása, emellett költséghatékony megoldást jelent a tehetséges munkaerő vonzására és megtartására. Megdöbbentő, hogy a rugalmas munkavégzés milyen fontos szemponttá vált: sok válaszadó kifejezetten ez alapján válogat az állásajánlatok közül.”

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo