Az építési vállalkozás kötelezettségei
Az építkezés történhet generálkivitelezésben, ami azt jelenti, hogy egy céget bíz meg a teljes kivitelezéssel az építtető. A generálkivitelezési árakat minden esetben szerződésben kell rögzíteni, mivel a honlapokon csak tájékoztatásul közlik. Általában az árakban benne szerepel az 5% áfa is, ez alól kivétel a garázs, aminek 27%-os az áfája. Az építtetőnek lehetősége van általában háromféle árkategóriából választania (alap, közép és felső), a magasabb ár magasabb színvonalat is képvisel.
A kivitelező szavatosságot vállal azért, hogy az építkezési tevékenységhez van jogosultsága, vezeti az építési naplót, amiben rögzíti a tevékenységeket. Feladata ellenőrizni azt, hogy az építési területen biztonsági okokból csak azok tartózkodnak, akiknek ott feladatuk van.
Vannak olyan települések, ahol gyakrabban kerül elő a földből régészeti lelet, de ugyanebbe a kategóriába sorolandó a természeti érték is. Ha ezt a vállalkozás találja meg, köteles bejelenteni és ha a hivatali állásfoglalás úgy határoz, a helyszínen meg kell őrizni.
Az építkezés befejeztével a kivitelező felelős azért, hogy az építkezés során keletkezett építési hulladékot elszállítja és úgy adja át az ingatlant és annak közvetlen környezetét, ahogyan azt a szerződésben és az engedélyek során jóváhagyták.
Az építtető feladata
Az építtető egyik legfontosabb feladata, hogy az építési vállalkozás számláit megfelelő időben, a teljesítésigazolást követően kiegyenlíti. Az ő felelőssége a lebonyolító vállalkozás, az építészmérnök és a műszaki ellenőr kiválasztása.
Az engedélyeket minden esetben az építtető nevére állítják ki, ilyenformán ős is kezdeményezi, de a tervezői iroda is eljárhat a nevében.
A megrendelő készíti el a tervezési programot, amely tartalmazza az előírt alapvető követelményeket az építménnyel szemben, továbbá az építtetői elvárásokat. A tervezési program kötelező melléklete az építészmérnökkel kötött szerződésnek.
A műszaki ellenőr feladata
A műszaki ellenőr elsődleges feladata az építtető érdekeinek képviselete a kivitelezés során. Vannak olyan esetek, amikor kötelező műszaki ellenőrt választani és van, amikor az építtető önkéntes alapon, jól felfogott érdekében bízza meg a szakembert. Konkrét feladatai közé sorolandók: a kivitelezés tervek szerinti ellenőrzése, hiányosságok vezetése a naplóban.
Néhány tíz évvel ezelőtt a falu összefogásában, kalákában készültek a házak. Ma már nem így van ez, nem kell rosszul éreznünk magunkat, ha nem értünk hozzá. Érdemes időt szánni arra, hogy megismerjük, kire milyen feladat hárul, ezzel elkerülhetőek a későbbi esetleges nézeteltérések.