Ha megkérdezek egy átlag magyar cégvezetőt, hogy mennyi a félretett tartalék a cégében, akkor nem érti a kérdést. Vissza szoktak kérdezni, hogy „milyen tartalék?” Akkor mondom, hogy „tudja, olyan tartalék tartalék”. A válasz szinte mindig az, hogy: „Ja! Az nincsen.” Néha pedig az, hogy „Párszor elkezdtem félretenni pénzt, de mindig elköltöttem.”
A tréningemen, amikor a pénzügyi rendszerről beszélünk, meg szoktam kérdezni a résztvevőket, hogy szerintük mennyi tartalék lenne ideális egy évi 50 millió Ft árbevételű magyar vállalkozásnál. Szinte mindig 5 millió Ft-ot mondanak. Utána megkérdezem tőlük, hogy akkor mennyi lenne az ideális tartalékösszeg egy évi 500 milliós árbevételű cégnél. Saját maguk válaszán meglepődve, kényszeredetten mondják, hogy „Akkor annál meg 50 millió.”
A multik már rájöttek a megoldásra
Az egyik ügyfelem szereti elemezgetni a multivállalatok mérlegét. Ő mondta, hogy nem ritkán egy évnyi működési költségre elegendő készpénz állományuk van. Egy másik ügyfelem nemrég mesélte, hogy állítólag az Apple cégnek annyi a készpénz állománya, hogy abból kétszer ki tudná fizetni a magyar állam hitelállományát. Ez biztos nem véletlen. Biztos nem azért van ezeknek a cégeknek annyi készpénztartalékuk, mert elfeledkeztek róla, vagy mert vétlenül ott felejtették valamelyik bankszámlájukon ezt a pénzt. (Nem ez az egyetlen trükk, amit érdemes ellesni a multiktól. Itt szakértőnk egy nagyon egyszerűen átvehető tippet ad, ami egy fillérbe sem kerül!)
A céges tartalék nem luxus, hanem szükséglet
Gondoljon bele! Ha vesz egy 15 milliós autót, akkor legalább 5 millió forintot olyan dolgokra fizet, amiket soha sem szeretne használni. Légzsákrendszer, vastag gyűrődő zónák a karosszériában, biztonsági öv, pirotechnikai övfeszítő patronnal, két körös fékrendszer, utastér kapszula, blokkolás gátló stb... Ugyanilyen biztonsági rendszer a tartalék. Fektesse akár befektetési aranyba, akkor nem tudja elvinni a NAV, a kormány és ideális esetben az infláció sem. (A statisztika a cégvezetők egyik legjobb barátja. Itt három egyszerű lépésben segítünk, hogyan lehet kontroll alá vonni egy területet, meghatározni a célokat és elkerülni a “halálvonalat”.) A gazdagságot azzal lehet mérni, hogyha a mai naptól kezdve semmilyen bevétele sem lenne a cégnek, vagy Önnek semmilyen jövedelme sem lenne, akkor mennyi ideig tudna az eddigi életszínvonalon működni, élni. Ez az idő a legtöbb magyar vállalkozás vagy magánszemély esetében: tegnapelőtt.
A túlélés érdekében halmozzon fel biztonsági tartalékot cégében!
Piroska Gyula A cégvezetők barátja http://piroskagyulatrening.hu/