Felszámolási cunami: az eljárások ugrásszerű nőnek

A felszámolások és a végelszámolások száma is nőtt az építőiparban idén augusztusban a múlt év augusztusihoz képest, a felszámolásoké az elmúlt öt évben messze a legmagasabb volt, pedig a cégbíróságok munkarendje miatt augusztusban jellemzően mindig kevesebb ilyen eljárás indul, mint a korábbi hónapokban. Az ágazat kilátásai pedig továbbra is borúsak az Opten céginformációs szolgáltató adatai szerint.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az első félév is rossz volt
„Az építőipar továbbra is a tartósan lejtőn levő ágazatok között küzd a túlélésért” – mondta Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója júliusban, az akkor is romló tendenciát mutató építőipari adatokat ismertetve. Az ágazatban 2011 második negyedévében 1104 céggel szemben indult felszámolási eljárás – ez abszolút negatív rekord volt az ágazat történetében –, az első félév egészében pedig az eljárás alatt lévő cégek száma első ízben lépte át a 2000-es lélektani határt. A második negyedévi adat több mint duplája volt a 2006 hasonló időszakában bedőlt cégekének, és közel a kétszerese a 2007 második negyedévi felszámolásoknak.
A megindult 1073 végelszámolási eljárás ugyancsak rekordot döntött, az eljárások száma egy év alatt megduplázódott. Az első félévi összesített adat pedig 2018 volt.

A felszámolási eljárások előző év augusztusához viszonyított növekedési üteme 43,6 százalékos, ami a júliusi stagnáláshoz képest jelentős növekedés. Idén augusztusban 237 építőipari céget döntöttek be, ami kevesebb ugyan a júliusi 339-nél, ám 72-vel több az egy évvel korábbinál. „Az ágazatban szinte semmi sem változott, sőt az augusztusi szabadságolások után ősszel sajnos komoly esély van a felszámolási eljárások indításának ugrásszerű növekedésére" - kommentálta az adatokat Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója a cég közleményében. A végelszámolásoknál még markánsabban rajzolódik ki az ágazat mélyülő válsága. Az augusztusban feljegyzett 208 végelszámolás 86-tal több, mint 2010 hasonló időszakában volt. Idén a végelszámolások száma az év első hónapjaiban rendre meghaladta a 400-at, tavaly havonta jellemzően 200 körül alakult a mutató. Az Opten stratégiai igazgatója szerint az idei gyors növekedés mögött tömeges kényszer-végelszámolások állnak, amelyeket a bíróságok a mérleg leadásának hiánya miatt indítottak.

A céginformációs szolgáltató adatai szerint, ha minden, pénzügyi beszámoló leadását elhanyagoló céget eljárás alá vonnak, várhatóan még jó ideig fennmarad a magas végelszámolási arány.

A cégalapítási kedv az építőiparban mind az előző hónaphoz, mind a tavalyi hasonló adathoz képest csökkent: idén augusztusban 386 új céget jegyeztek be, egy évvel korábban 408-at, júliusban pedig 417-et. A cégalapításokat feltehetően a „céghalmozók" folyamatos jelenléte, és nem az építőipari kereslet húzza - vélekedik az Opten. Hozzáteszik: bár a kormányzati szándék egyértelmű az adósságot hátrahagyó cégvezetők felelősségre vonására, a megvalósításig még hosszú az út. Nem hagyhatók ki a komoly szakmai egyeztetések, csak ezek fényében lehet kialakítani a pontosan szabályozott, hatékony jogszabályi hátteret, áll a cég közleményében.


Fotó: flickr

Értékelésükkel egybecseng a KSH-nak az ágazatról szóló legfrissebb jelentése, állapítja meg társaság. Eszerint egy év alatt jelentősen visszaesett mind a kibocsátás, mind a szerződésállomány. Júliusban mind kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanaptényezővel kiigazítva az építőipari termelés volumene 15,4 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, az év első hét hónapjában pedig 10,6 százalékkal maradt el 2010 azonos időszakáétól. Az építőipari vállalkozások 2011. július végi szerződésállományának volumene a 2010. júliusihoz képest 34,7 százalékkal, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya több mint kétötödével, az egyéb építményeké 30,4 százalékkal esett vissza.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo