Ez lesz gyanús a NAV-nak

Számos olyan viselkedésről árulkodik majd az onlinekassza, amelyről nem is gondolnánk, hogy gyanúra ad okot az adóhatóságnál. Nemcsak a konkrét forgalmi adatok buktathatják le a kereskedőket, hanem például a bevitelek gyakorisága is.

Kép:Fotolia

Az onlinekasszák bevezetését üdvözlik a tisztességes kereskedők, hiszen javítja pozíciójukat azokkal szemben, akik az adók elcsalásával kerültek korábban előnybe. Az onlinekassza.hu most összegyűjtötte, mik lehetnek azok az árulkodó jelek, amelyek a NAV-nak jelzik majd, hogy nem minden működik tisztességesen.

  1. A kasszák forgalma bármikor lekérdezhető, így tudják, mekkora bevételnek kell a pénztárban lennie. Gyanús, ha csak a zárás környékén nő meg a forgalom, ez arra utal, hogy a nyitvatartási idő nagy részében nem a kasszába kerül a bevétel, és annak csak egy kis részét teszik bele a nap végén.
  2. Az is furcsa, ha az üzlet tulajdonosa kevés alkalmazottat jelent be, és azzal a létszámmal nem lehetne kiszolgálni a pénztárgépen tapasztalt forgalmat.
  3. Az ellenőrök próbavásárlásokat tarthatnak, amelyen meggyőződhetnek arról, beütötték-e az általuk vásárolt tételeket.
  4. A NAV bekötés után azt is ellenőrizhetik, hogy a vásárlás adatai megjelentek-e a központi szerveren, vagy „elakadtak” valahol. Ekkor szinte biztos, hogy az adott pénztárgép nem működik megfelelően.
  5. Az adóhatóság kockázatelemző grafikonokat készít, és ha a forgalmi adatok kirívóan eltérnek az átlagostól, akkor a rendszer jelzi, hogy érdemes megvizsgálni az üzletet.
Természetesen már megindult a találgatás, hogyan lehetne kicselezni az okoskasszákat. Bizonyos, hogy azok a tételek, amelyek a kasszába kerülnek, ellenőrizhetővé válnak, de azok sem lehetnek nyugodtak, akik úgy próbálják elkerülni az adófizetést, hogy nem használják „kellő gyakorisággal” a kasszát. Elvileg ugyan nem látszik az, amit nem ütnek be, de a NAV rendszerében gyanút kelt, ha egy üzletben az adott ágazat átlagához képest kisebb a forgalom. Ekkor a kereskedő bizton számíthat az ellenőrzésre és a lebukásra, és annak következményeként a tetemes büntetésre.

Akadnak, akik azt gondolják, majd úgy próbálják kijátszani a rendszert, hogy két pénztárgépet használnak: az egyik a boltban van, amely nem regisztrált a NAV-nál, a másik pedig – amit bejelentettek – egy hátsó helyiségben. A két gépbe más-más összeg kerül, persze a kevesebb a regisztrált, online naplózó kasszába. Kár ezzel tervezni, mert ez a módszer is villámgyorsan megbukik. Az ellenőrnek elég, ha megkéri a pénztárost, adjon egy 1 forintos blokkot, vagy nyissa ki a pénztartót a kasszán. Ezeket azonnal látnia kell a kézi számítógépén, és ha a műveletek nem jelennek meg, akkor a kereskedő máris nagy bajba kerül. Ráadásul az ellenőrök megnézik a boltban működő gép sorozatszámát, összevetik a regisztrált adatbázissal. Ha nem szerepel benne, jön a súlyos bírság. Kár tehát azzal vesződni, hogyan lehet túljárni az onlinekassza eszén, ezúttal tényleg jobban megéri rendesnek lenni.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo