A Munka Törvénykönyve (Mt) összesen tíz munkaszüneti napot sorol fel, melyek a magyar történelem, az egyházi hitélet legfontosabb dátumaihoz, továbbá az egyetemes kultúrában ünnepnapként számon tartott eseményekhez kötődnek: január 1., március 15., húsvéthétfő., május 1., pünkösdhétfő., augusztus 20., október 23., november 1., és december 25-26.
Idén ezek mindegyike hétköznapra esik, ami remek hír a munkavállalóknak, hiszen az Mt. szerint nekik fő szabály szerint nem kell dolgozniuk munkaszüneti napon. Ettől függetlenül vannak olyan munkahelyek, ahol munkaszüneti napon is folyik a munka. Természetesen a törvény korlátozza, hogy mely esetekben, milyen jellegű munkahelyeknél lehet munkát végeztetni a munkavállalókkal. Ennek alapján munkaszüneti napon a munkavállaló csak a megszakítás nélküli munkarendben, vagy a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál, illetőleg ilyen munkakörben foglalkoztatható.
Nővérek és pincérek
A másik esetben, vagyis akkor nyilvánul munkaszüneti napon rendeltetése folytán működő munkáltatónak, illetve munkakörnek egy cég, ha a tevékenység során nyújtott szolgáltatás e napon történő rendszeres igénybevételére a munkaszüneti naphoz közvetlenül kapcsolódó helyben kialakult, vagy általánosan elfogadott társadalmi szokásokból eredő igény alapján, vagy az élet, egészség, testi épség, továbbá a vagyontárgyak védelme érdekében kerül sor. Ilyen munkakör például az egészségügyi szolgáltatók, mint kórházak, egészségügyi ügyelet, vagy akár a tűzoltóság, rendőrség, de említhetünk más, nem közszolgáltatást ellátó területeket is, mint például a vendéglátóipar. (A sétálóutcák ruhaboltjainak nyitvatartása azonban semmiképp nem számít bele a helyben kialakult társadalmi szokás körébe. Erre hivatkozva nem érdemes munkaszüneti napon kinyitni, mert munkaügyi ellenőrzésre igenis hivatali munkaidőn túl is számítani lehet.)
Brókerek és supportosok
Az új rendelkezések indoka az volt, hogy több területen gondot okozott (például a pénzügyi szektorban), hogy amíg nálunk nemzeti ünnep miatt nem lehetett dolgozni, a multinacionális cég más országban lévő telephelyein viszont tovább folyt a munka, a magyar munkaszünet viszont a kinti folyamatos munkát is akadályozta (például angol, amerikai anyagcégek esetén). Ennek megoldása érdekében tehát az ilyen jellegű speciális esetben a munkaszüneti napi munkavégzés megengedett.
Extra díjazás
Természetesen a munkaszüneti napon végzett munkavállalásért a dolgozókat a munkabéren felül extra díjazás is megilleti, mégpedig a következő szabályok szerint. Havidíjas munkavállalót részére a havi bérén felül a munkaszüneti napon végzett munka díja is jár, a teljesítménybérben dolgozót pedig munkaszüneti napon végzett munkájáért való munkabéren felül távolléti díja is megilleti. Ha a dolgozó ezen a napon rendkívüli munkát végez, akkor neki a fenti díjazáson túl 100%-os pótlék, vagy 50%-os pótlék és egy másik pihenőnap is jár.