Bitcoinba fektetné a pénzét? Gondolja át még egyszer!

A bitcoinról világszerte eltérőek a vélemények, bár a szélesebb rétegek körében elfogadták, szép számmal akadnak olyanok is, akik gyanakvással méregetik az új fizetőeszközt. A digitális pénznem erősödése azonban addig sem áll meg, a piac pozitív hangulatára való tekintettel a következő hetekben további fejlődést produkálhat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sikerül vajon a bitcoinnak a jövő valutájává, és egyben olyan standard fizetőeszközzé válnia, mint a központi bankok által kibocsátott hagyományos valuták? Netán úgy írja be magát a történelembe, mint a legnagyobb szappanbuborékok egyike, amely miatt a befektetők jelentős veszteségeket könyvelhettek el? Egyértelmű választ erre jelenleg senki sem tud adni, de az már most biztosan látszik, hogy a világ meghatározó gazdasági szereplői - beleértve a bankárokat, a politikusokat, a vagyonkezelőket és a központi bankok vezetőit - a bitcoin értékelése során nagyot tévedtek. A digitális fizetőeszközt ugyanis már akkor buboréknak titulálták, amikor az még nagyságrendekkel kevesebbe került, mint napjainkban.

A történelem során a különböző pénzeknek nemesfém fedezetük volt, az értékük azonban fokozatosan elvált más árukétól. Ma a nemzeti vagy transznacionális valuták elfogadottsága attól függ, hogy a társadalom elismeri-e azokat fizetőeszközként, és határozottan megbízik-e az azokat kibocsátó központi bankok tekintélyében. A bitcoin ugyanúgy, mint a többi digitális pénznem, a természeténél fogva absztrakt mértékegység, amely nem létezik bankjegy vagy érme formájában. A fizetőeszköz azonban elvben nem különbözik a bevezetett nemzeti vagy transznacionális valutáktól, azt a tényt leszámítva, hogy nem áll mögötte semmilyen jelentős intézményi autoritás.

Durvul a kriptovaluta elleni kiberbűnözés – így védekezhetünk
Az alternatív, digitális fizetőeszközök óriási ütemben terjednek, és változtatják meg globális világunk gazdasági alapjait. A kriptovaluták gazdasági nagyságrendjét jól mutatja, hogy 2017 júliusában a teljes tőkepiaci értékük több mint 100 milliárd dollár, a lebonyolított napi mozgás pedig több mint 6 milliárd dollár volt. Természetesen ez a volumen és a kriptovaluták körüli megnövekedett figyelem a kiberbűnözők érdeklődését is megsokszorozta, így a jósolt trendekhez képest is gyorsabban és változatosabban terjedtek a különböző módszerek a digitális anyagi javaink megszerzésére.
Világszerte emberek egy széles csoportja már kezdi elismerni, mint fizetőeszközt, így a népszerűsége és az értéke exponenciálisan növekszik. A bitcoin ára a piacon rakétasebességgel emelkedik, csak az idei évben több mint 600%-kal nőtt az amerikai dollárhoz képest, tehát az év elején mért 1000 USD/BTC körüli értékről 7428 USD/BTC értékre növekedett november elejére.

A bitcoinnak már sikerült egy egész sor pártfogót szereznie a Wall Street jelentős befektetőinek soraiból, mint például Bill Millert vagy Michael Novogratz-ot. A másik oldalon viszont a globális bankok egyes képviselői kinyilvánították véleményüket, miszerint nem szimpatizálnak ezzel a digitális valutával. James Dimon, a JPMorgan Chase elnök-vezérigazgatója azt mondta, hogy a bitcoin egy hamisítvány. Lloyd Blankfein, a Goldman Sachs vezérigazgatója óva intett a lehetséges buboréktól és hangsúlyozta, hogy nem áll ki a digitális valuta mellett. A BlackRock-tól - világ legnagyobb befektetés-kezelőjétől - Laurence D. Fink pedig arra figyelmeztetett, hogy a bitcoin a pénzmosás eszköze lehet.

„A bitcoint a világ befektetői az egyik legkockázatosabb eszközként emlegetik, és természetesen ebből fakad értékének nagy volatilitása is. Az amerikai dollárhoz viszonyított jelenlegi árfolyama szerint kulcsfontosságú a 8000 USD/BTC lélektani határ és valószínű, hogy a piac pozitív hangulatára való tekintettel a következő hetekben a bitcoin további erősödésének lehetünk szemtanúi.” – mondta František Kovács, az AKCENTA CZ szakértője.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo