Érvénytelen a szerződés. Mi a teendő?

Manapság elég sűrűn hallhatjuk, hogy érvénytelen, vagy semmis egy szerződés. A Piac&Profit szakértője segít, hogy pontosan mi történik, mit kell tenni, ha egy szerződést a bíróság érvénytelennek minősít.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép:PP/BartosGyula

Hogyan állítható helyre az eredeti állapot?

Talán már azt is hallhatta, hogy az érvénytelen, vagy semmis szerződés következménye, hogy a feleknek az eredeti állapotot kell helyreállítani. De mit jelent ez pontosan, és hogyan történhet a gyakorlatban?

Vissza a természetbe?

Az eredeti állapot helyreállítása főszabály szerint az eredetileg nyújtott szolgáltatások természetben történő visszaszolgáltatásával valósul meg. Talán kicsit furcsán hangzik, hogy „természetben történő”. Ez a jogban nem azt jelenti, hogy szó szerint a természetben kell azt véghezvinni. A „természetben” kifejezésnek a Magyar Értelmező Kéziszótárban megtalálható következő jelentését kell itt figyelembe venni: termékben, használati tárgyban.

A természetben történő visszaszolgáltatás a következő módon valósulhat meg. Ha például valaki egy zongorát vásárolt, de utóbb a szerződést sikeresen megtámadta és vissza kell állítani az eredeti állapotot, akkor a zongorát kell visszaadnia az eladónak, míg ő meg kell, hogy kapja a vételárat, amit kifizetett. Ezt nevezzük tehát természetben történő visszaszolgáltatásnak. Ez azonban nem minden esetben lehetséges, mert például a zongora már nincs meg.
A szó elszáll...
A szerződések írásba foglalása, az un. formakényszer, sokak számára magától értetődőnek tűnő probléma. A téma banálisnak is nevezhető. De lehet, hogy mégsem az? Az új Ptk. e téren is hozott némi újdonságot. Szakértőnk összefoglalja a lényeget.
Mit tehetünk, ha a vásárolt tárgy már nincs meg?

A jog erre az esetre is gondol. Előírja, hogy ha a természetben történő visszaállítás nem lehetséges, úgy pénzben kell rendezni a helyzetet. A példánál maradva, a zongora helyett annak értékét kell kifizetni.

Mindig vissza lehet állítani a szerződés előtti állapotot?

Van olyan eset, hogy az eredeti állapotot, helyzetet, ami a szerződés megkötése előtt létezett, semmiképpen sem lehet rekonstruálni. Ez fordul elő például egy bérleti szerződés esetén, hiszen nem tudjuk utóbb meg nem történtté tenni azt, hogy a bérlő a bérelt ingatlant használta.

Ilyen esetre a törvény előírja, hogy ha az eredeti állapot nem állítható helyre, a bíróság a szerződést a határozathozatalig terjedő időre hatályossá nyilvánítja. Vagyis a bíróság ilyen esetben kimondja, hogy bár a szerződés érvénytelenségének, semmisségének a feltételei fennállnak, azonban azt az ítélet meghozataláig mégis elismerik élő szerződésnek, és a helyzetet az ítélettől kezdődő időponttól kell rendeznie a feleknek.

Érvényessé válhat egy semmis szerződés?

Olyan eset is előfordulhat, amikor a szerződés hibás ugyan, de azt ki lehet javítani, helyre lehet hozni. Ha az érvénytelen szerződés hibája orvosolható, akkor nincs szükség az eredeti állapot helyreállítására. Az orvoslás történhet a felek által, de a bíróság által is. A bíróság gondos mérlegelést követően dönthet úgy, hogy az érvénytelen szerződést érvényessé nyilvánítja, ha az érvénytelenség oka megszüntethető. Ilyen eset fordulhat elő különösen például uzsorás szerződések esetén, vagy ha a felek szolgáltatása között feltűnő az aránytalanság. Ekkor ugyanis lehetőség van arra, hogy az aránytalan előnyt orvosolják, megszüntetve ezzel az érvénytelenség okát.

Dr. Kocsis Ildikó ügyvéd Dr. Kocsis Ildikó Ügyvédi Iroda www.megbizhatougyvediiroda.hu

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo