Hogy lesz az álmokból vállalkozás?

Klasszikus álom: meg szeretnék élni abból, amit szeretek. Szeretek sütit sütni, tehát muffin-vállalkozást nyitok. Szeretek túrázni, tehát túravezető leszek. PHP-programozó vagyok, weboldalak fejlesztésével indulok a világhír felé. Számos oka lehet az ilyen döntéseknek. Kis hazánkban ez leginkább így hangzik: “kénytelen vagyok vállalkozni, mert nem élek meg / nem férek bele egy multis dobozba / nincs munkám / gyerekkel nem tudok elhelyezkedni...” A Piac&Profit szakértői segítenek, mik az első lépések az álmoktól a sikeres vállalkozás felé.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Fotolia

Akár kényszerűségből, akár a vállalkozói életmód szeretetéből fakad a döntésünk, már a kezdetektől érdemes profin csinálni, hogy hobbistából a lehető leggyorsabban váljunk iparmágnássá. Vannak magyar példák arra, hogy ez nem lehetetlen: Panyi Zsuzsi (egyedi ékszerek) vagy Bizsók Vajk (hangfal-bútorok) a szenvedélyüket és kezük munkáját tették meg vállalkozásuk központi elemévé.

Nevezzük nevén

A legtöbb hobbiból indított kereskedelmi és szolgáltató tevékenység úgy indul, hogy az ember barátainak, barátai barátainak és tágabb ismeretségi körének kezdi árulni otthon készült nagyszerű plüssjátékait, egyedi ékszereit vagy csodás tortáit. Ezek már valódi vásárlók, tehát valódi márkanagykövetek is lehetnének, ha lenne márka. Érdemes rögtön az elején figyelmet fordítani arra, hogy az egyedi, saját gyártású cuccok még cégalapítás előtt bejegyzett nevet kapjanak. A márkanév, logó, akár saját nevünk később apport lehet egy leendő cégbe, tehát már akkor be kell jegyeztetni, amikor még nincs vállalkozás, de már lehetnek másolók. A védjegy bejegyzése első körben 30 ezer és 100 ezer forint közötti összeg – ez később értékesíthető is, tehát ha mégsem szeretnénk végül vállalkozni, a védjegyet el is adhatjuk.

Pénzügyek ráncba szedése már a kezdetektől

Felesleges költségnek hangozhat, mégis azt javasoljuk: a lehető legkorábban menjenek a (leendő) vállalkozással kapcsolatos pénzügyek külön bankszámláról. Ezáltal követhetővé válik minden kiadás és bevétel. Később, ha tulajdonostárs lép a képbe, szintén könnyebb tisztán és egyértelműen kezelni a pénzügyeket anélkül, hogy túl korán létre kellene hozni a vállalkozást. Nincs keveredés, nincs a konyhapénzből lecsippentett összegek ide-oda tologatása, és főleg nincs vita, hogy ki mit mire költött, hiszen egyértelműen látszik. A családi kasszából a vállalkozásba áramló pénzek követése (ki mennyit és mikor rakott bele) is jelentősen egyszerűsödik. Kézenfekvő apróság, mégis kevesen gondolunk rá.

A külön bankszámla megkönnyíti a hitelfelvételt, vagy ha adószámmal rendelkező magánszemélyként adózunk, akár az adóbevallás elkészítését is.

Itt olvashatja szakértőnk tanácsait arról, hogy hogyan vonhatjuk magunkra a pénz figyelmét.

Legyen munkahelyünk

Lehet, hogy a munkahely sokáig a konyhaasztal sarka lesz, vagy a nappali egy kényelmes fotelje. Az is lehet, hogy barátaink lakásirodájában kapunk egy félreeső asztalt. És az is lehet, hogy érdemes egy közösségi irodában bérelni munkahelyet magunknak. Bármelyiket is választjuk, mindenképpen legyen egy kijelölt hely, ahol kényelmesen és inspiráló közegben tudjuk vállalkozásunk ügyeit intézni.

Minden vállalkozás kicsiből indult, legfeljebb nem emlékszünk rá.
Bár megint felesleges kiadásnak tűnik, azoknak, akik az otthoni munka mellett kardoskodnának, feltesszük a kérdést: tudják-e, nekik mennyit nő vagy csökken a produktivitásuk, ha olyan közegben dolgoznak, ahol más jellegű tevékenységek, családtagok (például gyerekek), feladatok és vonzó pihenési lehetőségek veszik körül őket? Az otthoni munka tanulható, de nem való mindenkinek. Kezdő vállalkozónak pedig, ha soha nem csinálta korábban, érdemes lehet elgondolkodni, hogy az ezeregy más megtanulandó között ne a kezdet kezdetén kelljen még ezt is kialakítani.

Ha az otthoni megoldást választjuk, akkor is meg kell teremteni a feltételeket (internetkapcsolat, gyártás esetén megfelelő anyagok és eszközök stb.). Amit azonban nem javaslunk: tárgyalni semmiképpen nem jó otthon. Ehhez segítség, ha akkor is ismerjük a környékbeli irodai/kávézói lehetőségeket, ha amúgy ritkán használjuk.

Emelt fővel

Minden vállalkozás kicsiből indult, legfeljebb nem emlékszünk rá. Minden vállalkozó bukdácsolt már, legfeljebb nem vallja be. Minden cégvezetőnek vannak kételyei, félelmei és hibái, legfeljebb nem látszik rajta. Ezek nem abból erednek, hogy valaki valamit rosszul csinált, ezek a vállalkozás természetéhez tartoznak. A lényeg, mint annyi esetben, belül rejtőzik.

Abban a pillanatban, amikor eldöntjük, hogy álmainkból vállalkozást, légvárainkból fellegvárat építünk, mondjuk ki: mostantól profi vagyok. És cselekedjünk is ekképpen.

A cikk szerzője a Megoldás.Most munkatársa

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo