1. Fontos, hogy vizuálisan és hétköznapi stílusban írjunk
Ha engedjük „látni” az olvasót, az plusz pont, és ennek óriási hatása van. Sok ember próbálja lenyűgözni tudásával – szakzsargonnal, bonyolult kifejezésekkel – a másikat, de ez gyakran okoskodóan hangzik. A kutatás azt mutatja, hogy ha okosnak akarunk látszani, annak pont az ellenkezőjét érjük el. Minél inkább okosabbnak akarunk tűnni, annál rosszabbul fogja magát érezni az olvasó, és annál könnyebben kattint el.
A képekben való gondolkodásról itt olvashat részletesebben.
2. A tudás néha átok
A fő oka annak, hogy az írásunk nem akar összeállni, egyáltalán nem a mi hibánk. Az agy nem arra lett kitalálva, hogy jól tudjunk írni. Épp ellenkezőleg. Ha tudunk valamit, akkor másokról is feltételezzük, hogy tudják, és ez teljesen normális. Ez azonban rossz írástechnikához vezet, hisz sokszor átugrunk logikai részeket, amelyek számunka egyértelműek, de az olvasónk számára korántsem biztos, hogy azok. A legbiztosabb megoldás, ha megkérünk valakit, hogy olvassa el a munkánkat. Ne feledjük a régi marketinges mondást: az a jó szöveg, amit a nagymamánk is megért!
3. Ne rejtegessük a lényeget
Mondjuk el az olvasónak, hogy miről írunk. Már a legelején. Az értékesítési szöveg nem egy vicc: nem kell „csigáznunk” az olvasót, míg a végén feltárul a „csattanó”. Fogalmazzunk világosan, és ne tűnjünk okoskodónak, se titkolózónak. Ha úgy érezzük, hogy ezzel megfosztjuk az izgalomtól, a várakozástól az olvasót, gondoljunk arra, hogy ha az olvasónak fogalma sincs arról, miről írunk, az első bekezdés után félreteszi a szöveget.
A szótárak nagyon hasznos találmányok, de nem nyelvkönyvek. Követik a nyelvet, de nem irányítják azt. Felmerül a kérdés, hogy nekünk kell-e követnünk a szakkönyvekben leírt szabályokat? Jobbak leszünk-e tőlük? Teljes mértékben. De emellett a kreativitást sem szabad elfelejteni. A nyelv mindig is változóban volt, ami nagyszerű. Ahhoz, hogy jó író váljon belőlünk, tudnunk kell a szabályokat, mielőtt megszegjük őket.
5. Olvasni, olvasni, olvasni
Sok kiváló író soha nem olvasott könyvet a könyvírásról. Egyáltalán. De akkor vajon honnan tudták, hogy hogyan kell írni? Olvastak. Bárkinek, aki fejlődni szeretne, rengeteget kell olvasnia. Utána sokkal könnyebb lesz magunknak is szövegeket alkotni.
6. A jó írás egyenlő az átdolgozott kiadással
Jó írónak lenni nem azt jelenti, hogy kapunk egy jól irányzott csókot a múzsától, és ettől kezdve ontjuk magunkból a tökéletes szövegeket. A szavakkal időt kell tölteni, formálni kell őket. Időbe telik, amíg megtaláljuk a megfelelő formát. Ne féljünk átolvasni, változtatni, finomítani a szövegeinket, jót fog tenni nekik. A tehetség csak egy dolog: alázat nélkül azonban nincs tökéletes munka.
Ha mindezeket a szabályokat elsajátítottuk, ne felejtsük el Oscar Wilde szavait:
Az író az a személy, aki megtanította elméjét rosszalkodni.
Langmár Zsuzsanna szovegirasblog.hu
Forrás:http://time.com/3584611/write-better-tips-from-harvard/