(Cikkünk előző részeit a SZÉP kártyáról és a kártya kibocsátókról itt és itt olvashatja.) Azok a munkáltatók, akik már döntöttek az idei béren kívüli juttatásokról, leginkább az újonnan bevezetett Erzsébet-utalványt, a SZÉP Kártya vendéglátás alszámlájára nyújtott támogatást, valamint az egészségpénztárba/önsegélyező pénztárba utalt juttatást adják 2012-ben munkavállalóiknak.
Az Erzsébet utalvány népszerűvé válását is akadályozhatja az elfogadóhelyek korlátozottsága. (Itt olvashat az utalvánnyal kapcsolatos részletekről.) A hidegétkezésre - idén átmeneti jelleggel melegétkezésre is - költhető, kedvezményes adózással legfeljebb havi 5000 forint értékben adható utalványt eddig 700 ezer munkavállaló igényelte, míg korábban 2,5 millió dolgozó kapott étkezési juttatást. Az eddigi megrendelések szerint 84 százalék kihasználja a dolgozónkénti adható maximális keretet, 9 százalék ennél kisebb, 7 százalék viszont - a többletköltségek ellenére is - magasabb összegű tömböt rendel. Január eleji adatok szerint több mint 17 ezer helyen fogadják el az új utalványt, és a Nemzeti Üdülési Szolgálat (NÜSZ) Kft. tervei szerint ez februárra már több mint 20 ezerre bővülhet. Jelenleg a Coop, a Reál és a CBA láncoknál valamint a MOL állomásain lehet Erzsébet utalvánnyal fizetni, emellett több ezer vidéki kisboltban is felhasználható. A sorból azonban hiányoznak a hipermarketek.
- Tárgyalunk a külföldi láncok képviselőivel is, de megállapodás még nem született. A kormány célja elsősorban a független kisboltok bevonása - erősítette meg a NÜSZ ügyvezető igazgatója, dr. Guller Zoltán. Szatmáry Kristóf azzal magyarázta a multik hiányát, hogy míg a SZÉP kártya piaci alapú, gazdaságélénkítő eszköz, az Erzsébet utalvány főképp szociális jellegű termék. A kormányzat célja az, hogy a dolgozó az ország bármely pontján be tudja váltani élelmiszerre, de más „kényszer" nincs az elfogadóhelyekkel való megállapodásban - tette hozzá az államtitkár, aki szerint a hipermarketeknél nem kontrollálható, hogy az emberek „ételt vagy biciklipumpát" vesznek az utalványból.
- A munkavállalók körében elégedetlenséget szül a hipermarketek hiánya, ugyanakkor, bízva a bővülő beváltási lehetőségben, 75-80 százalékuk igényli az utalványt - mondja a tapasztalatokra hivatkozva P. Király Ágnes, és hozzáteszi: -, az utalvány megrendelése nehézkes még, és szállítást is csak februárra tudnak ígérni, vagyis a januári utalványt is csak ekkor lehet kiadni. Emiatt a munkáltatóknak a bérszoftverek paraméterezésénél figyelni kell, hogy a kéthavi juttatás miatt ne számoljanak magasabb közteherrel. A HR-eseknek pedig várhatóan meg kell küzdeniük a dolgozók értetlenségével, hogy az év első hónapjában miért maradt el az étkezési utalvány, amelynek az értéke is jelentősen csökkent.
- A munkáltatók feladata és felelőssége is, hogy segítsék a dolgozókat az új juttatások és szabályok megismerésében. Ha nem sikerül, a dolgozók elégedetlensége miatt az egész cafeteriarendszer értéktelenebbé válhat, és elveszíti motivációs hatását - teszi hozzá P. Király Ágnes a Top Cafeteria ügyvezetője.
Az Étkezési Utalvány Forgalmazói Egyesülés tagjai 51,17 százalékos adóteherrel bocsátják ki utalványaikat. Ennek ellenére továbbra is látnak üzleti potenciált az étkezési utalvány piacban. Véleményük szerint az ügyfelek döntik majd el, hány szereplő maradhat talpon.
(Cikkünk folytatódik, az utalványtípusok bemutatásával kiderül, mikor mennyi marad a zsebekben. Látogasson vissza később!)