A negyedévvel ezelőtti mérések szerint akkor jelentősen nőtt a magyar kkv szektorba vetett üzleti bizalom. A most végzett mérés azonban ismét csökkenést mutat – derül ki az IBS – Nemzetközi Üzleti Főiskola és a Policy Agenda által készített KKV Konjunktúra Index eredményeiből.
Voltak ugyan jelek arra, hogy elindul egy kedvező folyamat, de ez a jelek szerint egyelőre nem folytatódott. A változás fő oka, hogy a cégvezetők saját vállalkozásuk fejlődősében most kevésbé hisznek, mint ahogy azt a márciusban mért adatok mutatták. Negyedévvel ezelőtt még 58 százalékuk mondta, hogy vállalkozásuk általános gazdasági helyzete növekedni fog az elkövetkező félév során, most ez az érték csupán 49 százalék volt.
Ugyanígy változás érzékelhető a likviditási helyzet megítélésében is. A márciusi adatok szerint a cégvezetőknek még csak 9 százaléka mondta azt, hogy várakozásai szerint romlik cégének likviditási helyzete a következő félévben, míg a 34 százalékuk javulásra számított. A mostani mérés már 15 százalékos romlásra, és 25 százalék javulásra való várakozást mutat.
A gazdasági növekedést még nem érzik
A KSH által közölt GDP adatok szerint a magyar gazdaság folyamatosan növekszik. Ugyanakkor ez nem általános javulást jelent, hanem a gazdaság egyes szektorainak az adatai eredményezték az eddigi kedvezőbb képet.
A cégvezetők 70 százaléka mondja azt, hogy vállalkozása területén nem, vagy egyáltalán nem érzi, hogy növekedne a gazdaság, és csupán 9%-uk mondja, hogy teljes mértékben egyetért ezzel a megítéléssel. E cégek feltehetőleg olyan mikrokörnyezetben működnek, amelyek tartósan jól teljesítenek, ezért számukra a statisztikai adatok nem csak nehezen értelmezhető számokat, hanem a valóságot is jelentik.
A vállalkozások 65%-a nem lát arra esélyt, hogy bővítse az elkövetkező félévben tevékenységét. Ez pedig szintén alacsonyabb arány, mint az elmúlt hónapokban mért adatok. Mindenképpen jelentős változás azonban, hogy a cégvezetők 44%-a tart attól a következő féléves időszakban, hogy váratlan nehézség ingathatja meg vállalkozásának a helyzetét. Ez a korábbi 32 százalékos értéknél érezhetően kedvezőtlenebb.