Egyre jobban bíznak a cégek az uniós pénzesőben

Az európai uniós pályázati lehetőségek megítélését illetően pozitív elmozdulás figyelhető meg a hazai kkv-k körében. Egyre több vállalkozás talál olyan pályázati kiírást, amely érdekelheti őt, a rendelkezésre álló keretek ugyanakkor szűkülnek.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Fotó: SXC

Továbbra is a középvállalkozások látnak nagyobb esélyt a pályázati források elnyerésére, az ágazatok közül pedig egyértelműen a mezőgazdasági cégek a legoptimistábbak a pályázati források elnyerését illetően – derül ki a kkv-vezetők körében végzett K&H kkv-bizalmi index kutatás adataiból.

Megéri pályázni

A kutatás azt mutatja, hogy az előző negyedévhez képest optimistábbak a pályázati kiírások megítélésében a kis- és középvállalkozások (kkv-k). A bizalmi indexet meghatározó 10 tényező közül az EU-részindex esetében látható a legjelentősebb növekedés, így ez jelenleg 52 ponton áll. Mindez a K&H szakértői szerint annak köszönhető, hogy jelentős pozitív elmozdulás figyelhető meg a cégek számára érdekes pályázati lehetőségeket illetően. Emellett a legutóbbi felmérés során növekedett az egy vállalkozásra eső benyújtott pályázatok aránya is.

Évente 1500 milliárdot fizetnek ki
Az Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) tavaly rekordkifizetést teljesített, mintegy 1040 milliárd forintot juttatott el a nyertes pályázókhoz. Az idén az első két hónapban tervezett 175 milliárd forinttal szemben 195,8 milliárd forintot fizettek ki a pályázóknak. A Magyarország számára a 2007– 2013. években rendelkezésre álló 8200 milliárd forintnyi forrás 90 százalékát már lekötötték a biztos forrásfelhasználás érdekében a túlvállalásokat is figyelembe véve 170 milliárd forint keretre jelennek még meg pályázatok 2013 első félévének végéig. Az NFÜ-nél azzal számolnak, hogy a kifizetések 2015 végéig évente 1500 milliárd forintot tesznek majd ki.
A megkérdezett kkv-k átlagosan 3,5 pályázatot nyújtottak be cégenként. „Az NFÜ az év első felében meghirdeti a 2007–2013-as európai uniós fejlesztési ciklus még rendelkezésre álló forrásainak felhasználását lehetővé tevő pályázatokat. Ez mintegy 170 milliárd forintnyi pályázati keretösszeget jelent. Az elnyerhető források növekedésével tovább emelkedhet a benyújtott pályázatok száma, és bővülhet a pályázati rendszerben részt vevő cégek aránya is” – mondta el Németh László, a K&H kkv-marketingfőosztály vezetője.

Az agrárvállalkozások a legoptimistábbak

Az ágazatok között azonban jelentős eltérések vannak az uniós pályázati rendszerben való részvétel szempontjából. Továbbra is az agrárcégek tartják a legreálisabbnak, hogy uniós támogatáshoz jussanak (62 százalék), de jelentős hangulatjavulás figyelhető meg a szolgáltató cégeknél is. Ez utóbbiak esetében mintegy 11 százalékponttal 49 százalékra nőtt azon cégek aránya, amelyek reálisnak tartják, hogy uniós támogatáshoz jussanak. A kereskedelmi cégek megítélése eközben jelentősen romlott, jelenleg 38 százalékuk tartja reálisnak EU támogatás elnyerését.

Forrás: K&H kkv bizalmi index kutatás

 

„Habár a mezőgazdasági vállalkozások nagy része nehéznek ítéli a pályázatok elérhetőségét, ennek ellenére közülük nyújtottak be legtöbben háromszor vagy ennél is több alkalommal uniós pályázatot. Ennek eredményeképpen a legtöbb nyertes pályázat is az agrárszektorból kerül ki” – tette hozzá a szakértő.

Növekvő érdeklődés, mérséklődő források

A 2007-2013-as programozási időszak végéhez közeledve vállalkozók fokozódó érdeklődés és a források szűkebb jelenléte együtt tapasztalható. Jól mutatja ezt az is, hogy az elmúlt időszakban több olyan pályázat is volt, ahol a keretösszeg nagyon hamar kimerült.

Az NFÜ már a kiírás napján felfüggesztett több Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) pályázatot februárban. S, hasonló helyzet alakult ki a héten, amikor a benyújtás első napján annyi pályázat érkezett a hátrányos helyzetűek foglalkoztatásának támogatása kiírt pályázatra, amely szükségessé tette a kiírás jogszabály szerinti felfüggesztését.

Hogy kerüljük el a tipikus pályázati hibákat?
Sikeresen szerepelni egy pályázaton, és elnyerni a támogatást nem egyszerű feladat, számos ponton bukhatnak el a cégek. De már az is nagy lépés, ha elkerülik azokat a szarvashibákat, amelyek a szakértők szerint rengeteg pályázat vesztét okozzák úgy, hogy tulajdonképpen semmi közük a szakmai teljesítményhez.
Milliárdokat lehet még költeni vállalati tanácsadásra

A „hagyományos” pályázatokon túl azonban lehetősége van a vállalkozásoknak arra is, hogy közvetítőkön keresztül jussanak támogatáshoz. Vállalati tanácsadásra például még több mint 2,7 milliárd forintos keretösszeg áll rendelkezésre. A tanácsadási tevékenység igénybe vehető többek között jog, marketing, munkaügy vagy szervezetfejlesztés területén is.

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo