Elemzők: a növekvő kereslet húzhatja az építőipart

Az építőipar növekvő szerződésállománya jelzi az ágazat fellendülését az MTI-nek nyilatkozó szakértők szerint, akik ugyanakkor kiemelték a munkaerőhiány miatti kockázatokat is.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtöki gyorsjelentése szerint júniusban az építőipari termelés volumene 27,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi alacsony bázist, az épületek építéséé 26,1, az egyéb építményeké 29,6 százalékkal emelkedett. Az év első fél évében az építőipari termelés volumene 27,0 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

Kép:sxc

Az építőipari vállalkozások hó végi szerződésállományának volumene június végén 94,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 41,0, az egyéb építményeké 126,8 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban.

Kitart a lendület

Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint az új szerződések számának folyamatos gyors növekedése azt jelzi, hogy a következő fél, illetve egy évben is adott a kereslet, ami húzhatja magával az építőipart. Kockázatot jelent viszont, hogy a kivitelezők egyre nagyobb munkaerőhiánnyal szembesülnek, ami már most is korlátozza az ágazatban lévő növekedési potenciált - közölte.

A júniusi, illetve második negyedéves építőipari adatok azt tükrözik, hogy az első negyedévben vett új lendület a második negyedévben is kitartott - fogalmazott kommentárjában.

Az idén akár 20 százalékkal is bővülhet az építőipari termelés volumene, ennek azonban feltétele, hogy az uniós források év közben ne apadjanak el, illetve a munkaerőkínálat korlátozó hatása ne erősödjön tovább jelentősen - véli Ürmössy Gergely.

Három éves csúcson az építőipari cégalapítások
2017 második negyedévében 1063 céget alapítottak építőipar vállalkozók, ami az elmúlt 3 év legmagasabb értéke.
Horváth András, a Takarékbank elemzője kiemelte, hogy a növekedéshez egészséges szerkezethez mind a magán-, mind a kormányzati szektor beruházásai hozzájárulnak. A szakértő szintén úgy látja, hogy a fellendüléssel kapcsolatban érdemi kockázatot a fellépő szakemberhiány jelenthet, de szerinte ez elsősorban a béremelési versenyben kevésbé részt venni tudó mikrovállalkozásokat érinti.

A fellendülést a szerződések állománynövekedése is alátámasztja, és további növekedés várható, mivel a kereslet változatlanul kiemelkedő mind a lakóingatlanok, mind az irodafejlesztések iránt - jelezte.

Kommentárjában ismertette: az építőipari szereplők jelentős hányadát lefedő ingatlanfejlesztési kerekasztal (IFK) adatai szerint több mint 1 millió négyzetméternyi ingatlan van kivitelezési fázisban, a beruházások értéke meghaladja az 560 milliárd forintot. Ez tízéves csúcsot jelent, ezzel a volumennel a magyar átveheti a régió legnagyobb ingatlanfejlesztési piaca címet - fogalmazott. A fejlesztés alatt álló ingatlanok 41 százaléka iroda, 34 százaléka lakás, 16 százaléka kereskedelmi, 8 százaléka logisztikai, 1 százaléka pedig szállodafejlesztés.

Horváth András szerint az idei év egészére 25 százalékot meghaladó növekedés várható az építőipar teljesítményében, így idén a GDP növekedéséhez érdemben járul majd hozzá a szektor.

Scheer Sándor, a Market Építő Zrt. vezérigazgatója szintén úgy vélte, hogy az alacsonyabb tőkével rendelkező vállalatok nem lesznek képesek teljesíteni a megnövekedett igényeket, és ez egyes beruházások leállását vagy elindulásának meghiúsulását eredményezheti.

Alacsony hatékonyság és munkaerőhiány 

A szakember szerint a jó fizikai munkaerő megszerzése és megtartása érdekében komoly verseny folyik, emiatt a munkaerő költsége meredeken emelkedik.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy az építőiparban nagy probléma a nem megfelelő hatékonyság, ami már a recesszió előtt is megfigyelhető volt, de a minőségi munkaerő kivándorlása miatt tovább romlott a helyzet. A jelenleg gyengébb kvalitásokkal bíró munkaerő bérköltsége kifejezetten magas, miközben hatékonyságuk nem fejlődött, ezt a problémát a kivitelezőknek kell feloldaniuk. A kellő szaktudással rendelkező, minőségi munkát végző szakemberek megszerzése és megtartása érdekében nagyobb hangsúlyt kell fektetni a képzésükre - fogalmazott.

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője kiemelte, a 27,0 százalékos fél éves bővülés évek óta a legjobb eredmény, bár az idei növekedésben szerepet játszik a tavalyi alacsony bázis is. Idén júniusban az építőipari termelés 227 milliárd forintos értéke az elmúlt öt év egyik legjobb eredménye.

A szakértő is hangsúlyozta: a rendelésállomány jelzi, hogy kedvezőek az építőipar kilátásai.

Az építkezési kedv látványosan nőtt ebben az évben, ezért akár évtizedes távlatban is az ágazat egyik legjobb éve lehet az idei - fogalmazott Balogh László.

Mester Nándor, az Otthontérkép vezető elemzője szerint az építőipari vállalkozások decemberre várhatóan megtízszerezik új szerződéseik év eleje óta halmozódó értékét, hogy még beleférjenek az alacsony általános forgalmi adó (áfa) 2019 végéig tartó időszakába - csak aztán legyen elég ember, aki ki is vitelezi a rengeteg megbízást.

A szerződések megoszlása ugyanakkor még egyenetlenebb lesz. A kivitelezést megrendelő lakásfejlesztők vélhetően kisebbségbe kerülnek, mivel főleg az állami infrastrukturális beruházások, valamint kisebb mértékben az irodaház-építkezések elszívják a kapacitások többségét - fejtette ki reagálásában.

A szakértő szerint az egyre gyorsabban dráguló építőanyagok és még inkább a feszítő munkaerőhiány miatt már nem csak egyes lakásberuházások fognak csúszni, de a következő két évre beígért irodaház-építkezés közül néhány is csak több hónapos késéssel indulhat. Ez új fejlemény, ami egyebek között a projektek átgondolására vagy átütemezésére késztethet több fejlesztőt - hangsúlyozta.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo