Hogy lesz eladás a marketingből?

A kommunikáció befektetés, aminek rövidebb-hosszabb távon az értékesítésben mutatkozik meg a hatása. Egy jól kitalált kampány megsokszorozhatja az eladási mutatókat, vagy jelentősen csökkentheti az ügyfélszerzés költségeit. De az is lehet, hogy balul sül el.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az nem kérdés, hogy kommunikációra minden vállalkozásnak szüksége van, de nem mindegy, hogy milyen típusúra. Bedy Krisztina, az Avantgarde Group ügyvezető igazgatója szerint először is azt kell eldönteni, hogy mit szeretnénk láttatni: a céget, vagy a terméket.

– A kkv-k általában azt mondják, hogy nekik egyetlen céljuk van: növelni az eladott mennyiséget. Ezt lehet úgy, hogy a terméket promotálom, vagy a cég imidzsét, esetleg az alapító ötletgazda személyes márkáját építem. Az imidzsépítés hosszabb távú befektetés, de a megtérülés is hosszabb távon jelentkezik. Egy-két évnyi komoly energia- és pénzbefektetés révén lehet ismertté tenni egy márkát, míg a terméképítés gyorsabb, de rövid időre szól. Ma már a kisebb cégek sem feltétlenül az azonnali megtérülésben hisznek. Számtalan példa van, amikor egy érdekes, szerethető, „bárkivel megtörténhet” típusú sztori kerül a kommunikáció fókuszába. A Manna Szappan termékeit nem tudjuk felsorolni, a vállalkozás születéséről viszont annál többet tudunk. A semmiből induló trendi vállalkozások többnyire az alapító személyes márkájára épülnek. De ez nem passzol mindenkinek. A siker attól is függ, hogy valaki tudja-e hitelesen képviselni a saját sztoriját. Nehéz szexi nagyvilági vállalkozót kreálni abból a cégvezetőből, aki mindig az íróasztala mögül, zárkózottan irányította a vállalatot, kerülte a nyilvánosságot. A kommunikáció lényege, hogy átüt, ami nem hiteles.

Bedy Krisztina: "Nincs olyan kommunikáció, amellyel a rossz terméket el lehet adni, vagy a rossz működést el lehet fedni."
Kép:PP/HatlaczkiBalázs

Mikor érdemes pénzt, energiát, időt fordítani a PR-ra?

– Nincs olyan kommunikáció, amellyel a rossz terméket el lehet adni, vagy a rossz működést el lehet fedni. Nem érdemes belekezdeni, ha rossz a logisztika, vagy nincs kiépítve például a reklamációs rendszer. Iskolapéldája a balul elsült kampánynak, amikor nem számítottak a jól felépített kommunikáció eladásnövelő hatására, és végül készlethiány miatt nem tudták kielégíteni az igényeket. Hasonlóan szerencsétlen, ha a termék nem igazolja a kommunikációval sugalltakat. Egy hetilap cikkében szó volt egy élelmiszer-alapanyagokat gyártó cég curryjéről, teljesen mellékesen. Ezután egy pillanat alatt elfogyott az üzletből a fűszer, de ez egyszeri hatás. Ha a háziasszonyok csalódnak a termékben, legközelebb már nem keresik. Akkor érdemes tehát belefogni a tudatos kommunikációba, amikor már stabil alapokon nyugszik a cég. Azaz kiépítettük a logisztikai hálózatot, folyamatos a gyártás, működik a vevőszolgálat.

Mitől lesz sikeres a kampány? Elég, ha van egy trendi sztorink?

– Az érdekes történet szükséges, de nem elegendő feltétel. Határozzuk meg a kommunikáció célját. Az, hogy „pénzt szeretnék keresni”, nem válasz. A hogyan és miből kérdést is fel kell tenni, valamint hogy kiket kell elérnem, őket hová kell irányítanom, s ők hol vannak jelen. A célcsoport pontos definiálása nagyon fontos a siker érdekében. A tizenkilenc–negyvenkilenc éves korosztály kommunikációs szemmel nézve túl tág, hiszen eltérő csatornákon lehet elérni a tizenévest vagy a negyvenest. Lehet ezt is, de drága. A digitális csatorna sem csupán a Facebookot jelenti, és a hagyományos megjelenési formákról se feledkezzünk meg.

A digitális csatornák manapság adják magukat. Sokak szerint elég aktívan jelen lenni a Facebookon, és az már maga a kommunikáció. (Egyértelműen a Facebook dominál a kkv-k marketing stratégiájában manapság.)

– Önmagában nem sok, de valamilyen felület minden vállalkozásnak kell. Amikor a vidéki házunkhoz keresek mestert, az maga a szenvedés. Nincsenek weboldalaik, nincsenek a Facebookon, nincsenek ott semmilyen gyűjtőoldalon. És ha lenne is ilyen, még mindig nem tudnám, hogy ők valóban megbízhatóak-e, szépen dolgoznak-e, stb. Ha a keresőbe beütjük, hogy közösségi oldalak, nagyon hosszú listát kapunk. Nem temetném a Facebookot, de szerintem a digitális kommunikáció a jövőben a speciális, kisebb közösségek megszólítására fókuszál majd. A közösségi élmények, az összetartozás hiányoznak az életünkből, ezt keressük a neten. A Piqniq a gourmand-ok, a Tasclr az ezermesterek oldala, de van közössége a neten a könyvcserélésnek és a szívességeknek is. Instagramra az menjen, akinek szép képi tartalmai vannak, a Pinterest a nők között népszerű, a webshopok látogatóinak húsz százaléka Amerikában már onnan érkezik. A nagy nézettségű magyar Youtube- csatornák szerintem még olcsó, de kihasználatlan kommunikációs lehetőségeket rejtenek. A Facebookon nagy tömeg van jelen, de leginkább az imidzsünket építhetjük ott. Ha a közvetlen termékeladás a cél, akkor ezt a fórumot is az adatgyűjtésre, saját oldalra átlinkelésre kell használni. A Tumbrl szubkultúrája nagyon aktív felülete a véleményformálóknak. A Google+ a termékek, szolgáltatások eladásának legjobb terepe, a Snapchat pedig iszonyú gyors kommunikációra épül, és a fiatalok között egyre elterjedtebb. Bensőséges közösségélmény és gyorsaság – ezt látom a következő generáció igényének, és a kommunikáció mindig csak leköveti a társadalmi változásokat.

Ebből is egy kicsit, abból is egy kicsit
A hagyományos csatornákat sem érdemes elfelejteni, bár divat hanyagolni. A kkv-k esetében azonban nagyon nagy szerepük lehet például a helyi lapoknak, különösen vidéken. A nyomtatott kommunikációban kevésbé a terméken, inkább a tartalmon van a hangsúly. Ki kell találni, hogy miről érdemes velünk kapcsolatban írni, esetleg házhoz vinni a kész cikket, olyan eseményeket szervezni, amelyre kíváncsi a sajtó. Kérdezzük meg magunktól: érdekli ez az olvasót? Én elolvasnám? Ha igen, keressük meg vele bátran a médiumokat. A különböző digitális és hagyományos csatornákat párhuzamosan érdemes használni egy kommunikációs kampányban körülbelül fele-fele arányban - javasolja a szakértő.
Egyes digitális csatornákon azon is múlik a cég sikere, hogy a munkatársai mennyire aktívak. Hogyan lehet ösztönözni a kollégákat?

– Erre nem lehet senkit kötelezni, de lehet sugallni a fontosságát, és lehet olyan tartalmat előállítani, amit a dolgozók is szívesen megosztanak. Van például egy pékség, amelyik nagyon aktív a Facebookon. Az egyik kollégájuk naponta kirak egy gyönyörű képet például a frissen kisült croissant-ról gőzölgő kávéval, és hozzáfűz egy személyes megjegyzést, amit szívesen lájkolnak és megosztanak a dolgozók. Ehhez azonban jó pár hónapra előre kell tudni legalább nagyjából, hogy mit akarunk majd megosztani, mert véges a megosztható péksütemények száma. Arra viszont készüljünk fel, hogy ahogy kitesszük a lábunkat a digitális térbe, a platform azonnal ügyfélszolgálattá válik. És ezt valakinek kezelnie kell.

Mennyit kell megszólalni, hogy hallatszódjon a hangunk a zajos világban?

– Minden hónapban mutassunk fel valamilyen aktivitást. Az egyik hónapban mondjuk jelenjen meg egy cikk rólunk, a másik hónapban a termékünk kerüljön be egy termékajánlóba – az tévhit, hogy erre a kisebb cégeknek nincs esélyük –, a harmadik hónapban hirdessünk valamilyen játékot a Facebookon, és így tovább. Ha kellően aktívak vagyunk és ötletesek, egy év múlva már láthatjuk a befektetésünk megtérülését. És mindezt tervezzük meg előre egy kockás papíron, akkor látszani fognak a hibák vagy hiányosságok.

Közvetlen hasznot hajt az ajándékozás
Miért adnánk ajándékot potenciális ügyfeleinknek? És tényleg számít, hogy milyen anyagból készül a névjegykártyánk? Úgy tűnik, a tapintás fontosabb a marketingben, mint gondoltuk volna.
Mennyit érdemes PR-ra költenie egy átlagos kkv-nak?

– A PR értéke hosszú távú, de mégiscsak üzleti célt szolgál a tevékenység, így itt is vannak alapszámok. Facebook-hirdetésre havi hetvenezer forintnál nem szabad többet fordítani, a minimum pedig tíz-húszezer forint. Összességében körülbelül háromszázezer forintos havi kommunikációs költséggel számolhatunk. Ha ezt az összeget jól költjük el, egy év múlva a hatás jelentkezni fog a bevételekben. Ha nem, vizsgáljuk meg a termékünket és azt, hogy vajon jól működik-e a cégünk, és persze hogy mi a rólunk kialakult kép, mit üzenünk magunkról, mit mondanak rólunk mások, és ezen hogyan lehetne változtatni. Nem csak drágán lehet jó kampányt készíteni. Ha nincs pénz külső segítségre, sok és folyamatos energiaráfordítással pótolhatjuk. Néha az ötleteken több múlik, mint a pénzen. Megkérhetünk például egy ismert embert, hogy népszerűsítse a termékünket a Facebook-oldalán. A fiam születésnapi tortáját a kedvenc sportolója fotójával díszítettük. A torta képét elküldte a kézilabdázónak, aki felrakta a Facebook-oldalára, és ott rengetegen lájkolták. Véletlenül látszott, hogy melyik cukrászda készítette a süteményt, és ez remek reklámnak bizonyult. Hasonló helyzetet direkt is előidézhetünk. A hagyományos csatornák esetében is sok múlik az ötletességen. Egy word of mouth kampány keretében például néhány embert bízzunk meg azzal, hogy a nap folyamán tömegközlekedési eszközökön utazzanak, és beszélgessenek a termékünkről. Ötlet, lehetőség sok van.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo