Közel négy éve, 2013 júniusában indította el a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a kereskedelmi pénzintézetekkel közösen a Növekedési Hitelprogramot, amely kedvező feltételű – 2,5 százalékos fix kamatú, akár tízéves – kölcsönökhöz juttatta a forrásszűkében lévő mikro-, kis- és középvállalati (kkv) szektort. Többszörös hosszabbítás után március végéig lehetett még szerződéseket kötni, de a folyósítások elhúzódhatnak akár 2018 közepéig is. Végleges adatok még nincsenek, de az látszik, hogy a program átlagosan évi fél százalékponttal járult hozzá a gazdasági növekedéshez, és tavaly már 12 százalékos bővülést hozott a kkv-hitelezésben. Különösen nagy fegyverténynek számít, hogy a program legutolsó, harmadik szakaszában a „kicsik” közül a legtöbben már új beruházási hitelt igényeltek cégük gazdasági, pénzügyi fellendítéséhez. Az NHP tehát megadta a kezdő lökést a vállalati hitelezés felfutásához, és a bankok között is megindult a verseny a kkv-k kegyeikért (lásd előző cikünket), ami gördülékenyebbé teszi az átmenetet a piaci hitelezés irányába.
Az NHP és a PHP 2013 és 2016 között évente átlagosan 0,6%-kal járult hozzá a GDP növekedéséhez.
Tavaly több mint 4%-kal, összesen 240 Mrd forinttal bővült a vállalati hitelezés a folyósítások és törlesztések egyenlegeként.
17 ezer fővel növelte a foglalkoztatást.
1 egységnyi hitel az első és második szakaszban is 0,5 egység addicionális fejlesztést eredményezett.
Érdemes felidézni a program előzményeit: az állam több csatornán (Magyar Fejlesztési Bank, Eximbank, Széchenyi Kártya vagy a Garantiqa Hitelgarancia Zrt.) keresztül kínált kedvező vállalkozásfinanszírozási lehetőségeket a 2008-as globális pénzügyi válság után, de ezek nem bizonyultak elegendőnek ahhoz, hogy megállítsák a vállalati hitelállomány évi 4-5 százalékos leépülését a 2009–2013-as időszakban. Ráadásul a kereskedelmi pénzintézetek is túlságosan kockázatkerülővé váltak. Ezt a banki magatartást elsősorban a kkv-k sínylették meg, amelyek a foglalkoztatottak csaknem 75 százalékának (mintegy kétmillió munkavállalónak) nyújtottak megélhetést, mégis sokkal nehezebben jutottak forráshoz, mint a nagyvállalatok, mert mutatóik rosszabbak (kevésbé jövedelmezőek és kockázatosabbak) voltak. A magyar kkv-k hátrányos helyzetéhez az is hozzájárult, hogy zömük csak a hazai piacra termelt, illetve termel, és nem volt rájuk jellemző a több lábon állás. További terhet jelentettek számukra a korábban felvett kölcsönök (köztük a devizahitelek) is.
Minden ok megvolt tehát a nemkonvencionális jegybanki eszköz, az NHP bevetésére 2013 tájékán. A konstrukció lényege, hogy az MNB forrást nyújt a programban részt vevő hitelintézeteknek fix, 0 százalékos kamaton, amit ők legfeljebb 2,5 százalékon helyezhetnek ki beruházási, forgóeszköz-finanszírozási vagy uniós támogatást előfinanszírozó hitel formájában. Az eredetileg ilyen célra forintban vagy devizában folyósított kölcsön, illetve pénzügyi lízing kiváltását is engedte az NHP. A maximális futamidő a beruházási hitelek esetében tíz év lehetett (miközben 2013-ban a vállalati kölcsönök több mint fele egy éven belüli lejáratú volt), a szerződési korlát (legalábbis a forintpillér esetében) minimum hárommillió, maximum hárommilliárd, később egymilliárd forint volt.
Előnyben a mikrocégek
Az első szakasz eredményei között kell megemlíteni, hogy az nemcsak a kkv-k forrásellátottságát növelte, hanem a kamatterheket is nagymértékben csökkentette. A beruházási és a forgóeszközhitelek kamata az átlagos 5,8–5,9 százalékról 2,5 százalékra mérséklődött. Külön kiemelendő, hogy a legkockázatosabbnak számító mikrovállalkozások 66 milliárd forinthoz jutottak.
A nagy sikerre való tekintettel 2013 októberében indult a második szakasz, ahol a hitelkonstrukciók, illetve -típusok lényegében megegyeztek az elsőével. Több mint két év alatt – 2015 végéig – közel 27 ezer darab, 1402 milliárd forint összértékű hitelszerződést nyújtottak be, ennek 95 százaléka volt új hitel, és ezt 61 százalékban beruházásokra költötték el. Szakértők a második szakasz érdemének tartják, hogy a mikrovállalkozások 501 milliárd forint értékű NHP-szerződést kötöttek, és ezek 76 százaléka új beruházási hitel volt.
Jelentős részben tehát az NHP-nak köszönhető, hogy megállt a vállalati hitelállomány több évig tartó visszaesése, sőt, az elmúlt esztendők gazdasági növekedésének egyik legfontosabb hajtóerejévé vált. Ezt támasztják alá azok a számítások, miszerint a 2013–2015-ös időszakban 1,7 százalékos volt az NHP GDP-növelő hatása, ami nagyjából 550 milliárd forintot jelent. Ugyanebben az időszakban összesen 17 ezer fővel növelte a foglalkoztatást is. Egy jegybanki elemzés szerint az első szakaszban felvett hitelek 137, a második szakaszbeliek 210 milliárd forintnyi új beruházást generáltak. Egy egységnyi hitel mindkét szakaszban 0,5 egység addicionális fejlesztést eredményezett.
Nemcsak a makrogazdasági hatások jelentősek: az NHP a bankok számára is egyértelmű trendfordulót hozott – tudtuk meg az OTP Banktól, amely a program mindhárom szakaszából kivette a részét. Hozzá hasonlóan a többi nagybank is a program mindegyik szakaszát sikeresként értékelte, és a keretösszegeket általában szinte teljes egészében le tudták kötni. Az egyes pénzintézetek ügyfélköre viszont nem sokat nőtt, vagyis a nagy verseny ellenére nem egymástól szipkázták el a kuncsaftokat, hanem inkább a meglévő ügyfelek váltak újra hitelfelvevővé, vagy vettek fel nagyobb kölcsönöket.
A piacé lesz a főszerep
Maguk a vállalkozók is általában arról számoltak be, hogy számukra az NHP lett a legfontosabb hitelforrás. Egy kérdőíves felmérésből az is kiderült, hogy ez mennyire beépült a vállalkozások finanszírozási megoldásaiba: a megkérdezett mikrocégek 70, a kisvállalkozások 65 százaléka nem jutott volna hitelhez, ha nincs a jegybanki program. A Budapest Bank értékelése szerint (amely a program indulása óta 237 milliárd forintot helyezett ki, ez kilenc százalékos piaci részesedést jelent) ezek a cégek korábban, a válság hatására jelentős mértékben visszafogták a fejlesztéseiket, lényegében az amortizációs szint alatt hajtottak végre beruházásokat, ami már a hosszú távú versenyképességüket veszélyeztette.
Olyan álomkondíciókra azonban már nem számíthatnak a kkv-k, mint az NHP esetében volt. A bankok saját forrású konstrukcióinak kamata magasabb lesz, még akkor is, ha az emelkedést fékezi a piacon folyó komoly árverseny, különösen a jó minőségű ügyfelekért. Mindent összevetve az elkövetkező időszak egyik legfontosabb kihívása a piaci alapú vállalati hitelezés teljes helyreállítása, ami nem merül ki az elvárt 5–10 százalékos éves növekedési ütemben. Fontos, hogy továbbra is széles körben legyenek hozzáférhetőek a beruházási hitelek, mivel ezek adják a fenntartható növekedés gerincét, és továbbdinamizálják a kkv-kat.
Facsinay Kinga