Nem másról, mint a Csodakertész Barna Faiskola diófái között is elérhető pekándióról van szó. Ez a gyümölcs az észak-amerikai őslakosok által igen kedvelt csemege volt több ezer éven keresztül. Őshazájának a Mexikói-öböltől Kanadáig terjedő vidék számít. Ebből könnyedén kikövetkeztethető, hogy a pekándió különféle időjárási körülmények között is jól érzi magát.
Hazánk éghajlata megfelel a pekándió számára
A klasszikus diónak és a pekánnak megegyeznek a tulajdonságai. A téli fagyokat remekül tűri a pekándió is, még a -25 fokos hideg sem viseli meg a tapasztalatok alapján. Még az sem jelent problémát, ha a tavasz közepén is fagypont alá csökken a hőmérséklet, mivel a pekándió május derekán kezd virágozni.
Terebélyes, és hatalmasra nő
Érdemes számolni azzal, hogy a pekándió oszlopos, ugyanakkor terebélyes fafajta. Akár 30 méteresre is megnő. Ugyanakkor természetesen metszéssel gátat lehet szabni a méreteinek.
Ha sok vizet kap, nagyon gyorsan növekszik. A pekánnak nagyobb a vízigénye, mint a hazai diónak. Magas a nitrogén iránti igénye, éppen ezért tavasszal érdemes a talajba komposztot vagy szervestrágyát juttatni nagyobb mennyiségben. Jó ötlet nitrogénmegkötő növényeket ültetni a fa tövébe, mint amilyen a borsófa, a fekete nadálytő vagy az elaeagnus fajok.
Cinkből is többet kíván, mint amennyi az átlagos, ezt lombtrágyaként lehet megadni a fa számára. Ha sikerül ideális környezetet teremteni a pekánnak, akkor csillogó sötétzöld lombozattal igazi dísze lehet a kiskertnek. Ősszel levelei sárga színben pompáznak, mielőtt lehullanak.
Ez kell ahhoz, hogy teremni kezdjen
Amennyiben magról kelt csemetéről van szó, az ötödik évtől már termőre fordulhat. Megeshet azonban, hogy ez csak a nyolcadik évben fog bekövetkezni. Az oltványok ezzel szemben hamarabb, már három- vagy négyévesen teremni kezdenek.
A magoncok termésének mérete, íze kiszámíthatatlan. Aki biztosra akar menni, annak éppen ezért érdemes inkább oltványban gondolkodnia. A pekánnak ugyanúgy kell porzópár, mint a hazai diónak, így célszerű két különböző fajtát ültetni. Amennyiben egy telek mérete erre nem ad lehetőséget, akkor jó ötlet összebeszélni a telekszomszédokkal. A beporzást a szél elvégzi.
Nagyon ellenálló
Magyarországon a pekánnak nincs ellensége. A szakirodalomban azt írják, hogy csapadékosabb időjárás esetén hajlamos a pekán a gombás megbetegedésre, illetve a rovarok kártételével is kalkulálni kell ilyenkor. Mivel hazánkban az utóbbi években inkább az aszály volt jellemző, így igen minimális az esélye az ilyen jellegű problémáknak.
A pekándió a hazai dióval szemben nem kerek, hanem ovális alakú. A dióbél kitölti a dióhéjat. Könnyű feltörni, mivel nagyon vékony. A termés íze édeskés, különleges aromájú.