Május 31-e (ebben az évben június 2.) fontos határidő a vállalkozásoknak, a legtöbb cégnek ugyanis ekkorra kell elkészítenie az éves beszámolóját, bevallania a társasági adóját, a helyi iparűzési adót, az élelmiszerlánc-felügyeleti díjat, az innovációs járulékot, elkészítenie és benyújtania a transzferár dokumentációt. Szakértőink és együttműködő partnereink segítségével összegyűjtöttük, mire kell ügyelni a számtalan adózási és számviteli szabály között.
Beszámoló
A kettős könyvvitelt vezető vállalkozásoknak, általános esetben, minden év május 31-ig elektronikus formában kell közzétenniük éves számviteli beszámolójukat, mivel május 31. az idén hétvégére esik, a beszámolót a kormányzati portálon (www.magyarorszag.hu) keresztül június 2-ig kell feltölteni.
Azokat a cégeket amelyek ezt elmulasztják, 500 ezer forintig terjedő bírsággal sújtja a NAV. Amennyiben a vállalkozás további 30 napon belül sem teljesíti közzétételi kötelezettségét, a mulasztási bírság 1 millió forinttal emelkedik, újabb 60 nap elteltével pedig a NAV felfüggesztés nélkül, hivatalból törli az adószámot és a cégbíróságnál kezdeményezi a cég megszüntetését. Tavaly 49 ezer budapesti és Pest megyei vállalkozás mulasztott, és az eredménytelen felszólítások után végül 7 ezernek törölte az adószámát a NAV.
Társasági adó bevallás
A társaságiadó-alanyok számára is fontos adózási határidő május utolsó napja, az idén június másodika. Főszabály szerint eddig az időpontig kell benyújtani az előző évre vonatkozó társaságiadó-bevallást és megfizetni az adót. A határidő elmulasztása 500 ezer forintig terjedő mulasztási bírságot von maga után. Itt elolvashatja, mire kell ügyelnie a társasági adóbevallásnál!
Egyes szervezeteknek - mint az alapítvány, közalapítvány, társadalmi szervezet, köztestület, egyház, lakásszövetkezet, önkéntes kölcsönös biztosítópénztár, közhasznú, kiemelkedően közhasznú szervezetként besorolt felsőoktatási intézmény, az európai területi együttműködési csoportosulás - lehetőségük van arra, hogy ha a vállalkozási tevékenységből nem származott bevételük, vagy azzal kapcsolatban költséget, ráfordítást nem számoltak el, akkor a 1329-es társaságiadó-bevallást a helyettesítő 1301 jelű nyilatkozattal váltsák ki.
Tudta, hogy a fizetendő társasági adó alapját és magát az adót is csökkentheti különböző kedvezményekkel? A Piac&Profit adótanácsadó szakértője segít, hogy mely cég milyen kedvezményekkel élhet. Arra is van lehetőség, hogy a befizetett társasági adó ne teljes egészében a költségvetés feneketlen bugyrába kerüljön. Támogathatunk belőle például sportot. Szakértőnk segít, hogyan.
Ezt az adónemet sokszor a kisadók közé sorolják, de sok esetben a társasági adónál is nagyobb terhet jelent. Az adóalap ugyanis a nettó árbevétel csökkentve az anyagköltséggel, az alvállalkozói teljesítésekkel, az eladott áruk bekerülési értékével (ELÁBÉ) és a közvetített szolgáltatások értékével, valamint a K+F adóévben elszámolt közvetlen költségével. Csökkentő tételként nem vehetők figyelembe a vállalkozási tevékenységhez kapcsolódó egyéb költségek, mint például a kereskedelemhez szorosan kapcsolódó szállítási és egyéb díjak, a tevékenység során felmerült bérköltségek vagy éppen a marketing kiadások . A hipa esetén a helyzetet bonyolítja, hogy idén már új szabályok szerint kell bevallani, erről részleteket itt olvashat!
Élelmiszerlánc-felügyeleti díj
2014. május 31-e a bevallási határideje az úgy nevezett élelmiszerlánc-felügyeleti díjnak is. A megnevezés csalóka lehet, hiszen a felügyeleti díj alanyai nem csupán az „élelmiszerláncok”, a jogszabály hatálya ennél sokkal több személyre, vállalkozásra kiterjed. Például az élelmiszer-nagykereskedelmi vállalkozásoknak, de kisebb élelmiszerboltoknak, cukrászdáknak vagy éttermeknek is be kell vallaniuk és fizetniük kell ezt a díjat. A díj révén befolyt összegből fedezik az élelmiszer-biztonsági rendszer fenntartásának költségeit. Az Európai Unió több tagállamában is hasonló elvű általános díjfizetési kötelezettség terheli az élelmiszerlánc szereplőit. Hogy kinek és mennyit kell fizetnie, arról itt olvashat részletesebben!
Transzferár dokumentáció
Számos céget érint a közelgő transzferár-dokumentációs határidő, mivel ezt a társasági adó bevallásával egyidőben kell elkészíteni. (Azoknak a cégek, amelyek előbb nyújtják a tao bevallásukat, a transzfer-dokumentációt is előbb kell elkészíteniük!) Idén lehet először alkalmazni a tavaly júniusban (NGM 20/2013 (VI. 18.) bevezetett dokumentációs könnyítési szabályt. Nem kell ugyanis nyilvántartást készíteni az áfa nélkül számított 50 millió forint alatti cégcsoporton belüli tranzakciókról. Üröm az örömben, hogy éppen a könnyítés következtében a nagyobb ügyletek és az árak adatbázisok segítségével történő alátámasztásának ellenőrzésére fokozott figyelem fog jutni.
Ezért fontos tudni, hogy mire ügyel a NAV a transzferár ellenőrzésénél!