Cégtemető és 12 milliárdos számla – Ez lett gyanús az adóellenőröknek

Áfacsalások, fiktív számlák, cégtemetők szerepeltek a Nemzeti Adó- és Vámhivatal tavalyi legnagyobb fogásai között. A tisztességes cégeknek sem árt vigyázniuk a csaló partnerekkel, mert nekik is kellemetlen perceket szerezhetnek a revizorok.

Kellemetlen perceket szerezhetnek a revizorok – kép: SXC

Közzétette a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a tavalyi legnagyobb fogásai toplistáját. A csalók több száz céget károsítottak meg tavaly is, ezért a tisztességes vállalkozásoknak nagyon ügyelniük kell partnereikre. Noha a NAV idei ellenőrzési irányokat meghatározó tájékoztatójában nem szerepel a méltányos megközelítés fogalma, az adóhatóság idén is figyelembe veszi, hogy az adózói kötelezettség megsértése mögött mi áll, szándékos adóelkerülés, vagy csak hiba. Ugyanakkor kellemetlen perceket szerezhet minden cégvezetőnek, ha a revizorok átnézik a könyvelést egy figyelmetlenül befogadott vagy kiállított számla miatt, amit az adócsaló partnernél találtak, az ellenőrök ugyanis a jóhiszemű cégekre is rászállnak!

A Piac & Profit szakértői segítségével összeszedtük, mit tegyünk, és mit ne tegyünk ellenőrzés esetén.

Márpedig erre komoly az esély, mivel az adócsalások mértékét hazánkban 1-2 ezer milliárdra becsülik, de egyes vélemények szerint ennek a duplája is eltűnhet a feketegazdaságban. Íme a tavalyi év legkirívóbb esetei.

Tízezer embert károsított meg a cégtemető

A NAV Bűnügyi Főigazgatósága és a rendőrség közös nyomozócsoportja leplezte le azt a bűnszervezetet, amely mintegy félezer céget bevonva adócsalást, költségvetési csalást, csalást, sikkasztást, csődbűncselekményt, számvitel rendjének megsértését és közokirat-hamisítást követett el. Sorra buktatták be a cégeket, helyükre nyomban új társaságok léptek, amelyek szintén rövid időn belül eltűntek. A cégtemető jellemzően sok alkalmazottat igénylő területen dolgozott, a cégek őrzés-védelemmel, takarítással, munkaerő-kölcsönzéssel, szállítmányozással foglalkoztak. Mindeközben több ezer munkavállalót alkalmaztak feketén, akik után többnyire nem fizettek járulékot, bevételeiket fiktív számlákkal ellensúlyozták. A bűncselekményekkel okozott kár több milliárd forintra tehető.

Többen és többször találkozhatnak idén adóellenőrökkel!
Az online pénztárgépek szabályos működését kiemelten ellenőrizni fogja a hatóság, de hangsúlyos marad a társasági adó és az áfa ellenőrzése is. Célkeresztben maradnak a munkaerő-kölcsönzők és az eltitkolt jövedelmek is.
Felszámolt olajmaffia

Csaknem 800 millió forintos kárt okozott az államnak egy olajjal kereskedő bűnszervezet, amely mintegy 3 milliárd forint értékű ipari olajat forgalmazott. Az áru szlovák és román gazdálkodóktól származott, és papíron szövevényes számlázási láncon futott keresztül. A közbeiktatott cégek egyike sem fizetett áfát, és olyan is volt, amelyik visszaigényelt adót a fiktív számlák révén. A felderített bűncselekmény mozzanatai ráadásul több számlázási láncra is utalnak. A csalók ezekben repceolajjal, gombokkal, sőt drágakövekkel is üzleteltek. Az okozott kár biztosítására mintegy 600 millió forint értékben zároltak 34 autót, 126 hektár ingatlant és 3 bankszámlát.

Közvetítői díjról szólt a 12 milliárdos számla

Egy szegedi gazdasági társaság egyetlen, 12 milliárd 65 millió forint értékű fiktív számlával próbált általános forgalmi adót visszaigényelni, azonban ezt a NAV pénzügyi nyomozói és adóellenőrei megakadályozták. A háttérben egy olyan közvetítői szerződés állt, amely Magyarország éves cukorfogyasztását meghaladó mennyiségű kristálycukor adásvételéről szólt. A nagykőrösi közvetítő fiktív számlája alapján egy szegedi kft. 2 milliárd 565 millió forint általános forgalmi adót próbált visszaigényelni, azonban a kísérlet fennakadt az ellenőrzésen.

További eseteket itt olvashat!

Virágkereskedőkre és webáruházakra ügyel most a NAV

Fokozott ellenőrzésekbe kezdett az észak-magyarországi régióban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kereskedelmi és szolgáltatói vállalkozóknál. A virág- és dísznövény-kereskedők, autógumi-forgalmazók és szervizek, vendéglátóhelyek, szépségszalonok, ruhatisztítók, taxisok, iskolai büfék és webáruházak számíthatnak ellenőrzésre. A revizorok hétvégén és az esti órákban is ellenőrzik a számla- és nyugtaadást, a forgalmazott árucikkek eredetét és a foglalkoztatás szabályszerűségét.

Az ellenőrzések célja a versenysemlegesség biztosítása, az adóelkerülés kiszűrése, és a fogyasztók védelme. Az ellenőrök fokozott figyelmet fordítanak továbbá az online pénztárgépek bevezetésével kapcsolatos kötelezettségek vizsgálatára, illetve szükség esetén segítik, tájékoztatják az adózókat a jogszerű működés érdekében.

Így kell jelenteni a számlákat a NAV-nak
Március elejétől már gyűjtenie kell az adatokat azoknak a cégeknek, amelyek az online kassza bevezetése helyett bizonylatkibocsátási kötelezettségüket kizárólag számlával kívánják teljesíteni. Már végre az is kiderült, hogy kell benyújtani az adatokat.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo