Egyszerűbb adórendszert és kevesebb adminisztrációt!

Az adórendszer és az adminisztráció egyszerűsítését szorgalmazza az uniós vállalkozók döntő többsége a versenyképesség érdekében. Az üzletemberek 72 százaléka szerint túl bonyolult a papírmunka, kétharmaduk pedig az adórendszert is egyszerűbbé tenné. Sokan panaszkodnak a szűkös pénzügyi forrásokra is.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kevesebb bürokrácia és egyszerűbb adórendszer javítana a versenyképességen - Kép: PP Archív

„Az üzletemberek számára a sok papírmunka, a bonyolult adórendszer, valamint a szűkös pénzügyi források jelentik a legnagyobb kihívást. Értékelésük alapján az Európai Unió a középmezőnyben helyezkedik el a vállalkozások sikerét leginkább meghatározó szempontokat értékelő listán a G20-as országok rangsorában” – mondta Havas István, az EY vezérigazgatója.

A megkérdezettek 72 százaléka szerint az adminisztrációs terhek túlzottan megnehezítik a vállalkozások indítását. 61 százalékuk pedig azt mondta, hogy az adórendszer egyszerűsítésének egyértelmű pozitív hatása lenne vállalkozói szektorra – mutat rá az EY nemzetközi felmérése, amelyben mintegy 350 uniós vállalkozót kérdeztek meg. (Bizonyára ez az oka annak, hogy a magyar vállalkozások átlagosan csak néhány évet élnek meg.)

77 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy továbbra is nehéz a pénzügyi forrásokhoz való hozzájutás. A válaszadók harmada szerint viszont javult a kormányzati támogatáshoz való hozzáférés az elmúlt három évben. A vállalkozók döntő többsége a banki hiteleket részesíti előnyben, ezt követik kormányzati támogatások, majd a kockázati tőke.

A megkérdezettek mintegy fele vélekedett úgy, hogy országa kultúrája támogatja a vállalkozói szellemet. Ugyanakkor a válaszadók 88 százaléka szerint az iskolai tananyag részévé kellene tenni a vállalkozói ismeretek oktatását a siker érdekében.

A vállalkozók többsége szerint a vállalkozói klubok és szövetségek terén tapasztalható a legjelentősebb javulás az elmúlt öt évben. A lista második helyén az inkubátorházak, a harmadikon pedig az olyan vállalkozói konferenciák, találkozók és programok szerepelnek, mint például a Piac&Profit Kkv Akadémiája.

Uniós összevetésben is bonyolult a magyar adórendszer és a vállalkozások adminisztrációs terhei, - a kormányzati ígéretek ellenére - egyre nőnek. Mivel sok esetben azt tapasztalható, hogy  értelmezési nehézségek, apró, könnyen korrigálható hibák miatt bünteti az adóhatóság a magyarországi vállalkozókat, ezért az adózási kultúra javítása érdekében állandó, kiszámítható és jól érthető rendszert kellene megteremteni. A hatóságok csak ez után várhatnák el teljes joggal, hogy minden adóalany maradéktalanul teljesítse kötelezettségeit. „Habár teljes mértékig egyet lehet érteni az agresszív adótervezés elleni szigorú fellépéssel, ugyanakkor a bonyolult, nehezen érthető és állandóan változó jogszabályi környezet sok jogkövető vállalkozás számára is nehézséget okoz” – mondta korábban Siklós Márta a LeitnerLeitner adótanácsadó igazgatója és vezető adótanácsadója.

E-ügyintézés magyar módra, papíron
Idén januártól az építési eljárásban a határidőre nem reagáló szakhatóság hozzájárulását megadottnak kell tekinteni, ennek ellenére az építésügyi hatóságok határidőn túl is várnak a szakhatósági véleményre, ráadásul az elektronikusan benyújtott iratokat papíron is bekérik.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo