Felejtsük el az online pénztárgépet?

Vannak esetek, amikor így is, úgy is számlát kell kiállítania a kereskedőnek, és a szabályozás enyhülésével olcsóbban megúszhatja, ha online pénztárgép helyett számlázási rendszerre vált. A kassza üzemeltetése ugyanis nem olcsó és nem is egyszerű feladat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: MTI

Az online pénztárgépek bevezetése körüli 2014-es hercehurca miatt még hosszú évekig felsírnak majd álmukban a kiskereskedelemben érdekeltek. A törvényalkotók akkoriban definiáltak egy "online pénztárgép használatára kötelezett" vállalkozói kört, akik közül sokan megúszhatták volna az olcsónak nem mondható beruházást és az online kapcsolat fenntartásának havi díját. Mert ahogy szokott lenni, maradt egy legális "kiskapu", amit akkor PTGSZLAA-nak hívtak, 2015-re viszont PTGSZLAH-vá szelídült.

Kezdjük talán az alapoknál: a vállalkozásoknak alapesetben számla kibocsátási kötelezettsége van, melyeket bizonyos szabályozott esetben nyugta adásával is teljesíthet. Ilyen eset (leegyszerűsítve) ha a vásárló magánszemély és készpénzzel vagy bankkártyával (készpénz-helyettesítő eszközzel) fizet. Ezen felül definiálva vannak bizonyos esetek, amikor a vállalkozás nem adhat nyugtát, hanem köteles számlát kibocsátani, például ha az ügylet értéke meghaladja a 900 ezer Ft-ot - írta a Kkv-ügyvitel blog.

A "kiskapu" abban rejlik, hogy már akkor is meg lehetett úszni az online pénztárgép vásárlását, némi extra adminisztrációért cserébe. Ha megengedte az üzlet profilja, lehetőségünk volt kijelenteni a számviteli politikában, hogy minden vásárlónk részére számlát állítunk ki, majd miután azon szándékunkat hogy a "nyugta adási kötelezettségünknek kizárólag számlával teszünk eleget" bejelentettük a NAV felé, már csak az volt vissza, hogy a nyugta helyett kibocsátott számlákat heti rendszerességgel beküldjük az adóhatóságnak a PTGSZLAA nyomtatványon.

ONLINE KASSZA: GOND VAN, HA NEM MŰKÖDIK
Az üzembe állított mintegy 190 ezer online kassza közül természetes, hogy néhány meghibásodik. Ezek szervizhátterével azonban időnként vannak gondok, az ezzel kapcsolatos adminisztráció pedig bonyolult és nehézkes. Itt olvashat arról, mire kell ügyelnie, ha elromlik a gép!
Szerencsére a számlázó programokban hamar megjelent az a modul, ami a jelentési időszakból kigyűjtötte az adatokat, majd olyan XML állományt generált, amit szó szerint két kattintással meg lehet etetni az ÁNYK programmal. Innentől csak arra kellett figyelni, hogy ne felejtsük el beküldeni, hiszen az idő rövidsége miatt csak korlátozottan számíthattunk a könyvelőnkre.

A fodrászatokba is jöhet az online kassza.

2015-től viszont változott a felállás, a PTGSZLAA-t a PTGSZLAH nyomtatvány váltja, amivel az adatszolgáltatási kötelezettséget havonta, a tárgyhónapot követő hónap 15. napjáig kell teljesíteni! Tehát már nem a kétkezi vállalkozónak kell szórakoznia a bevallással, hiszen ilyen határidővel már a könyvelő is meg tudja csinálni -- főleg, ha segítjük azzal a munkáját, hogy átküldjük neki az XML fájlt.

Amennyiben tehát egy cég csak nagyobb értékű tranzakciókkal foglalkozik, mondjuk műszaki cikkeket (HiFi cuccokat, háztartási gépeket, számítástechnikai eszközöket, stb.) forgalmaz, vagy nagykereskedelmi tevékenységet végez, ebben az esetben számára az elektronikus számla egyszerűbb – és nem utolsósorban olcsóbb megoldás lehet, mint egy online pénztárgép üzemeltetése és karbantartása.

Újabb határidő közeleg az online kasszáknál – milliós lehet a bírság
Hamarosan eljön az elsőként bekötött online pénztárgépek éves, kötelező felülvizsgálatának határideje – figyelmeztetnek a szakértők. A jogszabály értelmében a kasszákat minden évben felül kell vizsgálni.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo