Bevált praktikák túlterheltség ellen

Az idő mára talán a legfontosabb és a legszűkebben rendelkezésre álló erőforrássá vált, bár úgy teszünk, mintha végtelenül rendelkezésre állna. Egy elfoglalt ember azonban megfelelő időgazdálkodás híján hamar a végkimerülés állapotába juthat, és nem kerülheti el a hibákat sem.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A time management tervezési folyamat, amelynek célja, hogy a rendelkezésre álló időt a lehető leghatékonyabban ossza be, hogy a lehető legtöbb feladatot a lehető legjobb minőségben végezzük el. A hangsúly a „rendelkezésre álló” és a „lehető legtöbb” szavakon van! Ugyanis az időgazdálkodás sem csodaszer, a nap nem lesz több huszonnégy óránál, és a teljesítőképességünk határai sem válnak végtelenné. Tehát elsősorban nem mennyiségi, hanem minőségi változást kell elérni. Hogy folyamatosan megfelelő legyen a minőség, figyelni kell az egyensúlyra az eredmény és az ember között, azaz a termelés és a termelőerő karbantartására.

Kép:FreeDigitalPhotos.net/Kittikun Atsawintarangkul

A tökéletes „to-do-list”
Bármilyen hasznos, a tennivalók listázása nem csodaszer. Adunk néhány tippet, hogy legyen olyan listája, amely tényleg segít hatékonyabbá tenni a munkát!
  1. Csak az kerüljön a listára, ami tényleg oda való. Az ember olykor igyekszik növelni a tételek számát, hogy látszódjék (magunk és mások számára), milyen elfoglaltak is vagyunk. Pedig ezzel csak értékes időt veszünk el a tényleg fontos feladatoktól.
  2. Napi szintre bontsuk le a tennivalókat. Egy olyan lista, amelyen az szerepel, hogy „valamikor el kell mennem a tisztítóba”, nem segít semmit.
  3. Határozzuk meg, hogy hány tétel szerepelhet a napi listánkon.
  4. Határozzuk meg, hogy egy feladat meddig tolódhat. Ha egy hét alatt sem tudjuk elvégezni, amit hétfőre beterveztünk, gondoljuk át azt a tételt.
  5. A lista legyen konkrét. A „tető alá hozom a szerződést X. Y.-nal” nem az, az „átküldöm az ajánlatunkat X. Y.-nak ” már kezelhető.
Határozzuk meg a feladatokat és azt, hogy azok valójában mennyi időt igényelnek! Első lépésként tudnunk kell, hogy valójában mivel telik el egy napunk. Nem az önbírálat a lényeg, hanem hogy megismerjük a tényleges munkamenetünket. Hogy mennyi időt töltünk e-mailek megválaszolásával, hírek olvasásával, az alkalmazottak munkájának ellenőrzésével, stratégiai tervezéssel vagy éppen a LinkedInen. Ne abban bízzunk, hogy hirtelen mindent sokkal gyorsabban csinálunk majd, inkább mérjük fel, hogy valójában mire mennyi idő kell, hogy ne stresszeljük magunkat feleslegesen. Vegyük figyelembe a bioritmusunkat, s máris hatékonyabban gazdálkodhatunk az időnkkel. És ne csak akkor legyünk szigorúak magunkhoz, ha külső kényszer diktálja! Álljunk fel időben akkor is, ha a tennivalók között az edzés szerepel az adott idősávra.

A technológia is segíthet a hatékony időgazdálkodásban, akár ki is iktathatunk néhány feladatot a segítségével. Egy ERP-rendszer képes automatikusan riportokat készíteni, de már azzal is rengeteg időt spórol meg, hogy átláthatóbbá teszi a működést. A leghatékonyabb, ha időgazdálkodásunkat „egy kézben” tartjuk, vagyis olyan szoftvert választunk, amely képes szinkronizálni a több helyről származó információt. Ha a naptár, a to-do-list és a fontos határidőket kezelő dokumentum közösen kezelhető, az nagy segítség. Több (mind fizetős, mind ingyenes) rendszer lehetővé is teszi. A mobil eszközökkel tágabb teret kapunk bizonyos feladatok elvégzésére, de ne gondoljuk, hogy önmagukban segítik a hatékony időgazdálkodást. Sokszor inkább nehezítik, hogy tényleg csak egy dologra koncentráljunk egyszerre.

Bevált praktikák

Tegyünk különbséget a feladatok között! Mennyire fontosak, mennyire hosszúak, egyedül is el tudjuk-e végezni őket, vagy másokkal kell egyeztetnünk hozzá, mennyire igényelnek komoly agymunkát, és mennyi az általuk termelt nyereség? A kialakult mátrix kijelöli egyes feladatok nem mozdítható időpontját.

A nagyobb feladatokat osszuk kisebb, átlátható részekre!

Ha tudjuk, hogy reggel aktívabbak vagyunk, ebéd után viszont legszívesebben bóbiskolnánk, szervezzük ennek megfelelően a napot! Délelőtt jöhet az agymunka oroszlánrésze, későbbre hagyjuk a rutindolgokat. Utóbbiakat két nagyobb elmélyülést igénylő dolog közé is beiktathatjuk. Kellemes felüdülésnek fogjuk érezni egyiket a másik után.

Igyekezzünk mindig változatosan szervezni a feladatokat, ne csináljuk egész nap ugyanazt! Ne hagyjunk ki olyan napi munkákat (például az e-mailek elolvasását), amelyek másnap pluszterhelést okoznak!

Jutalmazzuk meg magunkat! Érdemes például pipálni az elvégzett feladatokat a listánkon, jó érzés lesz végignézni rajta! Vagy határozzuk el, hogy ha végeztünk az adott dologgal, tartunk tíz perc szünetet. De nem előbb!

A legjobb projekt a befejezett projekt. Ezért azokat a feladatokat, amelyek jellegükből adódóan „egy ülésben” elvégezhetők, ne osszuk több részre! Csak az agyunkat terheljük feleslegesen, ha kilépünk, majd vissza kell rázódnunk.

Egyszerre egy dologra koncentráljunk! Ha már a következő tétel jár a fejünkben a teendők listájáról, vagy közben „fél szemmel” beleolvasunk valamibe, minden kétszer annyi ideig fog tartani. A koncentrálást nagyban segíti a rendezett munkakörnyezet. Érdemes lehet kikapcsolni a felugró értesítéseket és hasonlókat a gépünkön. Majd megnézzük az új levelet, ha eljön az ideje.

Ha valamit azonnal ki tudnánk pipálni, ne töltsünk vele több időt csak azért, mert még nem járt le a határidő! Tűzzünk ki saját időkeretet az egyes feladatokra. Ha valamiről tudjuk, hogy egy óra alatt megvan és 9-re ütemeztük, 10-re végeznünk kell. Ha nem sikerül, akkor is ugorjunk a következő feladatra. Ha ezt szigorúan csináljuk, sokkal hatékonyabban dolgozunk majd.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo