Folytatódó forrongás a cégvilágban

Szeptemberben minden idők harmadik legtöbb felszámolását és második legtöbb végelszámolását jegyezte fel az Opten céginformációs szolgáltató. A végelszámolások egy év alatt csaknem száz százalékkal emelkedtek, az ennek ellenére bejegyzett több mint négyezer új cég pedig csak erősíti a válságjeleket.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Elszabadulni látszanak az indulatok a cégvilágban, szeptemberben ugyanis rég látott nagyszámú új felszámolást, illetve végelszámolást regisztrált az Opten cégnyilvántartó. Ahogy az várható volt, az augusztusi szabadságolások miatti „uborkaszezon" után - ami a maga nemében nem is volt annyira holt idő - szeptemberben felgyorsult a mozgás a cégek között. „Az már a nyár végi számokból kiolvasható volt, hogy forró ősz várható, és ezt a legfrissebb cégadatok csak megerősítették. A fizetésképtelen helyzetbe került cégek száma azonban jelentősen megnőtt" - kommentált Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója. (2010-ben minden korábbinál több cég ellen indult felszámolási eljárás.)

Az első őszi hónap sokkolónak is nevezhető felszámolási adatokat hozott: szeptemberben 1967 céggel szemben kezdeményeztek fizetésképtelenségi eljárást a hitelezők. Ez minden idők harmadik legszámosabb eljárása egy hónapban - csak idén júniusban (2122) és júliusban (1994) indult több eljárás. A felszámolások 4,7 százalékos éves növekedési üteme elmarad ugyan az előző hónapokétól, de a tavaly szeptemberi bázis az örökranglistán éppen a következő, negyedik legtöbb (1879) felszámolást hozó hónap volt.


Tovább romlik a statisztika
Forrás: PP archív

A háromnegyed éves adatokat összevetve sokkal sötétebb kép bontakozik ki, január-szeptemberben ugyanis 12 százalékkal több céget borítottak be, mint egy évvel korábban. Az év szeptember végéig eltelt részében 14792 cég ellen indult felszámolási eljárás, ez 1596-tal több, mint 2010 azonos időszakában. Az Opten stratégiai igazgatója szerint a sok kényszer-végelszámolás következményeként várható volt a felszámolások számának megugrása. „Az újonnan közzétett felszámolási eljárások felénél kényszer-végelszámolás előzte meg a felszámolást" - mondja Csorbai.

Végelszámolások: semmi jó

A végelszámolások terén fokozottan beigazolódni látszanak a borús előrejelzések: az egy évre visszatekintő növekedési ütem a 82,1 százalékos júniusi éves csúcs után júliusban 23,4, augusztusban 39,3 százalékos volt (utóbbi nominálisan alacsony érték), szeptemberben viszont ismét megugrott. Az első őszi hónapban 2261 vállalkozás bezárását kezdeményezték a tulajdonosok és a hatóságok, ez 99,7 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Az augusztusban regisztrált 1424 új eljárásnál 837-tel több esetben húzták le a rolót szeptemberben. (Sokat elárul a cégvilág állapotáról, hogy idén a holt szezonnak számító augusztus 292-vel több új eljárást hozott, mint a tavalyi szeptember.)

„A végelszámolási dömping mögött a bírósági kényszereljárások nagy száma húzódik meg. Mindenképpen aggasztó, hogy a növekedés üteme az év elején látott nagyon magas szintre erősödött vissza. E téren tehát még bőven látszik tartalék, a kedélyek csillapodására még jó ideig nem lehet számítani" - mondta Csorbai Hajnalka. Az első kilenc havi adatok alapján idén eddig 60,7 százalékkal több cégnél húzták le a rolót, mint tavaly ugyanebben az időszakban. A megindított 17381 eljárás 6570-nel haladja meg az egy évvel korábban kezdeményezett végelszámolások számát.

Komolyabb hatósági fellépés kell
Szeptemberben 4247 új céget jegyeztek be, ami ugyan csak 2,36 százalékkal több, mint egy évvel korábban, ám a gazdaság állapotához képest mindenképpen túlzott optimizmusról árulkodik. „Nap mint nap szembesülünk azzal, hogy a hatályos törvényi tiltások ellenére is sorozatban indítják a gyorsan fantomizálódó cégeket olyan személyek, vagy azok rokonai, akik korábban már több cég bedöntésénél jelen voltak tulajdonosként vagy cégvezetőként. Itt az ideje, hogy a hatóságok nagyobb szigorral alkalmazzák a létező törvényeket és új rendelkezésekkel szigorítsák azokat” – mondta Csorbai Hajnalka. Az első kilenc hónap adatai még inkább alátámasztják ezt, az ebben időszakban indított 36496 új vállalkozás ugyanis 4,8 százalékkal több, mint 2010 első háromnegyed évének végén.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo