A modern irodaházak tervezői komoly hangsúlyt fektetnek a munkahelyek megfelelő kialakítására, és arra is, hogy rugalmas közösségi és magántereket hozzanak létre. Nem véletlenül, hiszen számos tanulmány bizonyította: a megfelelő környezet ösztönzőleg hat a munkakedvre, az innovációs hajlandóságra és a munkavégzés tempójára.
Az ergonomikus irodatér tehát a tulajdonos számára pénzben mérhető tényező, mi több, tükrözi a cég elveit is: biztonságot, stabilitást, innovációt, fegyelmet. És hogy mit jelent az ergonómia? A neves svéd irodabútor-forgalmazó, a Kinnarps filozófiája szerint leginkább a környezetet, ahol kényelmesen és jól érezzük magunkat, és ahol eredményeket érünk el.
Lejárt a fehér falak idejeA nem jól tervezett irodában minden több ideig tart. Számos, úgynevezett "klasszikus" irodai veszteségtevékenységet - mint például a dokumentumok keresése, alkalmazottak, illetve munkaanyagok felesleges mozgása, várakozás dokumentumra, döntésre - könnyedén kiküszöbölhetünk a terek és berendezések szakszerű tervezésével.
Az utóbbi években épülő irodakomplexumok szinte kivétel nélkül hatalmas üvegfelülettel tekintenek a világra. Nem véletlenül. A bezártság érzetének csökkentése is ösztönzőleg hat a munkára. Ez lehet az egyik magyarázata annak, hogy a belső válaszfalak esetében is mind gyakrabban találkozhatunk áttetsző megoldással, szemben a hagyományos gipszkartonozással. Az átlátható terek fokozzák a rendezettséget, és csökkentik az egy főre jutó munkaterület igényét. Az ilyen impozáns, kreatív környezetben már 6-7 négyzetméteren is kényelmesen lehet dolgozni, hagyományos kialakítás esetén viszont valószínűleg a zsúfoltság érzését keltené egy ennyire "tömött" iroda.
A sok üvegfelület másik oka a természetes fény iránti megnövekedett igény. Nemritkán még a patinás épületek felújításakor is igyekeznek valamilyen módon - például üvegtetővel vagy -folyosóval - növelni az irodákba jutó természetes fény mennyiségét, hogy a hideg fénycsöves világítást minél inkább ki lehessen küszöbölni.
Belső terek a nyugalom és rugalmasság jegyébenAz üvegfelületek elterjedésével az árnyékolás szintén fontos kérdéssé vált, különösen, hogy energetikai szempontból is lényeges szerepük van a külső és belső árnyékolóknak. Egy jól megtervezett megoldás - azon túl, hogy megszűri a fényt - a sugárzó hő útjának részleges elzárásával a belső hőmérséklet céltudatos szabályozását segíti elő, így nyáron csökkenhet a légkondicionáló használata.
A közösségi terekről sem szabad megfeledkezni. Szintén bizonyított tény, hogy időnként a munkatársaknak muszáj felállniuk az asztaluk mögül, megmozgatni testüket, beszélgetni kollégáikkal. A bútorok ergonómiája szintén lényeges kérdés, több szempontból is. Egyrészt a kényelmes és egészséges asztalok, székek, tárolók serkentik a munkavégzést, növelik a hatékony feladatellátást, másrészt a négyzetméterárak miatt is egyre fontosabbá válik az átgondolt, hosszú távú tervezés. Vagyis minden négyzetmétert ki kell használni, méghozzá úgy, hogy a terek egyszerűen átrendezhetők legyenek.
A könnyed, szellős bútorok és a megfelelő színek párosításával szintén spórolhatunk négyzetmétert: ahogyan otthonunk, az iroda is szellősebbnek hat, ha inkább a világos színek és a letisztult vonalak dominálnak benne.
Megjelent a Piac és Profit Magazin januári-februári számában.